Зареєструвавши своє місце проживання на орендованій квартирі, квартирант не набуває жодних прав на житло. Втім, чимало тернопільських орендодавців, плутаючи таку категорію українського права як «реєстрація» і стару з радянського періоду «прописка», навідріз відмовляють у реєстрації квартирантам.
Причому, якщо є договір оренди житла, дозвіл на реєстрацію від власника фактично не потрібен, роз’яснюють юристи. Утім, це вже питання іншої площини – що влаштує власник житла тим квартирантам, які без його дозволу, зареєструвались, можна тільки здогадуватись. Як мінімум – скандал та дзвінки в поліцію.
читайте також: Чи дозволили б тернополяни квартирантам зареєструватись в орендованому житлі
Зареєстрували квартиранта - чи будуть субсидії?
- Якщо є письмовий договір про оренду, навіть не засвідчений нотаріусом, то квартирант має право зареєструвати своє місце проживання, - каже юрист Ростислав Небельський. – Бо необхідність реєстрації передбачає сам факт укладення договору на строк більше ніж шість місяців. Якщо ж письмового договору немає, то власник має підтвердити під час реєстрації свою згоду, тобто, він має бути присутнім під час здійснення реєстрації місця проживання.
Закінчення договору оренди є підставою для зняття з реєстрації. Причому, реєстрація там неповнолітніх дітей квартирантів не може стати перепоною для зняття з реєстрації у випадку закінчення договору оренди.
- Договір важливий для обох сторін, адже він захищає права як однієї сторони, так і іншої. У ньому слід прописати все – умови, оплату, строки оренди, - додає він. – Причому, квартиранту варто переконатись у тому, що договір підписує саме з власником житла, а не з якимось посередником.
Якщо ж власнику стало необхідно виселити квартирантів, то він має попередити квартирантів про це не пізніше як за два місяці до виселення. І це лише тоді, додає юрист, коли виселення обґрунтовано тим, що це житло стало необхідним власнику та його родині. Квартирант про розірвання договору має повідомити власника за три місяці до виселення.
- Договір про оренду може бути й усним, - каже він. – Однак це не означає, що викинути квартирантів можна у будь-який час. Рішення про примусове виселення постановляє суд, а виселяє виконавча служба. В іншому випадку – це може розцінюватись як самоуправство.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
Із щемом в серці згадую тебе,
Карпенка вулиці каштанові алеї,
Педінститут — студенство золоте!
Тернопіль — ти моя щаслива доле,
Затишно тут і легко, як ніде,
Було раніше тут тернове поле,
А нині — місто, гарне й молоде!
До тебе я спішу завжди, Тернопіль.
На світі міста кращого нема,
Без тебе на душі не жар, а попіл,
Ти — моя радість і печаль моя...
А ті, хто орендує квартири, навпаки, в загальній масі працюють в місті, сплачують податки і ще й годують те саме бидло.