В останній день квітня США провели інавгурацію свого першого президента, в цей же день вони купили Луїзіану у Франції, а для України 30 квітня — день виходу у світ першого "Кобзаря" Тараса Шевченка.
Події:
В 1789 році у столиці США Нью-Йорку пройшла інаугурація Джорджа Вашингтона, першого президента країни.
На балконі будинку Федеральних зборів на Уолл-Стріт він дав присягу, а потім в залі Конгресу виступив з промовою, у якій відзначив, що "американському народу випала нагода провести унікальний експеримент", створюючи нову державу. Святкування з цієї нагоди завершилось пізно ввечері феєрверком і 13-а артилерійськими залпами.
1803 рік — США купили Луїзіану у Франції за 15 млн. доларів.
Франція поступилася величезною територією від Міссісіпі до Скелястих гір із-за напруженої воєнної ситуації в Європі і нездатності придушити повстання в Гаїті, після якого охолола до американських колоній, а США отримали повний контроль над Міссісіпі, вихід до моря в Новому Орлеані і безкрайні території для освоєння - всі зацікавлені у переселенні могли отримати землю в Луїзіані по ціні від 20 центів до півтора долара за гектар. Заселення нових земель почалось практично зразу і рівно через 9 років перший штат, що виділився з придбаної території - Луїзіана - став 18-м у складі США.
1840 року цензор П.Корсаков підписав квиток на видачу "Кобзаря Тараса Шевченка "із друкарні Є.Фішера. Цей день вважається виходом у світ першого твору Тараса Шевченка.
У 1878-му французький мікробіолог Луї Пастер виступив із доповіддю в паризькій Академії природничих наук, довівши, що багато хвороб викликані дрібними організмами – "мікробами".
1954-й — у Києві відкрито пам’ятник Щорсу.
1967-го здана в експлуатацію Останкінська телевежа у Москві.
В 1992 році під час турніру в Гамбурзі прихильник німецької тенісистки Штеффі Граф ударив ножем першу ракетку світу югославку Моніку Селеш.
Тенісистка потім довго лікувалася, не грала, відтак не змогла повернутися на вершину світового рейтингу.
Народилися:
У 1950 році — Сергій Морозов, український футболіст і тренер.
Як півзахисник у складі ворошиловградської "Зорі" став чемпіоном СРСР 1972 року, після чого виступав за московський ЦСКА. Надалі працював тренером (помічник головного в ЦСКА, головний тренер футбольної команди групи радянських військ у Німеччині, команд "Іскра" Смоленськ, "Динамо-Газовик" (Тюмень), далі – тренерська робота в клубах Китаю, надалі - "Нива" (Вінниця), ЦСКА (Київ), "Борисфен", "Прикарпаття", "Ворскла" Полтава). Заслужений тренер України.
1962 рік — Микола Фоменко, російський шоумен, колишній учасник групи "Секрет", кіноактор, професійний автогонщик.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер