Партнер рубрики Події

Тернопільські ринки починалися у центрі міста

Тернопільські ринки починалися у центрі міста
Уже в XVI ст. існував ринок і професія перекупки в Тернополі. Причому торгували понад 460 років тому під самим замком.


Про ринок у нашому місті згадує вже його засновник і власник граф Ян Амор з Тарнова в грамоті для міщан від 30 вересня 1550 р.
Зі зловживаннями боролися звітами
Показово, що перша згадка про торговицю пов’язана з умілими підприємцями-євреями.
“Євреї домівки на вулицях, а не на ринку містечка мати повинні, щоб з християнами у товаристві обивательському наближеними і зрівняними не були,” наказував вельможа.
Також Ян з Тарнова згадує, що він уже отримав від короля дозвіл на те, щоб через Тернопіль проходив гостинець. Цим шляхом у місто мали їхати купці, але переїзд повинен бути платний. Зрештою, прописаними півтисячі років тому були навіть шляхи використання ринкових зборів.
“Збір цілий із ратуші, з яток, опріч неї вибудуваних і тих, що збудують, від перекупників і перекупок, також оплату від вина, горілки скарбові міському призначаємо, постановлюючи, аби через раду міську збирати і з іншими грішми на вжиток загальний спрямовувати”, писав власник міста.
А щоб “депутати” не крали, граф зобов’язав їх записувати всі прибутки громади в реєстр і щорічно звітувати про них перед своїм уповноваженим представником, війтом і перед цілою громадою.
Обіцяний гостинець через Тернопіль справді провели - ним возили сіль із Галичини на Волинь. А щоб купці не просто обминали місто, 6 вересня 1566 р. король Сигізмунд І Старий зобов’язав усіх комерсантів обов’язково зупинятися тут і продавати частину краму.

На Великдень торгувати – зась
Уже в часи Яна Амора з Тарнова ринок у Тернополі діяв безпосередньо біля ратуші, у районі сучасної вул. Старий Ринок, за декілька хвилин ходи від замку. Окрім того, він продовжувався і на південну сторону сучасної вул. Руської у бік вул. Багатої. Остання також пов’язана з комерцією - кам’яниці на ній будували заможні торговці. Через цю територію із заходу на схід проходив старовинний шлях зі Львова до Кам’янця.
Уже в 1672 р., як подає тодішній інвентар міста, на міській торговиці діяла 21 крамниця і склади купців. Площу оточували приватні будинки, серед яких, незважаючи на заборони засновника міста, були і єврейські.
Неодмінним супутником тернопільської торговиці було спиртне. Так, історик Ізидор Кордуба писав, що при рибно-булочному ринкові на вул. Валовій власник міста у XVIII ст. Потоцький збудував гуральню, пивзавод і холодильник, а нижче - корчму, якій міщани присвоїли назву “пропинація”. А 23 липня 1740 р. Йосиф Потоцький взагалі приписав, щоб на тернопільському ринку одна половина яток м’ясників належала християнам, а інша - євреям. І перші, і другі повинні були щорічно платити податок у замок лоєм. Та й узагалі оподатковували тернопільських підприємців у ті часи, враховуючи розмах їхньої справи - у 1666 р. власники великих крамниць за розпорядженням Станіслава Конецпольського платили по 6 злотих, а малих - по 10 грошів. Навіть із власників будинків на ринку брали по 18 злотих податку щорічно. Господарі будинків на звичайних житлових вулицях платили за нерухомість 10 злотих у рік, а “затильних”, тобто віддалених, - по 4 злотих 15 грошів. До слова, урядова ціна на пшеничний хліб у ті часи становила приблизно 3 гроші, а на житній - 2 гроші. Гарнець пива у 1719 р. - 3,75 л - коштував 7 грошів і один шеляг. Але, встановлюючи податки, власник міста дбав і про його вигляд. Він забороняв розташовувати крамниці поза ринком, а євреям ще й торгувати на Різдво, Великдень, Зіслання Святого Духа і Божого Тіла.

