Джаз по-тернопільськи – це море звуків - від саксофону до шарудіння поліетиленового пакета, автомобілі в подарунок і джанк-арт Сергія Кузнєцова
Драйвовий джаз на саксофоні, фортепіано, трубі, ударних і контрабасі, і оригінальний джаз з вокалу, баяну, електроніки, перкусії на найрізноманітніших предметах – від ударних, брусків дерева, мідних тарілок, дзвіночків до поліетиленових пакетів – таким був перший день джазового фестивалю в Тернополі.
Родзинка фестивалю – виставка робіт в стилі джанк-арт відомого майстра Сергія Кузнєцова, який створює свої шедеври з найрізноманітнішого металевого мотлоху.
Цього року організатори навіть запровадили мистецькі сувеніри для музикантів – тож після виступу кожен колектив отримав у подарунок автомобіль від Сергія Кузнєцова.
Це уже 12-й міжнародний фестиваль джазу. На сцені драмтеатру виступатимуть джазмени з Польщі, України, Данії, Німеччини, Канади, Америки.
- Джаз дуже різний, може комусь подобається авангардний стиль, а комусь – класичний, скільки людей – стільки смаків, але усіх музикантів, які виступали у Тернополі за усі ці роки, об’єднує високий професіоналізм. Тут немає і ніколи не було музикантів, які виходили б на цю сцену і спробували щось заграти. Самодіяльності тут ніколи не було, виключно професійні команди, - зазначив незмінний ведучий фестивалю Сергій Лазо.
Кожен музикант, який виходить на сцену грати джаз, має свою історію і хоче розказати її на сцені. Всі музиканти, як запевнив ведучий, вийдуть на сцену зі своє музичною історією.
Інструменти виконавців – труба, саксофон (тенор), фортепіано, контрабас та ударні інструменти (перкусія).
Аdam Jarzmik Quintet – переможці цьогорічного культового польського фестивалю Jazz nad Odra. Грають як власні твори, так і відомі джазові стандарти у власному аранжуванні.
Тернополяни відгукувалися на виступ музикантів гучними оплесками і неодноразово кричали музикантам "браво". Диски музикантів можна було придбати у фойє. Вони коштували 150 грн.
Наступні учасники фестивалю – проект з Польщі Gart/СHOJNACKI/GRADZIUK Projekt
Інструменти гурту : вокал, акорденований баян, електроніка та ударні інструменти (перкусія).
Проект приїхав з презентацією нового альбому "Ренесанс" знаної джазової вокалістки Анни Гадт.
- Це зовсім інший джаз, і в плані музики і складу, - предаставляв учасників ведучий фестивалю. – дуже приємно, що у складі є жіночий вокал, чим не дуже балує нас репертуар джазових зустрічей. І це великий плюс цьогорічної програми.
Анна Гадт – знана співачка в Польщі. Здобула освіту в Катовіце – "кузні" польських музикантів. Переможниця джазових фестивалів, зокрема Jazz nad Odra, звідки куються найкращі джазові кадри Польщі, розповідає Сергій Лазо.
Цей виступ - це були імпровізації з найрізноманітніших звуків, які своїм голосом імітувала вокалістка, кумкання, гудки, шелест, стукіт, що видавали електроніка та акорденований баян, та видобували з найрізноманітніших предметів музикант на ударних.
З безлічі звуків народжується музика, вона має багато граней і різні люди можуть бачити різні грані цієї музики, і кожен чує свої звуки, сказала співачка на сцені.
- Джаз є дуже неформальний, ніколи не повторюється, той самий стандарт кожен грає по-своєму, в цьому є індивідуальний, - говорить тернополянин Василь. – Я щороку ходжу на JazzBez. Люблю різну музику, різний джаз. Щось подобається більше, щось менше, але загалом це дуже якісна музика і класні музиканти. Дуже багато залежить від залу, ситуації. Джаз поєднує людей з різними поглядами. Він показує, наскільки вільними можуть бути люди, показує, як виходити за рамки, і не жити обмеженнями.
А сьогодні, 2 грудня, буде музика від польських музикантів, яка поєднує елементи американського джазу з європейською музикою і легендарна джазова співачка Debbie Cameron та проект музикантів з Данії, України, Польщі та Канади
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер