Найкращі готелі Тернополя, якщо вірити старому путівнику Тернопільським воєводством, діяли у Центрі. Так, на вул. Міцкевича, 27 стояв готель “Подільський”, на Домініканській площі, 1 - “Пунчерта”. На вулиці Третього Мая, 5 діяв готель “Адлера”. Другорядні готелі стояли дещо далі - на вул. Фарна, 3 і Ринок, 33. Це були відповідно Grand (пізніше - Frieda) та Landau. Різниця у якості послуг між першо- і другорядними готелями виражалася і в цінах. Так, за добу проживання у перших потрібно було сплатити від чотирьох до восьми злотих, тоді як у других брали від півтора до чотирьох злотих. Для порівняння, кілограмовий буханець хліба у 20-30-ті рр. коштував 0,3 злотого, кілограм цурку - один злотий, а масла - 3,96 злотого.
Новішими, у порівнянні з названими, були у Тернополі готелі Polonia на вул. Міцкевича, 8 – теперішньому бульв Шевченка, Wagshall Dory на вул. Пілсудського, 17 – теперішній вул. Залізничній і Konigsberg на вул. Тарновського, 8 – тепершній Руській неподалік ЦУМу
Готель - з електрикою і водогоном
Готель “Подільський”, який тернополяни знають уже за його радянською назвою “Україна”, збудували ще за часів Австро-Угорщини - у 1890 р. Оскільки автомобілями у ті часи ще масово не каталися, то замість гаражів біля “Подільського” стояли стайні і приміщення для возів. Але готель аж ніяк не був відсталим - уже на початку минулого століття відвідувачів “тішили” водогін, централізоване опалення, ванни та електричне освітлення. Усі цих зручностей цивілізації у ті часи навіть у багатьох панських домах не було. А щодо водогону, то у Тернополі він з’явився аж після приходу радянської влади.
Власницею “Подільського” була свідома українка Юстина Шидловська. Також у цьому будинку у 1919 р. працювала редакція газети “Українські вісті” - урядового вісника повітового комісаріату ЗУНР. А за два роки до того готель відвідав Дмитро Дорошенко - історик, якого російський Тимчасовий уряд призначив губернатором Галичини й Буковини.
Не залишився без знаменитостей також інший старий готель - “Пунчерта”. Коли його збудували - невідомо. Одначе відомо, наприклад, що 15 червня з балкону цього готелю виступав голова Тимчасового уряду Олександр Керенський. Він закликав російських солдат, які тоді окупували Тернопіль, не занепадати духом і далі воювати з астрійськими військами. Уже в листопаді-грудні 1918 р. у готелы “Пунчерта” жили Президент Української Народної Ради Євген (керівник ЗУНР - прим. ред.) Петрушевич і голова Ради державних секретарів Кость Левицький.
До речі, готель “Пунчерта” у міжвоєнний час змінив назву на готель “Флісса”. Його будівля до наших днів не збереглася - зруйнували під час боїв за Тернопіль у 1944 р. Відтак на місці руїн постала типова п’ятиповерхівка, знана завдяки магазину “Молоко”.
Третій з найкращих готелів Тернополя - “Адлера” - збудували у 1910 р. Він займав будівлю, що досі стоїть на вул. Сагайдачного, - дім із башточкою.
“Перворядний з комфортом уряджений готель Адлєра при вулиці 3 Мая побіч “Народної торгівлі” буде отворений з днем 1 січня 1910 року. 32 кімнати, зазенки, електричне світло, водопроводи до розпорядимости Вп. (високоповажних - прим. ред.) гостей. Ігнацій Адлєр - властитель...” писала газета “Подільське слово”.
Окрім покоїв - ресторани з концертами
Одначе тернопільські готелі пропонували гостям не лишень теплі і затишні приміщення. Приміром, при “Подільському” діяли ресторан та кав’ярня “Болевард”, йдеться у путівнику Тернопільським воєводством. А краєзнавець Любомира Бойцун пише: “Навіть у важкі роки Першої світової, коли в місті не вистачало муки, цукру, жирів і хліба, коли майже всі крамниці були зачинені, а в ресторанах годі було й пообідати, тут можна було випити філіжанку чорної або “білої” кави”.
Працював ресторан і при готелі “Пунчерта”. Туристам через різні матеріали для них заздалегідь повідомляли, що в ньому, як і в “Подільському”, можна відвідати концерти.
На жаль, невідомо, чи тішили клієнтів живою музикою, кав’ярнями, електричним освітленням та гарячою водою у готелях Grand та Landau. Не збереглися і їхні будівлі, адже район колишнього Ринку і Фарної зруйнували майже повністю.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер