Медики, які працюють у військових комісаріатах, мають багатий досвід спілкування з тими, хто не хоче бути новобранцем. Під час проходження медогляду призовникові мало натякнути на наявність захворювання, потрібно надати всі необхідні медичні довідки, історію хвороби. Після цього військова лікарська комісія визначає категорію придатності конкретної особи до служби.
27-річний Олександр - інвалід по зору з дитинства. Але завжди мріяв про десантні війська. Каже, що хотів потрапити в лави строковиків, навіть намагався обдурити комісію. Але організм обвести важче. Нині він працює охоронцем і дивується тому, що юнаки тікають від служби.
- Я розумію, що війна, і всі бояться туди, на Схід. Але строковиків не відправляють в зону ООС. А кожному чоловікові корисно пройти цю школу, - наполягає чоловік.
Звісно, не всі думають саме так. Як відбувається огляд призовників та кого не візьмуть на службу за станом здоров'я, це ми і вирішили нагадати.
Отже, під час проведення набору кожному призовникові необхідно пройти військово-лікарську комісію, яка встановить фізичний стан особи і вирішить, чи придатна ця людина до служби, розповідав раніше "20 хвилин" старший офіцер відділення комплектування та призову Максим Швець.
- Медичний огляд проводять безпосередньо у військових комісаріатах, - говорить Максим Швець.
За його словами, медики, які входять до складу комісії, мають за плечима великий досвід роботи з призовниками. Їх так просто не проведеш, отож “відкосити” від армії без поважної причини мало кому вдається.
- Після проходження комісії в особовій справі призовника записують експертне рішення щодо його придатності за станом здоров'я до військової служби у відповідному роді військ, частині чи підрозділі, - говорить він. - Так, деякі призовники можуть бути непридатними для служби в одному роді військ, але в той же час годитися для інших.
Повний перелік хвороб, через які звільняють від служби в армії, визначений у Положеннях про військово-лікарську експертизу в ЗСУ. Зазвичай це недуги, які супроводжуються серйозними ускладненнями для здоров'я людини.
За словами пана Швеця, деякі новобранці раптово стають “хворими” або, навпаки, приховують захворювання на медичному огляді у військкоматах. На підставі скарг або ж коли у медиків є підозри на певні проблеми зі здоров'ям призовника, його направляють на додаткове обстеження в лікувальні установи.
- За необхідності ми скеровуємо хлопців до спеціалістів у Військовий клінічний центр Західного регіону, який розташований у Львові, - говорить Максим Швець. - Медогляд кожен призовник проходить декілька разів. Перший раз - у місцевому військкоматі, другий - на обласному збірному пункті перед відправленням на місце служби, третій - після прибуття у військову частину.
- Для звільнення від служби в людини має бути підтвердження важких проявів певних хвороб, - каже він. - Найпоширенішими недугами, із якими можуть визнати призовника непридатним, є гіпертонічна хвороба (2-го і 3-го ступеня), часті загострення хронічних захворювань шлунка і дванадцятипалої кишки, стенокардія, перенесений інфаркт міокарда тощо.
Втім, скарги мають бути обов'язково підтверджені медичною документацією, яка засвідчує, що людина тривалий час має проблеми зі здоров'ям, лікується чи лікувалася. Часто для підтвердження діагнозу призначають ряд незалежних діагностичних обстежень - магнітно-резонансну томографію, УЗД, рентгенографію та інші.
- За день чи тиждень важко „зробити” собі реальну хворобу, як і ігнорувати її не можна, - говорить спеціаліст. - Медики несуть повну відповідальність за встановлений діагноз. Нагадаю, що підробка документів - це кримінальна відповідальність.
Згідно із законодавством України, існує кілька способів отримати відстрочку або звільнення від армії. Однією з підстав є звільнення (постійне або тимчасове) від строкової військової служби за станом здоров’я. Відстрочка і звільнення від служби оформляються виключно за рішенням РВК, на підставі висновку медичної комісії.
Медогляд призовників проводиться для визначення стану їх здоров’я і ступеня придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональні порушення, а також фактична працездатність, спеціальність і освіта. Після закінчення медичного огляду виноситься Постанова ВЛК (відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається тимчасова відстрочка (на півроку або один рік) і потім проводиться повторна медкомісія.
В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. В якості адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання за ст. 335 Кримінального кодексу є умовним (але судимість буде).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер