Випусникам вузів хочуть дати нові звання

Випусникам вузів хочуть дати нові звання
Своєю постановою Кабмін прирівняв усіх, хто отримав диплом спеціаліста до 2009 року, до магістрів. Також уряд посприяв студентам у міжнародному навчанні

Дипломів спеціаліста видавати більше не будуть, а власників старих дипломів спеціаліста прирівняють до рівня магістра. Про це йдеться у законопроекті Кабміну “Про вищу освіту”, який він схвалив 23 вересня.
Щоб таке нововведення набуло чинності, його ще має затвердити Верховна Рада.
Головні освітяни Тернополя мають різні думки стосовно такої постанови. Дехто вважає, що це лише мильна бульбашка, яка не дасть жодного результату, а дехто, що такі зміни таки впровадять і вони принесуть користь. Зміни, за словами деяких освітян, призведуть до зменшення фінансування вузів, а також суперечать інтересам тих, хто бере хабарі.
Для прикладу, лише 20-30% бакалаврів у європейських країнах продовжують навчання у магістратурах. У нас же бакалавра сприймають як “недоучку,” тому майже кожний випускник воліє вийти з вузу спеціалістом або магістром, зазначають освітяни. На практиці спеціалісти і магістри в Україні працюють на однаковому рівні.
— Зміни в освіті мають йти в одну ногу із реформами в Міністерстві освіти, — зазначає перший проректор ТДТУ імені Івана Пулюя Ігор Луців. — Це потрібно, аби створити систему, відповідну кваліфікаційним рівням бакалавра і магістра.
Проректор із науково-педагогічної роботи ТНЕУ Микола Шинкарик (49 р.) вважає, що від реформи Кабміну рівень знань випускників не поміняється. За його словами, просто зміниться вигляд “папірця” диплому.
— А працедавця цікавить рівень знань людини, — говорить він. — І це стосується як України, так і зарубіжжя.
Наразі законопроект подали на слухання Верховної Ради. До остаточного прийняття закону вузи продовжуватимуть випускати людей із дипломами “спеціалістів”.
— Що ж стосується людей, які отримали дипломи “спеціалістів” раніше, то навряд чи їм спеціально мінятимуть їх на нові, — каже пан Шинкарик. — Їх, мабуть, просто прирівняють. Причому, на мою думку, довчатися до потрібного рівня не доведеться. Додаток до диплому дійсно з 2010 р. випускатимемо європейського зразка. Вузи долучаться до Болонського процесу, щоб дипломи випускників визнавали в межах Європи.
А ректор ТДПУ імені Гнатюка Володимир Кравець (62 р.) сумнівається, що ці зміни в освітній системі найближчим часом стануть реальністю. Ректор визнає, що український додаток є неадаптованим до західного аналога. Адже замість належних 20 дисциплін наш налічує 120, які просто не поміщаються у зразок.
— Чесно кажучи, запропоновані зміни важкувато реалізувати, – продовжує пан Кравець. – Заміна дипломів спеціалістів на дипломи магістрів – це просто нереально.
Рівень знань спеціалістів тоді потрібно підтягувати на курсах, зазначає він. До того ж кожна конкретна країна, як зауважує пан Кравець, сама визначає — визнавати їй наш диплом чи не робити цього.
Змінами нашу освітню систему хочуть узгодити із вимогами Болонського процесу.
— Однією з умов Болонського процесу є перехід на двоциклову систему освіти. Тобто, на підготовку бакалавра і магістра, – продовжує Ігор Луців. – Тепер молодшого спеціаліста вилучать. Цей рівень не вважатимуть вищою освітою. Можливо, наступний етап освітнього процесу вирішить долю цього рівня освіти. Зараз у нас є два наукових ступені: кандидат наук і доктор наук. У той же час, у більшості країн Європи є доктор філософії. Доктором філософії тепер називатимуть нашого кандидата наук.
Різко зменшиться кількість закладів вищої освіти за рахунок тих, які не ввійдуть у структуру університету. Ігор Луців відмітив, що в подальшому додаток до диплома буде основним, без нього диплом не матиме сили.
— Ці зміни корисні студентам тим, що вони сприяють у міжнародному навчанні, – каже пан Луців. — Відівчившись у нас два курси, студент зможе продовжить навчання, для прикладу, у Варшавському університеті. Для студентів спростять візовий режим. Починає налагоджуватися відповідність нашої і європейської освіт.
До речі, якби Болонський процес у нас був повністю завершений, то дипломи наших вузів були б чинними за кордоном. Для цього кожен вуз має пройти міжнародну акредитацію. Тільки тоді стане відомо, визнають чи проігнорують нашого фахівця за кордоном. Нагадаємо, що у Тернополі є чотири державні університети. Минулоріч тільки у ТНЕУ і ТДТУ випустили 987 спеціалістів і 3322 магістрів. Скільки їх було у ТНПУ та медуніверситеті нам дізнатися не вдалося.

Довідка
Уряд залишив такі навчальні заклади, як університет, академію, коледж, професійний коледж. Вищі розділив на класичні, на кшталт Львівського університету, та профільні – приміром технічний. Абітурієнтам випадає відвикати від назв технікум та інститут. Тип закладу визначатимуть за кількістю студентів і факультетів. В університеті має бути не менше 6000 студентів денної форми навчання щонайменше на восьми спеціальностях. В академії – принаймні 200 студентів, а коледжі – не менше 1000.
Буде лише три освітні ступені — бакалавр, магістр і доктор філософії. Тих, хто отримав диплом спеціаліста до 2009 р., прирівняють до магістрів.
За інф. Кабміну

Наталія ВОЙТКО,
[email protected],
8 (067) 350-69-27

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (36)
  • Anonymous
    А я в 2011 році отримала диплом спеціаліста. І що*
  • Anonymous
    Це щось з тої опери, що 12 років вчитися в школі. Роблячи реформи необхідно все зважити, а тоді приймати якісь зміни. Західна система освіти не адаптована під нашу, для чого все ламати? Для піару? Ось ми такий уряд з соціально направленою політикою!
  • Anonymous
    журналыстка взагалы тупенька. а дывчина на фото як гымна в рот набрала
    Anonymous reply Anonymous
    Перехід на нову систему освіти планували зробити давно, що помаленько і втілюється в життя...чутки про скасування такого кваліфікаційного рівня як "спеціаліст" обговорюється не перший рік, що і стало причиною розробки даного проекту закону. Діло в тому, що в європейській системі освіти такого звання як "спеціаліст"не їснує, це ми успадкували від СРСР. По ідеї звання магістр розділять на 2 ланки: науковий і звичайний, що буде прирівнюватися до сьогоднішнього магістра та спеціаліста відповідно. Видавати дипломи нового зразку випускуникам минулих років, на мою думку, не доцільно..це дурного робота...а прирівняти їх до необхідного рівня звичайно потрібно, адже у попередні роки навчання ступені освіти були іншими, тобто випускники отримали, по суті, ту саму освіту тільки з іншим званням....і прирівняти їх можна лише в разі відміни від кваліфікаційного рівня "спеціаліст"!!!!!!!!!!!!!
    Anonymous reply Anonymous
    Перехід на нову систему освіти планували зробмти давно, що помаленько і втілюється в життя...чутки про скасування такого кваліфікаційного рівня як "спеціаліст" обноворюються давно, що і стало причиною розробки даного проекту закону. Діло в тому, що в європейській системі освіти такого звання не їснує, це ми успадкували від СРСР. По ідеї звання магістр розділять на 2 ланки: науковий і звичайний, що буде прирівнюватися до сьогоднішнього магістра та спеціаліста відповідно. Видавати дипломи нового зразку випускуникам минулих років, на мою думку, не доцільно..це дурного робота...а прирівняти їх звичайно потрібно, адже у попередні роки навчання ступені освіти були іншими, тобто випускники отримали, по суті, ту саму освіту тільки з іншим званням....і прирівняти їх можна лише в разі відміни від кваліфікаційного рівня "спеціаліст"!!!!!!!!!!!!!
  • Anonymous
    не прирівняли, а планують прирівняти!
    Anonymous reply Anonymous
    вічність скоро!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:00 Біля Тернополя відкрили центр душпастирської опіки родин зниклих безвісти 08:33 Нічна атака росіян: в небі над Тернопільщиною фіксували дрони, в сусідніх областях чули вибухи 08:00 У кожній школі має бути ветеран: Верещук анонсувала зміни у викладанні курсу «Захист України» 22:01 Безоплатні курси та заняття з іноземних мов у Тернополі: можливості для дітей і дорослих Від читача 19:32 Тернопільщина входить в ТОП 5 областей за кількістю учасників, які розпочали навчання за експериментальним проєктом 21:03 Яким був пам’ятник матросу Кішці у Тернополі: дивіться його історію на відео! play_circle_filled photo_camera 20:00 Світлана Заяць створює інструменти, вишиває і мріє, щоб через століття копіювали нас 19:15 На Каннському кінофестивалі представили український серіал «Спадок» 18:52 Тіло жінки виявили на Білогірській 18:00 У центрі Тернополя за донати розмалюють автомобіль 17:10 НБУ підняв курс долара, євро знову різко подорожчав 16:40 У Теребовлі можуть перенести дату відзначення Дня міста 16:03 Ціни на секонд-хенд зросли: скільки коштує одяг на вагу у Тернополі photo_camera 15:33 Буде безкоштовним проїзд у громадському транспорті Тернополя для пасажирів у вишиванках 15:00 Вакансії у Тернополі: добірка актуальних пропозицій (оновлено 14 травня) 14:45 На Подільській другий день гасять пожежу на стихійному сміттєзвалищі play_circle_filled photo_camera 14:30 «На щиті» повертається до рідного дому Герой з Тернопільського району Андрій Атаманчук 14:00 НСЗУ призупиняє оплати двом лікарням на Тернопільщині 13:30 Де не буде світла у Тернополі 15 травня — адреси 13:00 Підмішували медпрепарат і грабували — у серії розбійних нападів на тернополян звинувачують жителя Львівщини
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up