На публікацію жінку наштовхнула історія, що сколихнула Україну. Анастасію Лугову у потязі сильно побили та мало не зґвалтували на очах у сина.
Прізвище та ім'я авторки публікації редакція вирішила не вказувати з етичних міркувань.
Всі чули історію жінки, яку ледь не зґвалтували в купе на очах в маленького сина. Чому так? Чому ніхто не відреагував на її крики? Ця байдужість нас знищує... Не можна так, - пише блогерка з Тернополя. - В моєму житті були подібні ситуації. На жаль. І я мовчала, бо мені було соромно, бо хтось сказав «сама винна»! Я ніколи про це не говорила! Не знає моя мама, не знають друзі! Я й сама намагалася це усе забути і більше ніколи не згадувати...
- Мені було 17. Вечірка в гуртожитку в Польщі. Хлопці зі старшого курсу дуже активно мені наливали... потім просто флешбеки, - згадує жінка. - Пам’ятаю кімнату, їх двоє чи троє. Я не мала сил пручатися, просто плакала... На ранок боліло все тіло. І я не одна така. З нами так не можна! Чуєте?! Не можна!.
Жінка каже: їй пощастило. Після пережитого вона не боїться чоловіків, але ж є жінки, яким такі випадки поламали життя...
- Не будьте байдужими. Реагуйте на крики, не мовчіть, просіть підтримки і бережіть себе, - звертається до жінок авторка. - одна ти можеш бути безсилою, але нас сотні, тисячі, мільйони... більше не можна мовчати!
За інформацією прес служби управління ГУНП в Тернопільській області від початку цього року було зареєстровано 9 звернень щодо зґвалтувань та замахів на зґвалтування. Правоохоронці кажуть, що чимало випадків сексуального насильства трапляється в сім'ях. Але насправді такі злочини часто є латентними, тобто такими, про які правоохоронцям невідомо нічого.
- Злочини, які пов'язані з сексуальною сферою справді мають високу латентність. Саме через те, що людина боїться розголосу інтимних подробиць, боїться осуду суспільства і часто вирішує переживати це сама. Таким чином люди намагаються відгородити себе від проблеми, що з ними трапилась, - каже психолог. - Але, насправді, помилково думати, що цей стресовий стан може пройти сам по собі. Проте, свідомість сама не може забути про такі події.
Михайло Козюк каже, що на боязнь жінок звернутись по допомогу часто впливає відсутність сексуальної освіти.
- У суспільстві досі не прийнято говорити на ці "заборонені" теми. Є стереотипи, через які жінкам доволі важко переступити. Наприклад дітей, що народжені у 80-90-их роках навряд чи навчали того, як їм діяти в разі таких випадків. Про це починають говорити лише тепер, - каже експерт.
Причин небажання заявляти про злочин особі, яка стала жертвою може бути чимало. Фактором мовчання може бути і те, що людина після вчиненого насилля боїться його повторення або ж боїться, що її близьке оточення відвернеться від неї.
Зараз радянські стереотипи дещо розвіюються. Існує чимало літератури про інтимні речі, яким потрібно вчити дітей ще змалку. Тому психолог звертається до батьків дітей та підлітків з проханням наважитись почати розмову про можливі ризики, а також постійно розповідати як діяти, якщо вони потрапили в таку ситуацію.
Психолог каже, що жертвами сексуально насилля можуть стати і чоловіки. У практиці експерта були випадки звернень чоловіків, яких зґвалтували. Проте в таких випадках латентність злочинів ще вища.
- Людина може потрапити в оточення, коли її дії провокують агресію. Потрібно розуміти у які соціальні середовища ви потрапляєте, і в який період доби, - каже пан Козюк. - Якщо ми проводимо дозвілля в місцях, де люди можуть зловживати алкоголем, і при тому залишаємось без друзів та знайомих - варто бути обачними. Важливо розуміти, що під дією алкоголю ваш емоційний контроль над ситуацією теж знижується. Часто такі речі трапляються і через невміння людини розставляти психологічні кордони. Адже це провокує людину на агресію.
Важливо не втрачати пильність під час перебуваннях у малолюдних місцях, незнайомих авто, неперевірених сервісах. Особливо в пізню пору доби, гуляючи наодинці.
- Однозначно жертву звинувачувати у тому, що сталось не можна, - говорить психолог. - Тут йдеться про те, що потрібно аналізувати ситуацію, в якій ви перебуваєте. Також важливо не допускати спілкування із людьми, за якими ви помічали натяки на сексуальне насилля або ж прояви агресії.
- Тягніть час якомога довше: спілкуйтесь, тягнуть час, не проявляйте фізичної агресії. Чим більше часу - тим більше можливостей на порятунок.
- Постарайтесь змінити місце вашого перебування (шляхом домовленостей). Можливо, в іншому місці у вас буде можливість покликати на допомогу.
- Якщо бачимо прямий, фізичний контакт з особою - потрібно максимально опиратись: кусатись, кричати, привертати до себе увагу. Старайтесь не втрачати пильність. Та оберіть ступінь агресії.
- Якщо проти вас вчинялись дії насильницького характеру, варто розуміти, що притягнення до відповідальності агресора можливе, лише якщо буде ваше звернення до правоохоронних органів або за іншою сторонньою допомогою, - каже Михайло Козюк. - Потрібно звернутись до центру реабілітації, екстреної допомоги, психологічної підтримки.
Будь-яке зґвалтування, за словами психолога - психологічна травма і стрес. А такі речі ніколи не проходять безслідно для особистості людини. Тому психологічна корекція в цьому випадку - обов'язкова. Якщо вам відомо про те, що знайомі стали жертвами - обов'язково вмовте їх звернутись до психологів.
Психологи допоможуть позбутись наслідків стресових розладів, які можуть бути перешкодою у побудові нормальних взаємен із особами протилежної статті та перерости у проблеми в інтимному житті. Психологи пропрацьовують емоційні стани, психологічні кордони, зони відповідальності та інше. Такоє консультації допоможуть пережити насилля з точки зору фізичного здоров'я.
- При Тернопільській міській раді створена мобільна бригада, в тому числі з працівниками Управління патрульної поліції, яка відвідує усі факти домашнього насилля, в тому числі і сексуального.Працівники спецпідрозділу проходили курси навчання щодо надання допомоги у таких випадках і зможуть оперативно надати вам необхідну допомогу, - розповідає старший інспектор УПД ГУНП в Тернопільській області майор поліції Дмитро Адамович. - При будь-яких проявах насильства щодо вам - телефонуйте на лінію "102".
Якщо ви стали жертвою насилля і ви потребуєте допомоги моральної або вам немає де залишитись жити - існує чимало кризових центрів (переліки див. нижче прим.ред).
Звернутись до мобільної бригади ви можете через гарячу лінію "102", вказавши, що ви жертва насильства.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер