П’ять років тюрми не зупиняє: на Тернопільщині вже згоріло 9 гектарів. Що "світить" паліям?

П’ять років тюрми не зупиняє: на Тернопільщині вже  згоріло 9 гектарів. Що "світить" паліям?
  • За знищення або пошкодження лісів, зелених насаджень — обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років. За спалювання трави і листя в населеному пункті — штраф від 3 060 до 6 120 гривень. За забруднення повітря шкідливими речовинами — кримінальна відповідальність і штраф від 30 600 до 61 200 гривень.
  • У тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.

На Тернопільщині активізувалися й палії. Попри існуючі заборони люди продовжують спалювати сміття та суху траву.
— Майже два гектари сухої трави та очерету горіло 25 березня поблизу с.Соснів Тернопільського (Теребовлянського) району, — повідомила речниця управління ДСНС в області Ірина Крупа. — Цього ж дня черговим караулом 11-ї державної пожежно-рятувальної частини ліквідована пожежа очерету в с. Передмірка Кременецького (Лановецького) району, на місцевому ставі, на площі орієнтовно 0,6 га.
Від початку 2021 року, хоча ще й толком погода не дозволяла, палії примудрилися спалити 8, 75 га в природних екосистемах. Зареєстровано 10 пожеж.

З димом у повітря вивільняються діоксини

Закон передбачає за знищення вогнем або пошкодження лісів, зелених насаджень штраф від 91 800 до 153 000 гривень. Існує і кримінальна відповідальність: обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років. Але це не зупиняє паліїв.

— Вогняна стихія не лише поглинає все живе на своєму шляху, — каже речниця управління ДСНС в Тернопільській області. - Шкода від спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків різностороння, адже має багато негативних наслідків. На превеликий жаль, люди рідко надають цьому ваги. Не зупиняє їх навіть кримінальна відповідальність.

Відео дня

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин, наголошують рятувальники.

— Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, особливо пластмасові та поліетиленові вироби, що суттєво посилює забруднення атмосфери, - каже Ірина Крупа. - Саме вони, як правило, стають причиною подразнення в горлі та кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні, що особливо небезпечні тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти. До вогнища нерідко потрапляють фанера та дерев’яні речі покриті масляною фарбою, що містять свинець.

Хибна думка, що зола – хороше добриво

Спалювання листя й трави призводить до руйнації верхнього ґрунтово-рослинного покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються у ґрунт. При згорянні ж утворюється зола, це у кращому випадку, наголошують рятувальники.

— Незважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання трави чи листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту, - каже Ірина Крупа. - На природних луках, відкритих ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. У лісогосподарських регіонах – це повне знищення лісу, яке супроводжується значними матеріальними втратами.

За випалювання сухої рослинності, нагадаємо, передбачено адміністративну, а в окремих випадках й кримінальну відповідальність.

Закон: паліям стотисячні штрафи і тюрма 

Від 17 квітня минулого року в Україні вступив  в дію закон щодо посилення відповідальності за спалення трави. Йдеться про Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження навколишнього середовища» (щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря і знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу).

Штрафи за порушення пожежної безпеки суттєво збільшили, а відповідальність стала кримінальною.

Закон передбачає покарання:

— за знищення або пошкодження лісів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом — штраф від 91 800 до 153 000 гривень, а також кримінальна відповідальність -  обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років;

— за спалювання трави і листя в населеному пункті — адміністративна відповідальність і штраф від 3 060 до 6 120 гривень.

— за порушення пожежної безпеки в лісі через необережне поводження з вогнем — адміністративна відповідальність і штраф від 4 590 грн до 15 300 грн.

— за забруднення повітря шкідливими речовинами чи відходами (зокрема спалювання сміття) — кримінальна відповідальність і штраф від 30 600 до 61 200 гривень.

Коментар

 Сергій ДАНІЛІН, начальник відділу агітаційно-   пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності   управління ДСНС в області:
- Зазвичай причиною таких пожеж є людська недбалість. Щороку навесні й восени селяни й дачники із дбайливою ретельністю спалюють суху траву й сміття. Вони переконані, що таким чином попіл від старих рослин удобрює землю для нових, тож так підвищують родючість. І хоч екологи кажуть, що від паління користі нема, а є лише шкода, люди продовжують наражати на небезпеку себе, інших людей і довкілля. Такі пожежі зазвичай набувають значних масштабів, вигорають великі території, часто вогонь перекидається на будівлі та об’єкти інфраструктури. У полум’ї гине все живе.
 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Ірина Іванова

    хто в парку палив суху траву ?
  • Svitlana Matviyiv

    В чому є проблеми ? .Всі землі приватизовані значить власник є відповідальним за те що на тих гектарах відбувається .Отже згоріли гектари -плати штраф . Але по чесному .От і припиняться підпали .
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:05 Якою буде ціна на газ з 1 травня: є рішення «Нафтогазу» 22:03 Історичні будівлі та карти старого міста: які бронзові мініатюри є у Тернополі photo_camera 21:03 Що тернополяни покладуть до великоднього кошика та скільки готові витратити (ОПИТУВАННЯ) photo_camera 20:01 Жінка з Тернопільщини втратила 32 000 гривень, повіривши шахраям Від читача 17:01 Багаторічна співпраця ОЦЗ з газетою «Вільне життя» 19:00 У Кременецькому районі в результаті займання авто загинув 36-річний чоловік 18:42 У Тернополі збили 17-річного мотоцикліста: хлопця госпіталізували 18:00 Відбудеться зустріч з бойовим командиром із відомого батальйону «Вовки Да Вінчі» Олександром Ябчанкою 17:15 Не стало воїна з Тернопільщини Володимира Леськіва 17:00 Магазини побутової та цифрової техніки: Все для Вашого дому та офісу (партнерський проєкт) 16:30 На вулицях міста відновлюють дорожню розмітку на пішохідних переходах photo_camera 15:30 Куди піти, що подивитися у Тернополі 25-28 квітня 14:40 На Театральному майдані працює вакциальнький автобус: від яких хвороб можна щепитися photo_camera 14:00 Суд звільнив від покарання чоловіка, який ухилився від призову, бо він добровільно пішов служити у ЗСУ 13:32 У Страсну П'ятницю в Зарваниці відбудеться Хресна дорога 13:03 З квітами, прикрасами та стрічками: скільки коштують вербові букети на ринках Тернополя photo_camera 12:15 Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» 11:35 У Тернополі збільшили кількість тролейбусів та автобусів до кладовищ на Великодні свята 11:00 За забиття брата до смерті обвинувачують чоловіка з Тернопільського району 10:15 На два дні перекриють рух транспорту на Гайовій
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up