Малеча та дорослі навчались власноруч творити писанки на майстер-класі, який провели у Художньому музеї 29 березня. Майстер-клас був безкоштовним, а прийти на нього могли усі охочі.
- Це традиційний для нашого музею захід, який ми проводимо щороку перед Великодніми святами, - каже заступник директор художнього музею Ольга Ваврик. - Ми запросили майстрів-писанкарів з Тернопільщини. Цього року приїхало сім майстрів з Бучача, Заліщиків та Тернополя.
Спершу потрібно знежирити яйце оцтом. Як кажуть майстри, краще, щоб яйце було видутим. Потрібно вибрати ескіз майбутньої писанки.
- Якщо писанку робите вперше, то ескіз на яйці малюють олівцем, - каже майстер-писанкар Ірина Урезченко. - Якщо щось не вдасться, то можна легко стерти. Потім починаємо малювати воском. Починати краще з лемківської техніки, вона прстіша. Це розпис шпилькою.
Спершу воском малюють ті візерунки, які мають бути білими. Якщо ваша писанка має бути різних кольорів, то спершу її опускаємо в найсвітлішу фарбу, в яку додаємо оцет. Наприклад, писанка має мати елементи блакитного та червоного кольору, то спершу її опускаємо в блакитну фарбу. Коли писанка профарбується, дістаємо її, промокаємо серветкою.
- Далі малюємо воском візерунки, які мають залишитись, наприклад, блакитними, - каже Ірина Урезченко. - І опускаємо писанку у червону фарбу. Після цього потрібно випалити віск на писанці. Писанку потрібно тримати на відстані до сантиметра від свічки, цей процес займе близько 20 хвилин .
Деякі майстри покривають писанку лаком для блиску, але традиції цього не передбачають.
За такою схемою свою писанку під час майстер-класу зробила 12-річна учениця школи №24 Уляна Івасечко.
- Писанки я роблю не вперше, але мені ще є чому повчитись, - каже дівчинка. - Мені подобається цим займатись, бо це дуже просто, а виглядає дуже гарно.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер