Таку постанову на днях прийняв Кабінет міністрів України. Уряд встановив мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни за літр 100%-го спирту. Метою документу є боротьба з тіньовим виробництвом алкоголю та його обігом, зазначають у прес-службі першого віце-прем’єр-міністра Олександра Турчинова. Крім того, в уряді вважають, що прийняття зазначеної постанови також сприятиме зменшенню вживання неякісних та небезпечних для здоров’я споживачів алкогольних напоїв.
— Особисто я підтримую таку постанову Кабміну, бо вона полегшить боротьбу з підпільним ринком. Тобто тепер власники магазинів не зможуть, скажімо, занижувати або підвищувати ціну на алкоголь, що робили раніше, — каже директор ТОВ „Тернопільспирт” Василь Колісник. — Тепер можна буде контролювати ціну від початку виробництва до того моменту, аж поки товар не потрапить на прилавки магазину.
“Важко буде конкурувати”
Постанова Кабміну, з однієї сторони, можливо і виведе з тіні нелегальних виробників алкоголю. Проте з іншого боку, можуть постраждати і невеликі регіональні спиртзаводи. — каже директор ЗАТ “Шустов-спиртзавод” Арсен Глинський. — Адже піднімати ціни на продукцію змушені перш за все невеликі заводи, пляшки горілки яких зараз ще коштують часом і 8-10 грн.
Ціну на свою продукцію пан Арсен теж змушений піднімати. Наразі визначають остаточну ціну. Але те, що “Золоте поле” подорожчає як мінімум на 1,50 грн – це точно, каже він. Адже виходячи з розрахунків постанови Кабміну, 0,5-літрова пляшка алкоголю має коштувати не менше 14 грн.
На заводі надіються, що покупців через вимушене підняття цін вона продукцію вони не втратять.
Нашій продукції буде важче конкурувати з відомими брендами. Зараз ми “беремо” покупця хорошою якістю та низькою ціною. Надіємося, що споживачі зрозуміють нас та не відмовляться від нашого місцевого алкоголю після 15 листопада, — кажуть у ЗАТ “Шустов-спирт”. — Адже нашу горілку знають і люблять тернополяни та жителі області.
На “розкручену” не підніматимуть ціни
Логічно, що повинна подорожчати і більш брендова продукція, пише сайт Finance.Ua видання “Діло”. Крупні виробники заявляють, що постанова Кабміну до зростання цін на їх продукцію не призведе, йдеться у виданні.
Рішення про встановлення мінімальних цін на алкоголь “на ура” сприймають великі виробники. Наявність у роздрібній торгівлі горілки по 7-10 гривень за 0,5 літра свідчить про її сумнівну якість, а також неповну сплату зборів і податків, вважає директор із правових питань лікеро-горілчаного заводу “Хортиця” Геннадій Васюков.
— Якщо мінімальна ціна буде запроваджена, значно скоротиться тіньовий ринок алкоголю і збільшаться надходження до держбюджету, - прогнозує пан Васюков в інтерв’ю виданню “Діло”.
Підтверджує таку позицію і фінансовий директор компанії “Олімп” Олег Дураєв.
Сума в 14 гривень вийшла з урахуванням собівартості продукції, витрат із логістики, витрат на реалізацію (близько 5%), сплати всіх податків і зборів (акциз плюс ПДВ, близько 5 гривень), націнка дистриб’ютора (близько 10%) і рітейла (20%), каже Дураєв.
При такому розрахунку жоден регіональний виробник не зможе сказати, що вона завищена, вважає він.
— Через 10 днів після прийняття постанови (з 15 листопада — прим. ред.) у жодному магазині не можуть продавати горілку або коньяк за цінами, нижчими мінімальних, — запевняє голова асоціації виробників алкоголю і тютюну (СОВАТ) Володимир Демчак. — Продукцію вилучать із торгівлі і переоцінять. За якою саме ціною її продаватимуть, за 14 гривень або більше, вирішуватиме постачальник.
Якою конкретно буде ціна горілки у продажу в торговельних мережах, ще не говорять.
— Все залежатиме від того, які ціни встановлюватимуть виробники алкогольної продукції, — каже директор гуртовні “Пакко” Ігор Ковбасюк. — Ціни ми будемо залишати практично такими ж, які у нас вимагатимуть виробники і постачальники.
Мирослава КАРМЕЛЮК, Богдан КНИШ
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер