Покалічив власну дружину, яку з переломом основи черепа та у важкому стані доправили до реанімації. Там 62-річна мешканка Підволочиського району довго перебувала на межі життя і смерті. Лікарям таки вдалось майже неможливе: повернути потерпілу до життя.
Травми, які мало не коштували їй життя, жінка отримала під час сварки з власним чоловіком 20 жовтня 2020 р. Про це тоді повідомляли на сайті Національної поліції України. За словами Сергія Гаврилюка, начальника тодішнього Підволочиського відділу поліції, на момент конфлікту чоловік перебував у стані алкогольного сп’яніння. Причина сварки – майнові та фінансові питання.
У ході розмови підозрюваний вдарив дружину держаком від сапи. Чули суперечку сусіди, а коли побачили на подвір’ї жінку з розбитою головою, то викликали фельдшера, а вже він бригаду екстреної медичної допомоги. На момент сварки у будинку була онука подружжя.
Чоловік у скоєному зізнався.
28 травня 2021 року Підволочиський районний суд оголосив вирок домашньому тиранові. Він, як стало відомо — пенсіонер, уродженець с. Качанівка колишнього Підволочиського району. Раніше проблем із законом не мав.
Обвинувачений, перебуваючи на території свого господарства, під час словесного конфлікту зі своєю дружиною, підняв із землі дерев`яну палицю з металевим закінченням, якою умисно наніс їй один удар в область голови, внаслідок чого спричинив тілесні ушкодження у вигляді відкритої черепно-мозкової травми із переломом кісток склепіння черепа та забиття головного мозку важкого ступеня, які належить до тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя в момент заподіяння, — йдеться у матеріалах справи.
В судовому засіданні обвинувачений вину визнав повністю та пояснив, що 20 жовтня 2020 року спав у літній кухні. В той час прийшла його дружина та почала його будити. Під час конфлікту він взяв дерев`яну палицю з металевим закінченням та наніс один удар в область голови, від чого вона присіла.
Саме чоловік запевняв в суді, що з вже примирились із дружиною. Що саме вона просила суд призначити міру покарання, не пов`язану із позбавленням волі.
При призначені покарання обвинуваченому суд врахував ступінь тяжкості вчиненого і що це кримінально тяжкий злочин. А також те, що він раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, а за місцем проживання характеризується з позитивної сторони. До речі, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває.
Вирок суду може бути оскаржений до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.
Лише за січень-лютий до територіальних підрозділів поліції області надійшло понад півтори тисячі повідомлень про домашнє насильство. Найбільше зверталися за допомогою жінки.
— За результатами проведених перевірок поліцейські склали 810 адмінпротоколів на сімейних дебоширів та розпочали 24 кримінальних провадження, — розповів інспектор відділу дільничних офіцерів управління превентивної діяльності поліції Тернопільщини Дмитро Адамович. — Виїхавши на місце події, правоохоронці оцінюють ситуацію, опитують свідків, очевидців та з урахуванням результатів оцінки ризиків приймають рішення щодо винесення термінових заборонних приписів кривднику. Лише за два місяці винесено 356 таких приписів.
Найбільше повідомлень про насилля в родинах поліцейські фіксують саме у Тернополі. Вже понад рік тут працює мобільна група з протидії домашньому насильству. Викликів поліції в місяць – близько 200, в кожному третьому випадку факти насильства підтвердилися. Поліцейські склали 149 адмінпротоколів за ст. 173-2 КУпАП та 32 протоколи за ст. 183 КУпАП, відомості за шістьома фактами внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ми переглянули понад пів сотні вироків у Єдиному реєстрі судових рішень, що стосуються покарань за домашнє насильство. Частина сімейних тиранів відбувається умовними термінами покарання або сотнею-другою годин громадських робіт. У багатьох випадках сторони конфлікту взагалі йшли на примирення…
— Найперше, що хочеться порадити жінкам в такій ситуації – не бійтесь звертатись за допомогою. Не терпіть, якщо страждаєте від домашнього насилля, — коментує юрист Тернопільського місцевого центру «Безоплатна правова допомога» Оксана Тимчишин. – Обов’язково реагуйте на перші ознаки домашнього насильства. Не чекайте, що це пройде. Тому, що дуже часто, якщо, наприклад, чоловік б’є один раз – це може повторитись.
При вчиненні над вами насилля – викликайте поліцію та вимагайте складення адміністративного протоколу. Також поліцейські можуть виносити заборонні приписи. За якими насильнику забороняється знаходитись з жертвою та потерпілими в одному приміщенні. Таким припис може видаватись на термін до 10 днів. Також через суд ви можете вимагати обмежувальних приписів. Це заборона наближатись до місць, де перебуває жертва та заборона спілкування.
— Для того, щоб суд міг винести такий припис, у вас має бути достатньо доказів, що ви справді потерпіли, — продовжує юрист. – Тому максимально фіксуйте усю завдану вам шкоду. Якщо це фізичне насилля – зверніться до лікаря та задокументуйте ці всі тілесні пошкодження. Якщо насильство психічне — запишіть свій стан на відео або диктофон. Це саме стосується погроз. Якщо буде запис такої розмови, це може допомогти вам.
Також важливо розуміти, що у випадку примирення варто таки залишити вашу заяву в правоохоронців. Тому, що якщо насилля вчиняється постійно – міра покарання теж зростає.
Також для боротьби з домашнім насильством в управлінні соціальної політики створили спеціальний підрозділ під назвою «Поліна». Вони тримають на обліку усі сім’ї, у яких вже вчинялось домашнє насильство. Психологи цього підрозділу працюють і з жертвами насилля та з кривдниками.
Якщо ви стали жертвою домашнього насилля, можете звернутись за такими контактами: Центр безоплатної правової допомоги — гаряча лінія 0 800 213 103.
Гаряча лінія із боротьби з домашнім насильством ГО «Ла Страда» — 0 800 500 335 або 116 123.
Гаряча лінія з попередження домашнього насильства 1547.
Поліція: 102.
Кримінальний кодекс України
Стаття 121. Умисне тяжке тілесне ушкодження
1. Умисне тяжке тілесне ушкодження, тобто умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння, чи таке, що спричинило втрату будь-якого органу або його функцій, каліцтво статевих органів, психічну хворобу або інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на одну третину, або переривання вагітності чи непоправне знівечення обличчя, - карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.
Читайте також:
Б’є – значить любить? Вони би тішились життю і жили, аби… не їхні чоловіки
Померла жінка, яку співмешканець побив через ревнощі
На Тернопільщині чоловік вдарив дружину ножем у груди. Вона не вижила
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер