Малорухливий спосіб життя, сидяча робота, відсутність фізичних навантажень – ці фактори вже давно були причинами проблем із хребтом, як у дітей, так і в дорослих. А з недавніх пір сюди долалися ще й карантинні обмеження, які аж ніяк не стимулюють більше рухатися. Дистанційні навчання та робота позбавили і тих, небагатьох, прогулянок. Й окрім того, мало в кого з нас квартира чи дім підлаштовані під безперервне восьмигодинне сидіння за комп’ютером.
Згідно з дослідженнями, сколіоз трапляється у більш, ніж 70% дорослого населення. Як каже фізичний терапевт «Центру реабілітації та відновлення» Сарабин Оксана, починатися сколіоз може у будь-якому віці, проте найчастіше виникає у періоди активного зростання: з 6 до 24 місяців, з 5 до 8 років і з 11 до 14 років життя.
Розрізняють 4 ступені сколіозу:
Як проявляється сколіоз?
Одне плече вище іншого, одна лопатка виступає більше, ніж інша, нерівна талія, реберний горб, одне стегно вище іншого, нахил тулуба в один бік. При важких формах захворювання можуть виникати ускладнення. Грудна клітка може так стискати легені та серце, що ускладнюється дихання та серцева діяльність.
Діагностика сколіозу передбачає обов’язковий огляд у лікаря-ортопеда-травматолога, який може виявити наявну деформацію. Зазвичай для цього використовують тест в нахилі. Лікування призначається індивідуально, залежно від ступеня захворювання та наявності супутніх патологій.
Методи лікування сколіозу
У «Центрі реабілітації та відновлення» основним методом лікування є кінезотерапія. Спеціаліст підбере Вам найбільш ефективні вправи, потрібні для того, щоб скорегувати цей дисбаланс. Під час роботи над проблемою дисбалансу, який виник, Ваші м’язи самі перетягують хребці у правильне положення. І сколіоз, як і побічні ефекти, що виникли внаслідок нього, Вас турбувати не будуть.
Допоміжними методами лікування є масаж, міостимуляція та тейпування. Міостимуляція – це процедура, яка полягає у впливі імпульсних струмів на м’язи, внутрішні органи та нервову систему. За допомогою міостимулятора можна впливати на будь-які м’язи організму. Ця процедура підходить як дітям, так і дорослим. Особливо це важливо для тих пацієнтів, які не можуть виконати якийсь певний рух чи фізичну вправу. Міостимуляція знімає чи покращує тонус м’язів, позбавляє болю, зменшує жирові відкладення, нормалізує сон, знімає напругу, покращує Ваш стан. У «Центрі реабілітації та відновлення» процедура міостимуляції відбувається на сучасному та безпечному обладнанні і не потребує спеціальної підготовки.
Щодо тейпування, то виділяють два його типи:
Кінезіотейпування – це сучасний метод профілактики захворювань чи травм за допомогою спеціальних еластичних пластирів – кінезіотейпів. Ці стрічки виготовлені із спеціальних тканин, на які нанесено термоклей. Їхня еластичність нагадує шкіру, відтак вони дуже комфортні під час носіння. З ними можна відвідувати душ, басейн, вести звичний Вам спосіб життя, а в цей час тейпи будуть працювати. Період використання триває від 3 до 7 днів.
Значення у такій процедурі має спеціальна техніка нанесення. За допомогою кінезіотейпів можна усунути біль, покращити кровообіг, зменшити відтік лімфи, підтримати суглоби, зменшити чи, навпаки, покращити тонус м’язів.
Біомеханічне тейпування – це відносно молодий метод, але він дуже добре зарекомендував себе більше, ніж у 50 країнах світу. Ці тейпи діють механічно, нагадуючи пружини. Таким чином можемо скорегувати модель руху, покращити стабільність структури, підтримати слабкі м’язи та покращити діапазон руху.
При сколіозі першого та другого ступенів, – продовжує фізичний терапевт Сарабин Оксана, – деформація хребта повністю корегується, зменшується біль, збільшується рухливість спини, зникає асиметрія та попереджається ускладнення. При третьому та четвертому ступенях ми можемо зупинити прогресування захворювання, зменшити больові відчуття, зміцнити гіпотонічні м’язи і покращити якість життя пацієнта.
У будь-якому випадку варто запам’ятати – якомога ранній початок лікування сколіозу є запорукою швидкого одужання.
Центр реабілітації та відновлення
м. Тернопіль
вул. Шептицького, 20
098 118 10 10
Графік роботи:
Пн-пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 14:00
Неділя-вихідний
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер