У Монастириськах церква вивісила списки, хто скільки здав на ремонт

У Монастириськах церква вивісила списки, хто скільки здав на ремонт

У Монастириськах скаржаться, що без їх згоди церква вивісила списки своїх парафіян, де вказано хто і скільки здав на ремонт церкви. Це розцінюють як метод тиску на людей, що не поспішають здавати або дають не таку суму. Священик говорить, що скільки здавати, вирішили сам парафіяни, а списки вивісили задля прозорості.

Така проблема виникла навколо  ремонту у храмі Воздвиження Xесного Хреста господнього УГКЦ.

- У нас місто гуде дві дні, такого ніхто не очікував, - каже жителька міста Ірина (ім’я змінене – прим. ред.). – Церква вивісила списки на суд людський, хто скільки здав на ремонт. Бо у церкві сказали, що з кожної хати має  бути 1500 гривень, а не всі стільки змогли дати.

Ремонт церкви, за словами жителів міста, обійдеться у 1,5 млн грн. Причому ця церква – у хорошому стані, має опалення, загалом є найзаможнішою у місті і має найбільшу кількість парафіян. Однак хтось ремонт вирішив в середині.
- От хтось вирішив, що з хати мають дати – 1500 гривень, - обурюється  пані Ірина. –  І ще – щодня кожна родина має годувати майстрів, або оплачувати їхній обід. Але 1500 – то немалі гроші, не всі стільки можуть дати. Тож, коли побачили списки на подвір’ї в церкві, то спершу подумали, що то графік, хто коли має годувати. А виявилось, що ні – списки з назвами вулиць, прізвищами, сумами і підписами. То це ж не інакше, як тиск. 

За словами жителів міста, після розголосу та масового обурення, списки довго не провисіли. Їх вивісили орієнтовно у четвер, 6 липня, а у понеділок, 10 липня – вже зняли. Попри те людей обурює, що здавалось би таку добровільну справу як пожертвування, таким способом переводять в іншу площину.

- Яке там, хто скільки може, стільки і здає. Просто приходять в хату і кажуть, скільки здати треба, - додає жінка.

Парох церкви Володимир Шуляр надає дещо іншу інформацію. Каже, що всі рішення щодо ремонту церкви приймали самі парафіяни. І ніхто ще ні підходив  та не скаржився на таку ініціативу. 

- Це ініціатива самих парафіян. Тому що ми нічого скритного не робимо, ми є одна громада, - каже він. - Ніхто нічого в нікого не вимагає. Це є добровільні внески. Громада порадилась між собою, яка сума приблизно  виходить для ремонту і скільки б виходило на один двір. Але це є добровільна пожертва. 

За його словами, сума у 1500 – це в середньому. Якщо хтось має можливість - дасть більше, не має – менше. В когось взагалі проблемна ситуація і вони нічого не можуть дати взагалі. Це не є якась вимога.  

- Ініціатива із списками  - це ініціатива загальної більшості громади, - каже отець. – Це є відкрита справа, ми ні перед ким не криємось. Мусить знати громада, який фінансовий стан. Ми постійно звітуємо... Але я перепрошую, хто такий запит дав? І причому ЗМІ до такої парафіяльної справи?  Тут нема ніякого напруження. Це є, можливо, якісь окремі особи, які є у кожній громаді, які роблять на тому якийсь ажіотаж.

На питання щодо визначення списку, хто коли годуватиме майстрів, священик відповів, що так є в кожній громаді.

- Я не розумію, яке ви маєте відношення до цієї справи. Приїжджайте до нас у місто і будемо з вами говорити, - додав він.

До слова, «RIA плюс» раніше вже писала про подібну проблему. І відповідь, на кшталт цієї, ми отримуємо від багатьох церков. Мовляв, це рішення громади, внутрішня справа громади і крапка. Втім, чи все так безневинно і з юридичної точки зору?

- Стаття 18 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" встановлює, що релігійні організації не мають права проводити примусове обкладання віруючих, - каже адвокат Тетяна Семусь. -  Стаття 35 Конституції України говорить, що  кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої. Будь-які пожертви громадян нічим не регламентовані, повинні здійснюватися виключно на власний розсуд та виходячи із майнових можливостей. Тому визначення, яку конкретну суму повинен сплатити кожен двір, а також оприлюднення списків громадян із зазначенням пожертвуваних сум є прямим втручанням в особисті права як тих осіб, які сплатили пожертвування, так і тих, хто їх не сплатив.

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі (19)
 • Olga Matenchyk

  Cвященник Тернопільської області , Лановецького району, с.НАПАДІВКА - Мірзаєва Олега 8 липня, будучи на підпитку, збив машиною ТРЬОХ людей. Один хлопець в реанімації, між життям і смертю- 16 років- дихає за рахунок апарату штучного дихання. Шановні священники ! Та що ж ви таке робите ? Та як у церкву після ваших історій ходити. Я вірю в Бога але я проти посередників між мною і Богом...
 • Анонім

  Ось мене дивує така політика цієї церкви та і всіх решта оскільки на сьогоднішній день будем говорити відверто церкви перетворилася у бізнес . В першу чергу церква має допомагати хворим дітям і сім"ям котрі опинилися в скрутній ситуації ,а у нас получається так ,що всі пожертви ідуть на будівництво храмів розміром в 9-ти поверховий будинок ,потім в котедж для цих бізнесменів в рясах ,потім облаштування в цьому котеджі , ну і на дрібні розходи типу крутого автомобіля , крутого телефону ну і так далі . Одним словом обслуговування паразитів ,котрі не плотять податки , і ні в чому собі не відказують . Комуналку , заправити автомобіль , придбати якусь річ до котеджу це все за гроші прихожан .  Ось вам для прикладу церква Михаїла , що біля Сільпо, як вам розміри котеджу? А як вам те ,що під час початку війни в 2014, коли наші хлопці в окопах мерзли , а ці паразити на балконах свого котеджу пластикові вікна ставили хоча можна було спокіно обійтись і без цих вікон . Короче кажучи я вже давно зрозумів яке нутро у цих церковників ,а ось наші люди я так бачу ще цього не зрозуміли . І ще згадайте кому люди возносили дари в тому числі і гроші - мамоні . Наприклад у америкосів священики в будні дні скидають рясу і працють ,як звичайні люди ,а у нас живуть за рахунок прихожан і таки досить із шиком живуть .Що вже можна говорити якщо ці бізнесмени умудряються робити оборудки із землею ,а потім будувати там багатоповерхівку для прикладу це вул. Орлика , вул Тарнавського . Також наведу приклад ,що вже навіть умудряються будувати церкви на території садово-городніх товариств не погоджуючи це з самими членами товариства , а коли так звані спонсорські грошенята закінчуються починають лазити по будинках і клянчити гроші типу на добудову церкви, хоча у людей ніхто не питав ,а чи їм потрібна церква на території їхнього товариства . Аж тільки зараз до людей прийшли і то по питаню грошей бо коробку збудували ,а на решту грошенята скінчилися . Щодо цієї церкви ,що описано в цій новині то на місці громади я б спалив цей храм к й.......м за такі справи з списками ,або просто перестати туда ходити і фінансувати тих паразитів .

  Stels reply Анонім

  Це ,Ваша суб'єктивна думка і не більше. На мою думку церква повинна  бути дороговказом у духовному  житті людини ,від бомжа до президента.Людина ,апріорі,є недосконалою ,тому в духовенстві також є проблеми ,і ті проблеми потрібно обговорювати та вирішувати в широкому колі.          А якщо слідувати вашій логіці не ходити в церкву ,тому що там не ідеальна ситуація , що тоді робити з нашими лікарнями ,школою , судами , та Радою ?

  Анонім reply Stels

  Ви не плутайте духовність і те ,що зараз твориться в церквах . І не треба казати ,що це моя думка оскільки і так все видно,що  твориться в тих церквах. Щодо дороговказу то люба людина сама будує свій дороговказ ,і що за галіматня про недосконалість. Хочете сказати ,що у людей відсутній внутрішній аналізатор життя і їм постійно треба розказувати як жити    . Проїдтесь по Тернополю і все стане зрозуміло , і зразу очі відкриються. Хай покажуть ці бізнесмени в рясах , що вони за духовність . Якщо перевірити тих церковників на предмет рахунків у банках , то зразу стане зрозуміло хто за духовність ,а хто за бізнес.

  Stels reply Анонім

  По-перше кожен бачить те що хоче бачити.   По-друге про дороговказ ,це мій життєвий досвід, і стосується УГКЦ.   По-третє у мене теж є інформація що подекуди є такі бізнесмени , але на мою думку буде помилкою ,проектувати грішну репутацію окремих осіб на всі церкви.
 • Галя

  Така сама ситуація трапилася в с. Зарубинці Підволочиського району. Вивісили на Великдень списки тих, хто не здав гроші на ремонт. А керували тим чотири баби, чоловіки яких сидять за кордоном,а самі вонисидять вдома і тільки плітками займаються.
 • Тетяна Хома

  нерозумію це що пожертва ,, добровільно примусова,,?  якщо ремонт церкви необхідний то невже ця необхідність виникла саме в цьому  році чи може раніше? якщо раніше то можна було  гроші підскладати за два - три роки наперед. чи внас ,,так звана громада,, не знає як живуть одиникі пенсіонери ,  яка  в них пенсія? і чому саме 1500грн а може хтось на хліб немає? а ви встановлюєте такі суми.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:09 До скількох років дітям варто спати з батьками у ліжку photo_camera stars 20:15 Цитати вождів, зірки та мозаїки: де у Тернополі збереглася радянська символіка photo_camera stars 19:59 У Тернопільському районі зіткнулися мікроавтобус і фура: потерпілого виймали рятувальники (ФОТО) 19:10 Згадуємо шедеври: чи пам'ятаєш ти популярні телепередачі 90-х та 2000-х років, які дивились цілими сім'ями (ТЕСТ) stars Від читача 14:56 Адвокат допоміг жертві домашнього насильства захистити свої права 18:05 Як потурбуватися про своє здоров'я, коли ти — мама 17:07 В Озерній чоловік, який перевищив швидкість, кинув патрульним 200 гривень 16:03 На Тернопільщині повністю обмежили рух транспорту на ділянці дороги М-19 15:20 Замість пакунка малюка — гроші: скільки батьків на Тернопільщині отримали компенсацію 14:10 У парках Тернополя починають працювати атракціони 13:04 Понівечені долі, біда у двох сім’ях: як живуть села на Теребовлянщині, де на Великдень сталась трагедія stars 12:05 Як тернополяни у соцмережах вітають свою маму photo_camera 11:10 Як у Тернополі їздить громадський транспорт до кладовищ на Провідну неділю 10:05 Родина Крохмальних опинилася в біді: тернополянка виставила на продаж свої картини, аби допомогти друзям 09:05 Коронавірус на Тернопільщині: 228 нових випадків COVID-19, чотири людини померли 09:01 Сьогодні, 9 травня: День Матері 08:00 Цей день в історії, 9 травня: День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 07:03 Погода на 9 травня: заморозки у повітрі та на ґрунті
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up