Люди прийшли на зустріч із в.о. голови обладміністрації Іваном Крисаком сьогодні вранці. Також активісти вимагали притягнути до відповідальності винного у дерибані землі екс-мера Почаєва, який вийшов чистим з води, та звільнити з посад усіх осіб, які розслідували справу проти нього та сфабрикували її.
Активісти пояснили журналістам, чому, власне, вони вдалися до "смітникової люстрації".
- Жодна вимога Майдану, окрім зміни керівництва держави, не була виконана. Громадські організації району, області та всієї України вже місяцями б'ються, щоб у правовому полі досягти якогось результату. Але цього не стається, - каже голова народної ради Кременецького району Віталій Савчук. - Апогеєм владного беззаконня і стали події, які відбулися упродовж останніх двох тижнів у Кременці. Поштовхом стало прийняття рішення місцевою суддею пані Варневич про звільнення від кримінальної відповідальності екс-мера Почаєва Олега Іванюка. Йому інкримінували нанесення збитків в розмірі 88 тис грн, вилучення з громадського користування 4 гектари землі. Але у зв'язку зі зміною ситуації, мовляв, він - уже не мер, має різні грамоти та ще й покаявся у вчиненому, він і вийшов чистим із води.
Тож активісти організували акцію, щоб припинити беззаконня, продовжує чоловік
- Акція була запланована, про це повідомили міліці. Але з самого початку стало зрозуміло, що влада взяла курс на відверті провокації, - каже пан Савчук. - Чому? Було елементарне прохання до судді – вийти до людей і пояснити, на основі чого вона прийняла це рішення. Вона навідріз відмовилася вийти до людей. Пізніше ми підійшли в зал засідань, вона демонстративно відмовлялася пояснити своє рішення, виявляла свою зневагу до людей і після години спілкування сталося те, що сталося…
Дій зі смітником ніхто не планував, пояснює Віталій Савчук.
- Це був вияв того, що людина показала себе зверхньо стосовно інших, - каже він. - Це виникло абсолютно спонтанно. До речі, міліція стояла збоку і нікого не чіпала, районне керівництво на це все просто споглядало. Вже наступного дня відкрили кримінальне провадження стосовно трьох осіб, яких звинуватили у всіх гріхах. Можна сказати, що справа - сфабрикована. Бо там нічого не збігається абсолютно. Зараз в телефонному режимі до наших активістів дзвонять і просять на допит, але це - щось, швидше, неформальне. Ніхто не дає повістки, яка б визначила, в якому статусі людину викликають – як свідка, чи підозрюваного. Тому ми вирішили висвітлити ситуацію більш поширено. Ми від імені громадських організацій Кременця висуваємо цілу низку вимог на ім'я генпрокурора, міністра внутрішніх справ і відповідних керівників відомств – в.о голови обладміністрації та вищої ради юстиції. Найголовніша з них - негайне звільнення з посад всіх осіб, які замішані в фальсифікації справи стосовно екс-мера Іванюка.
Що ж до активістів, стосовно яких порушили провадження, то за словами пана Савчука, одному вже вручили повістку в суд, де має розглядатися клопотання про взяття його під арешт.
- Інших фігурантів кримінального провадження викликають в якості свідка, - каже чоловік. - Тому виникає питання – чому в постанові він є організатором, а викликають в якості свідка? Тим більше, коли ми подивилися на покази, а там лише покази міліціонерів, які були на місці, ніхто з них не зауважив про те, що дані особи здійснювали ції дії. Не те, що нема прямих доказів, а навіть опосередкованих. Лише факт того, що вони там були.
На зустрічі з Іваном Крисаком був присутній також т.в.о. начальника обласної міліції Олександр Богомол. Вони пообіцяли активістам взяти під контроль ситуацію, що склалася та діяти в рамках закону.
Нагадаємо, після подій «сміттєвої люстрації», які трапились 16 січня в Кременці правоохоронці порушили провадження за двома статтями кримінального кодексу - ст 296 частиною 2 - хуліганство, а також 377 частиною 2 - насильство щодо суддів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер