Серед охочих навчитися унікальної борщівської вишивки – гості з інших міст, вишивали діти і навіть чоловік. Тернополянин Андрій Пушкар розповів, що вміє вишивати хрестиком, бісером, гладдю, також цікавиться ткацтвом. От і вирішив прийти навчитися борщівської вишивки.
- Це наша тернопільська, тому хочеться дізнатися про неї більше, - каже чоловік.
Пан Андрій ламає стереотипи про те, що чоловіки, які вишивають – нині рідкість.
- Чоловіки вишивають, просто нікому не кажуть, - каже він з посмішкою.
Майстер-клас проводила тернопільська майстриня Вікторія Кривоніс. Жінка каже, що надихнув її на це нещодавній фестиваль "Борщівська вишиванка", у рамках якого провели майстер-клас дослідники та автори книги "Борщівська народна сорочка" Людмила та Олексій Покусінські.
- Я із захватом прочитала цю книгу і побачила, що борщівська сорочка має більше 50 технік , найпопулярніша - «верхоплут», саме його найбільше хочуть навчитися. Тому я вирішила нехай буде він, - каже Вікторія Кривоніс. - Верхоплут дуже цікавий, кучерявий. Він особливий тим, що ним вишивають двома типами ниток саме "борщівку" (борщівську сорочку – ред.). Тобто основа бавовняними нитками, а зверху її обшивають, тобто обплутують грубими вовняними нитками. Причому обплутують вільно, щоб верхоплут був пухнастий. І я думаю, що спробую до вас донести, як це все робиться.
Майстриня додає, що верхоплут - це поширена по всій Україні техніка, вона є на Поділлі, Поліссі, Київщині. Але його шиють однією і тією ж ниткою, а борщівський верхоплут відрізняється тим, що шиють його двома нитками.
До речі, деякі учасниці майстер-класу принесли показати усім власні борщівські вишиванки, які передалися їм у спадок від бабусь та прабабусь. Цими роботами не намилуватись!
Детальніше про техніку «верхоплут» та особливості борщівської вишитої сорочки читайте у наступних публікаціях 20minut.ua.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 6 від 5 лютого 2025
Читати номер