Тисячі гривень у платіжках та зіпсована техніка: як тернополяни підлаштовуються до життя без світла

Журналісти «20 хвилин» запитали у тернополян, чи змінилась у них кількість спожитих кВт світла через відключення, скільки сплачують за електроенергію щомісяця, чи вдається врятувати техніку від перепадів напруги.
Погодинні графіки відключення світла діють в Україні від травня 2024 року. Причина – значний дефіцит електроенергії в системі через російські обстріли, а також зростання споживання через аномальну спеку.
Як вже повідомляли журналісти «20 хвилин», тернополяни залишаються без електроенергії по 13-17 годин на добу. Тому закуповуються повербанками, генераторами та стабілізаторами напруги, аби вберегти техніку.
Зламана техніка та захмарні платіжки
Під час опитування пересічні тернополяни повідомили, що без світла влітку важко, але якось підлаштовуються. Щодо сум у платіжках, то переважно вони не зменшилися, а навпаки – зросли, адже діє новий тариф на електроенергію – 4,32 грн за кіловат.
Галина, 52 роки, безробітна
— Світла майже немає, але через встановлення нового тарифу – 4,32 грн за кіловат, суми у платіжках тільки збільшились. Наприклад, ще в травні сплачувала 300-350 гривень, а зараз майже 1000 гривень. Це дуже багато. Також помічаю, що через ці відключення псується техніка, зокрема холодильник. Він так гуде, а морозильна камера навіть не заморожує вже продукти. Але я не користуюся стабілізаторами напруги, не купувала.
Микола, 62 роки, пенсіонер
— Тариф на світло підвищили, то доводиться економити. На одну пенсію дуже не прожити. Майже ніякими приладами не користуюсь, лише холодильником, але він нещодавно згорів. То викликав майстра і чекаю, щоб полагодили. Також час від часу можу увімкнути праску та і все.
Павло, 30 років, підприємець
— Відключення світла ніяк не вплинуло на кількість спожитої електроенергії, бо маю засіб альтернативного живлення, всі прилади поступово працюють. Тому не можу сказати, що став менше сплачувати за світло. Навпаки, сума у платіжці збільшилася на 20-30%, бо і тариф підвищили. За червень орієнтовно сплатив 700 гривень, але це за 200 кВт.
Олександра, 75 років, пенсіонерка
— Я проживаю у центрі міста і в мене не вимикають світло, то не можу скаржитися на зіпсовані прилади. Але я дуже економна людина і ніколи зайвого не вмикаю. Я почергово можу користуватися витяжкою, праскою, бойлером, телевізором. Постійно увімкнений лише холодильник. Суми у платіжках дійсно зросли, але наскільки – навіть не рахувала. Сплачую собі та і все. Як тариф підвищили, то тепер не жити?
Ірина, 25 років, HR-менеджерка
— Проживаю у квартирі площею 50 кв.м, за світло щомісяця сплачую до 1000 гривень, але це без кондиціонера. Не вмикаю його, бо світла часто немає та і дорого обходитиметься. Через погодинні відключення електроенергії у мене згорів холодильник. Тепер він слугує звичайною шафою, бо своїх функцій на повну потужність не виконує. Продукти там неможливо зберігати. Плануємо замінювати його, купимо новий, бо без холодильника у таку спеку важко.
Надія, 56 років, безробітна
— Ми не стали менше споживати світла, бо як тільки воно з’являється, то треба увімкнути холодильник, телевізор, бойлер, пральну машинку. І ми за ці дві-три години намотуємо ті кіловати. Наразі техніка вся справна, нічого не зламалося. Щодо платіжок та витрат, то суми збільшилися, але це через новий тариф. Цього місяця сплатила на 100-200 гривень більше.
Віктор, 44 роки, пенсіонер
— Є світло цілодобово чи діють графіки відключень, але стабільно щомісяця споживаю до 250 кВт. Наразі сплачую вдвічі більше, ніж було у травні. Тобто, раніше це якісь 500 гривень, а зараз вже майже 1000 гривень. Всі прилади справні, адже придбав та встановив обмежувачі напруги.
У більшості без змін…
Також журналісти «20 хвилин» провели опитування у власному ТГ-каналі і дізналися, чи змінилась кількість спожитих кВт світла через відключення? Ми запропонували шість варіантів відповідей: «Зменшилась на 50 кВт», «Зменшилась на 100 кВт», «Зменшилась на 150-200 кВт», «Збільшилась на 50 кВт», «Збільшилась на 100 кВт» та «Без змін».
На момент публікації матеріалу участь в опитування взяли 624 людини. Які відповіді обирали – дивіться на графіку.
— Економії немає, а навантаження за тих дві години, що включають світло збільшується в 100 разів. Скільки вже підстанцій не витримали через перевантаження, бо люди за дві години мають попрати, погладити і наварити їсти, — пише Володимир.
— Графіки постійно змінюють. Є світло по кілька годин і за цей час люди вмикають все. Навіть вмикають кондиціонери, акумулятори, пралки, заряджають повербанки. То подумайте, що зменшилося чи збільшилося використання електроенергії? – пише у коментарях Талі.
— Я просто не сплачую за світло. Буду сплачувати місяць через місяць з такими графіками, — пише у коментарях Андрій.
Нагадаємо, з червня 2024 року в Україні підвищили тариф на електроенергію. Єдину фіксовану ціну – 4,32 гривні за кіловат Кабмін встановив 31 травня 2024 року для індивідуальних та колективних побутових споживачів. Відповідно до постанови №632, тариф діятиме до 30 квітня 2025 року включно.
Увага! Тариф єдиний та фіксований. Навіть, якщо протягом місяця тернополяни споживатимуть менше чи понад 100 кВт-год, – рахуватимуть за однаковою ціною.
Для нічного часу, як і раніше, застосовуватимуть коефіцієнт 0,5. Тобто вся спожита вночі електроенергія коштуватиме вдвічі менше, ніж удень – 2,16 грн/кВт-год. Але це виключно для тих споживачів, які мають двозонні чи тризонні лічильники.
Читайте також:
Тисячі гривень на бензин і генератори: підприємці Тернополя розповіли, як виживають без світла
У 10 разів більше тернополян встановлюють багатозонні лічильники, аби зекономити на світлі
Як не дати холодильнику «померти» під час тривалих відключень світла: важливі поради
Програми енергоефективності для багатоповерхівок Тернополя: голови ОСББ діляться досвідом
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.