Міському голові м. Тернополя
НАДАЛУ С. В.
Шановний Сергіє Віталійовичу!
Звертаємось до Вас відповідно до нашого громадянського обов’язку та відповідальності, покладеної на нас державою та громадою нашого краю, на виконання положень Оргуської конвенції щодо обов’язкової участі громадськості у процесі прийняття органами влади рішень, що впливають на екологію та стан довкілля міста Тернополя.
Представники територіальної громади міста у пресі, радіо та телебаченні упродовж року, а особливо у жовтні та листопаді цього року, висловлюють стурбованість нищенням та байдужістю до зелених зон загального користування у парку “Національного відродження”, у березовій алеї біля вул. Л. Українки, у сквері по вулиці Перля, на зеленому острівці перехрестя вулиць Львівської, Бережанської, Мазепи та інших й ігноруванням громадських інтересів та прав громадян.
На Вашій зустрічі з активом громадських рад природоохоронного спрямування 17 червня 2011 року були висловлені пропозиції щодо покращення екологічної ситуації у місті Тернополі, проте з року в рік триває її погіршення хаотичними забудовниками. Міська рада не заперечує роботу таких горе-забудовників, не переглядає законність раніше виданих дозволів на забудівлю, що призводить до нагнітання напруженості у місті та зменшення площ парків та зелених місць загального користування.
Безвідповідальна робота міськвиконкому, міських комунальних підприємств привела до масової вирубки дерев міста, посаджених попередніми поколіннями тернополян, до критичного зменшення штату екологічних служб міста, хаотичної забудови міста без врахування Генерального плану розвитку міста Тернополя та без проектів озеленення із захисними зонами і майданчиками відпочинку (останній приклад – житловий комплекс на Збаразькому кільці по вул. Протасевича).
Апогеєм такої анти-екологічної діяльності міської ради стала можливість будівництва житлового будинку у парку “Національного відродження” біля найулюбленішого місця відпочинку ваших молодих виборців “Співучки”. Таке будівництво не тільки порушує окреслену законодавством держави Україна ділянку парку, але й порушує моральні засади відродження української нації.
Папа Іван Павло II у своєму посланні у 1990 році визначив екологічну кризу як моральну проблему, яку можна вирішити тільки у солідарній реалізації нашої відповідальності. Надмірна техногенна активність та зростаюча споживацька діяльність депутатів-підприємців міста Тернополя нищать не тільки якісний стан його природнього середовища, але і відповідальність влади перед совістю та громадою.
Просимо Вас винести на сесію міської ради питання щодо скасування рішення виконавчого комітету, яке суперечить рішенню сесії міської ради про виділення цієї земельної ділянки та надання дозволу на забудову у парку Національного відродження біля “Співочого поля”, припинити нищення зелених насаджень та заборонити будь-яке будівництво у парках міста Тернополя.
Голова Громадської ради з питань екології та житлово-
комунального господарства Тернопільської міської ради О.Г.ФІЛЬ
Член Громадської ради з питань екології
при Тернопільській міській раді
Доктор географічних наук, профессор Л.П. ЦАРИК
Голова Тернопільської дитячої
Екологічної організації «Медобори» І.І. ГЕРЦ
Від редакції:
В міській раді висловилт свою позицію на лист-звернення екологів. Публікуємо її без змін.
Щорічно в Тернополі за ініціативи міського голови проводяться заходи з озеленення міських територій.
Під час цьогорічної весняної толоки за участю членів виконавчого комітету було висаджено алею міського голови - у парку Національного відродження посадили 100 дерев породи райська яблуня «Роялті». В парку «Топільче» депутати висадили 100 саджанців червоного дуба.
Ще 100 дерев на території парку «Топільче» висаджено працівниками «Приватбанку» (60 дерев породи дуб, 30 дерев породи клен та 10 дерев породи береза).
За сприяння громадської організації – екологічної ради з питань екології та ЖКГ на території ТЗОСШ №10 закладено дендрологічний куточок, де висаджено понад 40 рідкісних порід хвойних та листяних дерев і кущів.
Комунальним підприємством «Архбудконтроль» спільно з депутатським корпусом обласної та міської ради висаджено 100 дерев на території парку «Топільче» та 50 червоних дубів в парку Національного відродження.
На прибудинкових територіях посаджено 1105 дерев та 351 м.п. чагарників. Займалися цим підприємства, що обслуговують житловий фонд міста.
Під час осінньої толоки за ініціативи депутатського корпусу міської ради у парку «Національного відродження» та на вул. В. Великого поблизу церкви Петра і Павла також висаджено близько 100 дерев (береза бородавчаста та туя західна форма колоновидна).
Враховуючи діючі норми озеленення міських територій, першочерговим завданням на сьогоднішній день є впорядкування існуючих насаджень з перспективою створення нових, екологічно обґрунтованих та максимально адаптованих для комфортного проживання мешканців.
Задля збереження, покращення та відновлення природних екосистем міста, міська рада затвердила схему екомережі Тернополя. Даною схемою визначено ключові території, буферні зони та інші об’єкти, які мають особливий статус та обмежений режим використання, що у свою чергу значно підсилює контроль за дотриманням вимог природоохоронного законодавства.
Одночасно інформуємо, що у 2012 році передбачено відповідні кошти на проведення спеціальних заходів, спрямованих на запобігання знищенню чи пошкодженню природних комплексів територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ), зокрема на виготовлення проектів землеустрою об’єктів ПЗФ (сквер на вул. В. Чорновола, сквер ім. Т. Шевченка, «Тернопільський дуб», «Тернопільська липа», «Заповідний куточок»).
Що стосується земельної ділянки на вул. М. Вербицького, то слід сказати, що договір оренди №2836 між Тернопільською міською радою та ТОВ «Компанія Добробуд» укладено ще в жовтні 2007 року. Цей договір посвідчує право замовника на земельну ділянку площею 0,46 га, цільове призначення якої – житлове будівництво.
Також рішенням виконавчого комітету попереднього скликання від 29.04.2010р. №710 надано ВК «ТІЗ «Добробуд» містобудівні умови і обмеження забудови вищезазначеної земельної ділянки.
Видалення зелених насаджень здійснюється на підставі декларації про початок виконання будівельних робіт та дозволу на виконання будівельних робіт.
На підставі поданої декларації комісія з оцінки стану та вартості зелених насаджень, до складу якої входять і представники Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, у вересні цього року провела обстеження і склала акт. Згідно цього акта ВК «ТІЗ «Добробуд» нараховано понад 200 тис. грн. відновної вартості за видалені зелені насадження. Станом на сьогоднішній день з цієї суми до місцевого бюджету уже сплачено 50 тис. грн. Крім того, техумовами, виданими відділом технагляду міськради, передбачено проведення робіт з озеленення та благоустрою на цій території на 180 тисяч гривень.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер