Тернополянка Оксана (жінка просила не вказувати, її ім'я відомо редакції — прим. ред.) розповіла журналістам "20 хвилин", що педіатр не захотіла відкрити лікарняний по догляду за дитиною, поки донька не пройде ПЛР-тест у поліклініці.
— У моєї доньки почався нежить, підвищилася температура тіла до 37 градусів. Тому в садок ми вирішили кілька днів не йти. Звернулись до педіатра. Після огляду лікарка сказала, що поки дитина не здасть ПЛР-тест на Гоголя, лікарняний мені не дадуть. Мовляв, таку вказівку отримали від завідувачки поліклініки. Я здивувалась, бо дитина не контактувала з хворими на ковід, і вдома всі інші здорові. Невже, якщо не коронавірус, то інших хвороб, через які діти мають право залишатися вдома, немає? — каже жінка. — Це було в поліклініці на Бамі.
У подруги пані Оксани ситуація схожа. Дитина захворіла, а лікарняний не давали без ПЛР-тесту. Жінки цікавляться: чи обов'язковий тест для того, аби отримати листок тимчасової непрацездатності. Адже поліклініки — не найкраще місце, де хочеться проводити час з малюком. А що якщо там при контакті з іншими хворими дитина може таки підхопити коронавірус? Чи справді у поліклініках міста діє таке негласне правило — відправляти усіх на тестування, запитують тернополянки.
Ми вирішили перевірити, чи такі випадки непоодинокі. Тож журналістка "20 хвилин" зранку 13 квітня пішла у міську поліклініку на Федьковича.
Об 11-ї ранку у дворі було небагатолюдно. На дверях оголошення: "ПЛР-тести приймаємо з 09.00". У кабінеті, у якому беруть забір аналізів на коронавірус, двоє тендітних жінок. Вони привітні. Саме робили швидкий тест для 5-річного Володі. Малий з цікавістю спостерігав за діями медиків, і швидкий тест у нього, на щастя, виявився негативним.
Про те, кого лікарі мають направляти на тести, говоримо із медичним директором з поліклінічної роботи міської дитячої лікарні Володимиром Кучмою.
— У порівнянні з минулим місяцем, кількість ПЛР-тестувань у нашій поліклініці збільшилась приблизно у два рази. Приблизно так само, як і кількість швидких тестів, — каже пан Кучма. — Зараз тестуємо ще і дітей, які були в контакті з хворими, а ще — тих, які йдуть на стаціонарне лікування в медичні заклади. За цифрами виходить більше. Загалом же кількість хворих зменшилась.
Станом на 13 квітня, на самоізоляції перебувають 227 дітей. У 41 дитини коронавірус підтвердили. Тиждень тому, 6 квітня, на ізоляції було 273 дитини, 53 з них хворі.
— Чи є потреба в тесті на коронавірус, — вирішує лікар. Саме він визначає, чи є у дитини ознаки коронавірусної інфекції. Малюку можуть зробити "швидкий" тест. Якщо результат позитивний, і є клініка — далі проводиться лікування. Якщо дитина контактна, клініки немає, зробили швидкий тест, а він позитивний, наступного дня її направляють на ПЛР-тест. Аби переконатись в правильності результату.
Є ще один варіант: швидкий тест негативний, але батьки хочуть переконатись, що дитина все ж здорова, вони мають право звертатись з проханням направити на ПЛР.
— Тести виконуємо людям без обмежень. Але якщо за нього не платять батьки — це не означає, що він безкоштовний. За нього платить держава. І кожен тест обходиться в 900 гривень. Тому зловживати цим теж не потрібно. Лікарі знають, щоб без потреби людину на тест ніхто не направить, — запевняє Володимир Кучма.
За лютий 2021 року в поліклінічному відділені зробили 122 ПЛР-тестів та 65 швидких тестів. У березні 2021 року — 358 ПЛР-тестів та 164 швидких. За 13 днів квітня 2021 року зробили 172 тести.
Порядок видачі листків непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворим членом сім’ї або хворою дитиною врегульовано розділом 3 наказу Міністерства охорони здоров’я України "Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян" від 13.11.2001 № 455 (далі – Інструкція № 455). Для догляду за хворою дитиною листок непрацездатності видається лікуючим лікарем одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка фактично здійснює догляд (п. 3.1 Інструкції № 455).
Детальніше про це читайте у матеріалі: Хворі на COVID, на самоізоляції ви або діти: як, кому і в якому розмірі оплатять лікарняний
Як розповідає заступник головного лікаря з експертизи Тернопільської міської дитячої лікарні Валентина Шніцар, листок непрацездатнсті по догляду за хворою дитиною, відповідно до Інструкції, видається після особистого огляду лікуючого лікаря. Він має дати обгрунтування видачі листка непрацездатності.
— Це означає, що лікар на прийомі збирає анамнез, скарги, згідно з Інструкцією. Якщо є підозри з анамнезом — проводиться швидкий тест або ПЛР-тест на ковід, — говорить пані Шніцар. — Якщо є контакт із хворими родичами, контакт в організованому колективі або інші підозри — тоді направляють на тест. Якщо таких підозр немає, немає контактів, епідеміологічної загрози — на ПЛР-тест направляти не повинні.
Валентина Шніцар каже, що якщо катаральних явищ, які передбачають можливість захворювання на коронавірус немає, а дитину відправляють на тест — ці дії неправомірні.
— Про правомірність дій лікаря потрібно говорити безпосередньо з ним в кожному з випадків. Тому що ми не можемо знати, які в лікаря були підстави, щоб відправити дитину на тест. Але вказівки, що кожен листок непрацездатності має видаватись після ПЛР-тесту, немає, — переконує пані Шніцар. — Якщо ви сумніваєтесь в компетентності дій педіатра — можете звертатись до керівника підрозділу: завідувача відділення. Якщо і він наполягає на тому, щоб безпідставно проходити тестування, можна звертатися зі скаргою до центрального поліклінічного відділення, що на вулиці Федьковича.
А у вас були проблеми з отриманням листків непрацездатності? Пишіть від повідь у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 23 від 7 червня 2023
Читати номер
Оля Білинська