Як змінити свою “харчову” поведінку і схуднути
Про те, що робити, аби уникнути зайвих кілограмів, кореспондент “RIA плюс” розмовляє з лікарем-ендокринологом, кандидатом медичних наук, яка 35 років вивчає і лікує ожиріння, Валентиною Данилишиною.
— Людина їсть тому, що щаслива, тому, що нещасна, немає сексу, через проблеми з дітьми, щоб зняти стрес. Проблема надмірної ваги переважно має психологічну природу. Їжа — найпоширеніший засіб зняти стрес. 85-90% людей з надмірною вагою мають її через переїдання і лише 10% — через певні захворювання: патологію наднирників, пухлину мозку, невролочну патологію, зниження функції щитовидки. Крім того, людина поправляється з віком. Згасає діяльність статевих залоз — менше виробляється гормонів. З роками відбувається зниження обміну речовин. Тому з віком треба їсти менше.
— Але часто доводиться чути, що від хвилювання, навпаки, худнуть?
— Це залежить від віку. Стрес у молодих викликає відразу до їжі, тому й худнуть. Якщо відраза до їжі на фоні стресу виникає у старшої людини, це значить, що духом вона ще молода. Булімія (зажерливість) як відповідь на стрес притаманна старості.
Апетит пригнічують спеції
— Дієти передбачають відмову від алкоголю через його калорійність. Який алкогольний напій найменш калорійний?
— Напевно, сухе вино. Алкоголь забороняють не стільки через його калорійність, а тому, що від нього втрачається контроль за кількістю спожитого.
— Кажуть, спеції стимулюють апетит і тоді більше з’їдаєш.
— Навпаки, спеціями дуже добре пригнічувати апетит. Страшенно хочете їсти — візьміть трохи перцю на язик. Тоді трохи втамовується і загальмовується апетит. Майте при собі вегету — там і травички-спеції, шматочки овочів, солоненьке, перчинка. Або скуштуйте сухарик — і відчуття голоду притупиться.
— Усі дієти працюють?
— Людина завжди сподівається на те, що хтось чи щось її “похудає”. Всі хочуть, їсти усе, і в той же час худнути. Коли я писала в Санкт-Петербурзі “Енциклопедію повноти”, мені редактор сказав: “Замість товстої книжки ти напиши просто: жерти треба менше”. Вся проблема в тому, щоб психологічно перебудувати себе: треба їсти менше.
Не буває такого, щоб людина була на дієті все життя. Йдете в гості і — прощавай, дієто! Основне в розв’язанні проблеми надлишкової ваги не вибрати дієту чи таблетку, а перебудувати самого себе, подолати стереотип зажерливості. Людина може їсти менше. Але для цього потрібна мета. Приміром, сьогодні найсильніший мотив — отримати престижну роботу, завтра — нове вбрання. А дієт так багато, тому, що всі вони недосконалі. І жодна, без опрацювання людиною своєї харчової поведінки, ефекту не дасть.
“Вечерю віддайте ворогу”
Найпростіше — відмовитися від вечері. Недарма кажуть: “Вечерю віддай ворогу”. Тоді не треба буде прискіпливо рахувати калорії, що і скільки з’їв протягом дня.
— А скільки зайвих кілограмів приносять щодня пізні вечері?
— Кому скільки. Якщо початкова вага — 100 кг, то це одне значення, а якщо 80 кг, то буде інша цифра. Але можна сказати без перебільшення: якщо людина з будь-якою вагою після 18-ї години не їстиме, то за 3-4 тижні десь одна четверта ваги “злетить”.
— Але ж саме ввечері такий апетит, що приходиш додому і їси усе підряд...
— Треба не доводити себе до такого стану. Я рекомендую чимось перекусити по дорозі додому. Підійде жувачка, насіння, сухарик, горіхи, хоча і вони дуже калорійні, але від кількох горішків ви не поправитеся.
А ще треба гратися з собою — сервіруйте стіл не лише для гостей, а й для своїх. Ставте на стіл не банальну кружку, а красивий келих для напоїв, ніж і виделки. З використанням ножа процес прийому їжі розтягується надовго, і ви не проковтнете все одним шматком. Коли накладаєте порцію на тарілку, викладайте все красиво, як у ресторані. Не кваптеся, споживаючи їжу. Треба перетворити вечерю в ритуал. І не нехтуйте цим через брак часу. От нема часу, швиденько наїдаються з каструлі і все. Культура харчування має бути високою.
