Про те, що її особисті дані використали на іншій сторіці, розповіла тернополянка пані Олена (прізвище не вказуємо з етичних міркувань). Жінка каже, що хтось створив “дзеркальну” сторінку з її фото у соцмережі Facebook, додав її друзів, а далі від її імені поширювали неправдиву інформацію із образи.
- Це було жахливо, - каже жінка. - Одного дня моя знайма кинула мені посилання та скріни повідомлень із сторінки з назвою “Шугаринг Тернопіль” та моїми фото. Це було приблизно в кінці липня.
За словами жінки, на невідому сторінку додавали її друзів, публікували її фото, фото її доньки та тітки. Так сторінку вели близько двох місяців. А згодом опублікували пост із фразою: “Надаю інтимні послуги”.
- Я була просто вбита. Не знала що робити і куди звертатись, - продовжує пані Олена. - Попросила знайомого, який добре розуміється в таких справах допомогти з’ясувати, хто це зробив.
Як вдалось з’ясувати жінці, образи в її адресу публікувати із ІР-адреси однієї із відомих приватних клінік міста. При чому, у робочий час.
- У голові я співставила усі факти та зрозуміла, що це була одна “панянка”, яка мене недолюблює. Адже вона працює там, - продовжує пані Олена. - У неї не було підстав так робити. Ми особисто навіть не знайомі. Направду, я просто не знала, що робити далі. Дуже образливо було, що там фото дитини, моїх рідних.
Пані Олена розповідає, що на нервовій основі вона серйозно захворіла та навіть довелось пролежати деякий час у лікарні.
- Я вирішила не залишати це все просто так, - каже жінка. - Тому згодом звернулась у поліцію. Я надіслала усі матеріали, у мене брали свідчення. Я надала, і усі власні докази щодо того, хто міг це зробити, але згодом мені прийшло повідомлення про те, що у відкритті Кримінального провадження, відмовлено.
Жінці порадили звернутись у суд. Проте, сил та здоров’я на це у неї немає. Сама пані Олена сумнівається, що у працівників поліції були підставити відмовити їй у розслідуванні цієї справи.
Журналісти “20 хвилин” надіслали інформаційний запит із проханням пояснити, чому жінці відмовили у розслідуванні даного факту. Відповідь на нього ми опублікуємо згодом.
Коментарі експертів:
- Це адміністративне порушення, а стаття за наклеп скасована. Можете звернутися до суду проти людини, яка поширила інформацію з позовом про відновлення честі та гідності та ділової репутацію. Як варіант, можете зафіксувати поганий стан здоров'я та звернутися до медустанови. Далі додати до позову рахунки та чеки на медпрепарати і витребувати відшкодування моральної шкоди, бо вона тоді прирівнюється до матеріальної. Але послуги адвоката та позовна заява з забезпечення судового процесу переб’ють весь ваш лікарняний бюджет. Хіба, якщо це справа принципу.
Тому залишається тільки скаржитися на порушника, сподіваючись на блокування акаунта. Але ФБ рідко блокує за такі речі, присилає повідомлення, що публікація не порушує норми спільноти. Швидше, вони зможуть заблокувати за проукраїнську позицію, якщо ваші фото поширювали з іншого боку.
Це, власне, і підтверджує історія пані Олени, яка звернулась у редакцію. Що можна порадити користувачам соціальних мереж в цій ситуації? Не слід розповідати про себе зайвого в соціальних мережах: місця проживання, роботи, перебування, відпочинку. Якщо дуже кортить, то особистими фотографіями краще ділитися лише з друзями, а світлинами з відпочинку - після повернення додому. Будьте обережні з друзями в соціальних мережах, адже коли ви додаєте невідому вам людину в друзі, то існує загроза, що це шахрай, якого цікавить ваша персональна інформація. Якщо ви – не відомий блогер, то найкраще і зовсім зберігати анонімність у мережі, використовувати ніки.
У випадку п.Олени, необхідно насамперед поскаржитись на профіль особи-двійника. Для цього у Facebook необхідно надіслати скаргу на профіль, де серед можливих причин вказати "Видавання себе за іншу особу", також можна звернутись у кіберполіцію.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 39 від 27 вересня 2023
Читати номер