За кавою і смаколиками відбулася тепла мистецька зустріч майстринь творчого об'єднання «Берегиня» із знаною колекціонеркою борщівських сорочок Вірою Матковською. Так 10 жовтня у Тернопільській бібліотеці №4 для дорослих «Етноцентр» закрили виставку раритетних строїв Борщівського краю та ляльок-мотанок майстрині Людмили Павлової.
Пані Віра останнім часом часто буває в Києві та Дрездені, адже там живуть її дочки Людмила та Юля з сім’ями і щоразу кличуть матусю бавити онучат. Саме тому Віра Матковська не змогла бути на відкритті даної виставки. Проте колекціонерка охоче відгукнулася на пропозицію зустрітися з вишивальницями творчого об'єднання «Берегиня» та «Школи борщівської народної сорочки». Для бібліотеки вона подарувала календар «Борщівська сорочка» і свою книгу.
Віра Матковська радо спілкувалася з майстринями, журналістами та гостями заходу. Вона розповіла, що колись дослідники Людмила та Олексій Покусінські поїхали на Борщівщину і там познайомилися з жінкою, яка 50 років не розмовляла зі своєю сусідкою тільки через те, що в молодості вони обидві вишивали однакові сорочки, домовившись, що одягнуть їх в один день до церкви, проте сусідка прийшла в обновці на тиждень раніше.
За словами колекціонерки, її батьки дуже любили вишиття і передали це своїм чотирьом дітям.
Старший брат Віри Матковської працював директором автопарку і теж дуже любив носити вишиванки навіть у будні. Любов до барвистих народних сорочок колекціонерка прищепила й своїм донькам.
Пригадала пані Віра, що початок колекції пішов із маминих і бабусиних сорочок. Потім вона разом із чоловіком поїхала в Карпати, де вперше побачила плахту у чергової готелю і придбала цю річ за 50 карбованців.
На початках приховувала це захоплення, але згодом почала одягати в раритетні сорочки борщівську інтелігенцію, учнів школи мистецтв, творчі колективи. Пані Віра виступила ініціатором проведення фестивалю борщівської вишиванки. Багато років мріє про Музей-студію чи мистецьку галерею, де діяли б виставковий зал, майстерня для всіх охочих оволодіти традиційними прийомами мистецтва вишивки, був відкритий прокат сорочок та інших компонентів традиційного подільського вбрання для молодят. Але наразі цю мрію ще не вдалося реалізувати.
Після розмов за кавою про борщівську сорочку та спільного фото на учасниць зустрічі чекав приємний сюрприз – редактор видавництва «Підручнки та посібники» Ірина Дворницька подарувала усім листівки з віршами Дзвінки Торохтушко, а бібліотеці книжку Петра Сороки «Апокрифи лісу», збірку лірики Дзвінки Торохтушко (Любові Бурак) «#осінь.ню» та мистецький календар-2019 «Обрані часом» (художник Володимир Слєпченко).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер