Впродовж 14 днів можна не лише повернути придбаний товар, але і розірвати споживчий кредит, якщо вас не влаштували його умови. Ця процедура нелегка, проте реальна - запевняють місцеві фахівці
Тернополянка Ірина Мацалап розповідає, що старалася ніколи нічого не брати у кредит, адже була наслухана як за значну переплату, приховані відсотки та комісії. Однак, коли зробили ремонт кухні, захотілось оновити й побутову техніку.
Пані Ірина зазначає, що умови кредитування виглядали привабливо, тому й без вагання підписала всі необхідні документи та внесла частину суми за техніку готівкою.
Пані Ірина каже, що розриває кредитний договір, але їй наразі повернули лише готівку, яку вона внесла як початковий внесок. А сам магазин банку кредитні гроші ще не повернув.
Поінформований - озброєний
З тернополянами часто трапляються подібні ситуації, розповідає начальник управління захисту прав споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в області юрист Тетяна Трінька-Яворська.
Щодо сумнівних акцій, то фахівець радить перед дорогою покупкою моніторити ціни в інтернеті та в інших магазинах, аби визначити середню вартість того чи іншого товару.
Якщо все-таки трапилася подібна ситуація і людина оформила споживчий кредит на товар, який їй не підійшов, то їй потрібно впродовж зазначеного терміну написати відповідну заяву у фінустанову та скаргу у магазин, де був придбаний проблемний товар. Саму скаргу доцільно відправити рекомендованим листом, це коштує трішки дорожче, зате дає гарантію того, що ваше звернення десь не «загубиться».
Не сподобались умови - пиши відмову
Як коментує керівник регіонального прес-офісу «ПриватБанку» в області Олександр Жильцов, згідно ст. 15 Закону України “Про споживче кредитування”, протягом 14 днів клієнт має можливість відмовитись від договору та анулювати угоду після повернення товару на торгову точку. Кошти, що сплачені клієнтом будуть йому повернуто, а договір кредитування - закрито. Окрім цього, клієнт завжди має можливість достроково погасити кредитну заборгованість та сплативши повну вартість товару закрити договір кредитування
- Також банк або третя сторона повинні повернути позичальнику всі грошові кошти за цим кредитом не пізніше, ніж впродовж 14 календарних днів, якщо такі послуги не були фактично надані до дня відмови споживача від договору, - розповідає пан Жильцов. - Крім того, позичальник не мусить оплачувати будь-які інші платежі через відмову від договору про споживчий кредит, адже вона є підставою для припинення договорів щодо додаткових чи супутніх послуг, що були визначені як обов’язкові для отримання кредиту.
Знай свої права
Місцевий юрист Роман Руснак каже, що до основних прав споживачів, до яких часто виникає непорозуміння є те, що людина має право на повернення чи обмін непродовольчих товарів впродовж 14 днів із дня придбання (якщо товар не був у використанні, його не пошкоджено, товарний чек та ярлики чи пломби збережено). Також неякісний товар підлягає обов’язковому обміну чи поверненню, окрім випадків, коли продавець може довести, що несправність товару відбулася з вини покупця. Якщо людина має чек, то може претендувати на повернення товару або його обмін на такий самий (зі збереженням вартості на момент покупки – тобто продавець не може вимагати доплати, навіть якщо товар подорожчав) чи інший товар з асортименту (з перерахунком вартості).
Якщо ненавмисно розбили товар, вас не можуть змусити оплатити його вартість, оскільки до моменту покупки за збереження товару відповідає його власник, наголошує юрист. Також вартість на ціннику не повинна відрізнятись від вартості товару у чеку.
Якщо на касі пробивають вищу вартість за ту, яка була на ціннику, то оплачувати слід ту, яка на ціннику, адже неактуальність цінників – проблема магазину, тому людина має право придбати товар за вказаною на ціннику ціною.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 11 від 15 березня 2023
Читати номер
Воля
Герасимчук Ростислав