Різний крам – на різних дільницях
Тернопільська торговиця не була безладним накопиченням людей і товарів. Так, у ХІХ ст. у південній її частині стояли склади сукна і тканин, найзаможніші крамниці. Натомість у північній частині, як пише краєзнавець Любомира Бойцун, продавали переважно м’ясо. Продавці, які не мали своїх кіосків, торгували м’ясом, наколовши його на кілки-киї. Таких звали кияками. Північно-західна частина - овочева і молочна.
Були в Тернополі і спеціалізовані ринки. Перший із них, ярмарок св. Анни, діяв на сучасному майдані Волі. Дозвіл на його проведення видали у 1724 р. і відтоді у місто почали з’їжджатися купці з усієї Європи та Російської імперії. Тільки у 1837 р. з нагоди ярмарку зібралися 8000 немісцевих, а у Смиківцях провели кінні перегони. Торги починалися 26 липня і тривали два тижні. На цей час майдан перероджувався. З часом його взагалі назвали Кінською торговицею і своєрідною іронією долі є те, що тут і ніде більше у Тернополі встановлюють пам’ятники із кіньми - спершу Юзефові Пілсудському, а потім - королю Данилові Галицькому. Ярмарок св. Анни занепав після 1870 р., коли австрійський уряд заборонив експорт коней. Він перетворився у ринок “тандити” - триманих речей. У 1883 р. майдан перейменували на площу Яна Собєського. Торгівлю перенесли на околиці сучасної вул. Січинського і там вона тривала аж до відбудови міста після війни. До тих же часів діяв і старий ринок.

А от на терені, що приблизно співпадає із сучасним майданом Мистецтв у нашому місті у давнину виникла торговиця зерном. Збіжжя вивозили звідти у Європу із недалекого від ринку залізничного вокзалу. Натомість у низинах, там, де тепер височіє будівля “Збруча”, тернополяни і приїжджі торгували худобою. Живність доставляли возами або просто приганяли. Нижче схилом до Серету, біля дороги на Петриків збудували бойню, яка тепер є пам’яткою архітектури місцевого значення. Цікаво, що після забудови Оболоні торговиця худобою деякий час діяла на Загребеллі, там, де тепер новий корпус економічного університету. Та історичні ринки, зрештою, зникли - держава відібрала в людей їхні поля і зерно стало колгоспним. А от худобу селяни мали не тільки продавати, а й просто здавати країні - для будівництва соціалізму.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous

    Порядок був,не то шо зараз.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:00 У місті на Тернопільщині відновили дзвін старовинного годинника на ратуші 20:00 На вулиці Батьківського двоє тернополян зробили стихійне сміттєзвалище — як відповідатимуть 19:03 Через обмеження тепер затори: чи ремонтуватимуть аварійний міст біля технічного університету photo_camera 18:25 У Тернополі розшукують молоду жінку Від читача 22:29 Тумба Кварцит 110 18:00 Сенатору США, який має чортківське коріння, присвоїли звання «Почесний громадянин Чорткова» 17:00 У Тернополі презентували інформаційно-координаційну платформу для ВПО 16:00 Поліція розшукує 52-річного тернополянина 15:10 Україна повернула тіла 140 полеглих захисників 14:37 У Тернополі 26-27 квітня ремонтують дороги: перелік адрес 14:03 На Київській зіштовхнулися автівки: постраждала жінка 13:35 Мешканці ОСББ закупили за власні кошти дрони для тернопільських військових 12:51 Близько 500 жителів Тернопільщини отримали щеплення у рамках Всесвітнього тижня імунізації 11:52 У Тернополі запалили свічки пам'яті про жертв Чорнобильської катастрофи 11:35 ДТП на дорозі Тернопіль-Ланівці: травмовані водій та дитина 11:03 «На щиті» повертається до рідного дому солдат Володимир Огородник 10:10 У графік зупинки котелень у Тернополі внесли зміни 09:50 Святковий гастрономічний рай на Великодні свята від мережі магазинів «Смаколик» (новини компаній) 09:30 У Тернополі відбудеться марафон з писанкарства 09:01 26 квітня відключать газ в центрі Тернополя
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up