— Як отримати підтримку домашніх, адже часто бажання жінки схуднути зазнає поразки?
— У сім’ях, де, як кажуть, бродить ген ожиріння, установка повинна бути такою: не робити з їжі культу. Потрібно цей культ витіснити чимось іншим. За кордоном, наприклад, дуже популярно подорожувати. Треба шукати заміну тим емоціям, що викликає їжа.
— А яку формулу визначення нормальної ваги ви вважаєте прийнятною?
— Якщо б люди користувалися простим розрахунком “зріст мінус 100”, це було б непогано. В Європі від цього значення віднімають ще 10 кг. Останнім часом популярне визначення ваги за формулою Кетле: масу тіла (в кг) поділіть на зріст (в метрах) в квадраті. Оптимальне значення для чоловіків — 20,8, а для жінок —22. Менші показники свідчать про нестачу ваги, а більші (23,90 — для чоловіків і 25,00 — для жінок) — про ожиріння.
— Як часто треба зважуватися?
— Ні в якому разі не щодня. Раз в тиждень — достатньо.
— Що, на вашу думку, є головним у бротьбі із зайвою вагою?
— Я б радила тим, хто вирішив боротися з надлишковою вагою, не “кидатися” на різноманітну продукцію, особливо, якщо її пропонують не медики. Не вірте, що лежачи на дивані, від якоїсь таблетки ви будете худнути. Треба шукати причину в собі, і замість того, щоб їсти, робити щось інше. Треба міняти свою харчову поведінку: сметана не 30% жирності, а лише10, йогурт не 8%, а 1,5, кефір не 2,5% жиру, а 1%, зранку не смажена картопля, а геркулес із сухофруктами. Перед телевізором поглинати не канапки з пивом, а шматочки моркви, огірка, яблука. А всі додаткові засоби — таблетки, масаж — лише роблять поштовх для того, щоб людина почала себе обмежувати. Пізніше виробиться звичка споживати меншу кількість їжі. Вже від неї наступатиме насичення. Візьміть краще тих 300 доларів, які збираєтеся віддати за курс лікування, та організуйте собі відпочинок, який “виб’є” стереотип переїдання або продумайте якусь в хорошому сенсі слова проблему, щоб це перебило потяг до їжі. І — схуднете.
Зробіть свій стратегічний запас
Часто трапляється, що ввечері, після робочого дня, ви, втомлені і голодні, прямуєте додому, знаючи, що холодильник пустий...
Аби у такій ситуації не спокуситися на пиріжки чи булочки з найближчого кіоску, фахівці радять мати вдома стратегічний запас продуктів.
Сухофрукти: багаті на калій і клітковину, нормалізують травлення. Дуже ситна їжа, яка не потребує ніяких добавок, хіба що трохи горішків. Вигідна тим, що кожен шматочок треба довго пережовувати. Хоча таке асорті теж досить калорійне. Проте від кількох шматочків кокосової стружки, бананових пластівців і горішків ви не поправитеся, поки готуєте салат.
Яблука: чудова вечеря і як самостійна страва, і в салатах, або запечені в духовці з сухофруктами. Багаті на фруктозу.
Редиска: добре поєднується з крекером, якщо її злегка підсолити і скропити оливковою олією. Мінімум калорій, багато вітамінів.
Грінки: джерело клітковини, крохмалю, білка і вітамінів групи В.
Ідеальні для бутербродів і не дуже калорійні.
Морква: натерта на тертці та в поєднанні з яблуками і сухофруктами — повноцінна вечеря. Щоб засвоювався каротин, додайте чайну ложку олії чи майонезу.
Консервовані квасоля, кукурудза, горошок чи суміші овочів: багаті на залізо, фосфор. Можна за кілька хвилин зробити холодне пюре, приправити спеціями і намастити на грінку.
У полоні “їжі з телевізора”
Тягу до перекусів під час перегляду телепрограм та “нічних походів”
до холодильника перемогти можна
Фахівці стверджують, що головними винуватцями переїдання та ожиріння за останні роки стали телевізійна реклама і нічні перекуски у компанії телевізора.
Ви, напевно, й самі часто помічали, що після перегляду рекламного ролика про смачну шоколадку, хрумкі чіпси чи ароматизовані сухарики, ноги наче самі прямують на кухню. Далі ви відкриваєте холодильник і дістаєте щось смачненьке. Телевізор просто-таки зваблює вас поїсти, навіть після ситної вечері.
Звичка до чіпсів — як наркотик
Про шкоду переїдання загалом не варто й нагадувати, адже надлишок вживання жирів та солодощів завжди призводить до порушення обміну речовин.
— Насправді, нічне переїдання — шкідлива звичка, і відмовитися від неї майже так само важко, як від паління. Річ у тім, що під час сну процеси травлення та обміну речовин сповільнюються, — розповідає дієтсестра обласної дитячої лікарні Жанна Петак. — Надміру ситна вечеря чи нічна перекуска на тривалий час затримуються у травному тракті. Тому в організмі відкладається жир. Він у свою чергу накопичує недоокислені речовини, а вони сповільнюють обмін і, як наслідок — виникнення багатьох хвороб.
Пригадайте, що ви, зазвичай, їсте перед телевізором. Напевно, це щось невелике і, на перший погляд, легке, але досить калорійне: чіпси, фісташки, горішки, а на завершення — газовані напої. Тоді вам варто знати, що звичка любителів гамбургерів, чіпсів, газованих напоїв тощо прирівнюється звиканню до важких наркотиків. Пристрасть до продуктів із високим вмістом жиру та цукру може призвести до таких змін у мозку, що відмова від цих продуктів стає неможливою. Великі дози їжі промислового виробництва стимулюють вироблення речовин, які здатні викликати стан наркотичного сп’яніння, тобто той самий кайф, нехай і менш потужний, але подібний до того, який буває від вживання героїну та кокаїну.
Вишивайте хрестиком
Відмовитися від нічних походів до холодильника цілком можливо, переконана Жанна Петак. Якщо ви справді помітили, що на вас впливає реклама смачних продуктів, намагайтесь менше дивитися телевізор. Ті дві чи три години, протягом яких ви дивитесь телевізор увечері, можна використати раціональніше. За цей час зробіть усі ті справи, які відкладали увесь день. Варто скласти список предметів чи сфер діяльності, які вас найбільше цікавлять. Скажімо, якщо ви з дитинства мрієте навчитись вишивати хрестиком, зробіть це саме зараз. Таке корисне хобі заспокоїть ваші нерви і відволіче не тільки від думок про їжу, а й від щоденних проблем. Отже, якщо захочете зазирнути у холодильник ввечері, згадайте про список і присвятіть годину своїм захопленням.
Якщо все ж обираєте телевізор, дивіться тільки передачі, які несуть нову інформацію та знання. Проте під час рекламних пауз обов’язково перемикайте канали, а ще подумайте про своє здоров’я, адже вживання їжі на ніч ні в якому разі не піде вам на користь.
— Перед сном не варто вживати продукти, які збуджують нервову систему, — стверджує Жанна Петак. — Це гострі приправи, кава, чай, какао, шоколад тощо. Проте увечері шкодить як переїдання, так і голод . Тож повечеряти варто, але не пізніше як за 2-3 години до сну. При цьому слід надавати перевагу молочним, фруктово-овочевим та круп’яним стравам, тобто легкій їжі.
Аби втриматися від спокуси нічних перекусок, щоранку з’їдайте щільний сніданок. Так ви забезпечите себе енергією на цілий день. Їжте мало, але часто, і у жодному разі не забувайте про ситну легку вечерю з некалорійним десертом.
Запах ванілі замість морозива
Якщо вам важко утриматися від карамельки, морозива, печива чи інших ласощів перед сном, намагайтеся перехитрити самого себе. Дієтсестра обласної дитячої лікарні Жанна Петак стверджує, що найкраще — викинути усі смачні спокуси з холодильника. Зробити це буде не так легко, якщо у вас є діти. У такому випадку, як тільки відчуєте бажання з’їсти щось солоденьке, чистіть зуби. Відтак мозок отримає сигнал, що ви вже поїли і готуєтесь до сну.
Тягу до солодкого у якійсь мірі переможуть і ароматичні свічки з солодким запахом. Жанна Петак каже, що найкориснішими є аромати банана, вишні, полуниці, яблука та апельсина. Якщо не любите свічок, купіть собі в аптеці кишеньковий інгалятор і наповніть його улюбленими фруктовими ароматами. Також можуть допомогти м’ятні льодяники без цукру, адже у них насправді мало калорій. А як бонус ви отримаєте ще й свіжий подих. Після цього прийміть гарячу ванну і випийте трав’яного чаю. Хіба це не краще, ніж нічні походи на кухню?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.