За словами жінки, вона переглянула уже масу літератури про те, що робити у випадку укусу. Втім, каже вона, інформація здається їй суперечливою.
Чи настільки небезпечним є каракурти, аби переносити поїздку, «20 хвилин» поцікавилась у наукового співробітника інституту лісівництва Теодозія Кухарського.
- Каракурт або чорна вдова водиться у південних областях, - каже він. – Але через спеку вони можуть з’являтись й у центральній частині Україні. Такі павуки зазвичай живуть у старих будинках, між камінням. Без причин вони на людину не нападають. Це трапляється, якщо людина, наприклад, випадково на нього наступить. Або ж коли діти починають ловити його. Тож найголовніше правило – не пхати руки, туди куди не треба.
Каракурти, за словами пана Кухарського, не живуть на пляжах. Однак можуть бути там, де поширена степова рослинність.
- Особисто мені не зрозуміло, чому люди настільки бояться саме каракуртів, - продовжує пан Кухарський. – Як показує практика, смертельних випадків ще не було. Більшість лікарів, які працюють у тамтешніх лікарнях, добре знають ознаки укусу каракурта. Тож, якщо й укусив павук, потрібно відразу звернутись за кваліфікованої допомогою.
Укушену людину, за словами пана Кухарського, необхідно покласти на щось, аби вона не рухалась та відразу викликати швидку. Рану ж припалювати, як це часто рекомендують, не варто. Натомість можна спробувати видушити кров із укусу, але зробити це важко.
- Коли людина відчує, що її укусив каракурт, у неї відразу виникає страх, - продовжує пан Кухарський. - А це погіршує ситуацію, адже страх призводить до спазму судин та пришвидшення руху крові. Це, у свою чергу, призводить до швидшого поширення отрути. Тож, інколи й така поінформованість погіршує ситуацію.
За словами пана Кухарського, куди не безпечнішим для відпочивальників може стати контакт із деякими травами. Наприклад, з неопалимою купиною чи борщівником Сосновського.
- У суху погоду купина виділяє їдкі ефірні масла, - продовжує пан Теодозій. – Вони можуть викликати опіки дихальних шляхів, носоглотки. Щодо борщівника Сосновського, то ця рослина зустрічається й у нас. Вона також стає небезпечнішою у спеку. Контакт з нею призводить до опіків незахищених частин тіла.
Ознаки опіків цими рослинами, каже співрозмовник, добре знають тамтешні лікарі. А ось приїжджий медик може не відразу розпізнати такий опік.
- Аби відпочинок закінчився добре, не забувайте про обережність, стежте за своїми дітьми, - радить він. – Якщо ж щось і сталось під час відпочинку, то відразу звертайтесь до спеціалістів і у жодному випадку не займайтесь самолікуванням.
Світлана ГРИВАС,
0-96-709-74-60
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер