Катаракта може призвести до сліпоти

Катаракта може призвести до сліпоти
Початкову стадію катаракти у тернополянина Олега (42 р.) виявили нещодавно. Я почав погано бачити на ліве око. Обриси предметів були розмиті, нечіткі, наче в тумані, - пригадує чоловік. - Це мене неабияк здивувало. Адже проблем із зором я не мав ніколи. І раптом — такі симптоми!

Стривожившись не на жарт, пан Олег звернувся до офтальмолога в дільничну поліклініку. Лікар виявила у нього катаракту.
“Природна лінза” може помутніти
Катаракта - одне з найпоширеніших захворювань очей. Як правило, вона розвивається з віком. Зазвичай цю недугу виявляють у людей після 40-ка. На неї страждає більше 50% пенсіонерів.
Кришталик  ока —  наша "природна лінза". Її діаметр - трохи менше сантиметра, - пояснює лікар-офтальмолог поліклінічного відділення лікарні швидкої допомоги Наталія Черник (27 р.). - Вона добре пропускає і переломлює промені світла.
Замолоду кришталик еластичний і прозорий. Він може змінювати свою форму, майже миттєво “наводить фокус”, завдяки чому око бачить однаково добре як зблизька, так і здалека.
Але через різні причини “природна лінза” може повністю або частково помутніти, - продовжує лікар. - Назва цього захворювання — катаракта.
Основний симптом катаракти - зниження зору. Воно відбувається поступово, не одразу. Раптом людина починає помічати, що бачить на одне око гірше, ніж на інше. Це має її насторожити.
Лише обстеживши пацієнта, офтальмолог зможе визначити, у чому справа, - каже Наталія Черник. - Адже причин зниження зору — безліч. Одна з них — катаракта.
Як правило, недуга “дозріває” упродовж декількох років. На початковій стадії зниження зору незначне. Тому люди не одразу б'ють на сполох.
Зір можна втратити назавжди
На початковій стадії катаракту лікують за допомогою медикаментів. Але вони не вирішують проблеми. Це тільки тимчасова панацея.
Не вірте рекламі, жодні краплі не зроблять кришталик прозорим, - наголошує офтальмолог, - а лише сповільнять темпи розвитку недуги.
Утім, так трапляється не завжди. Недуга може стрімко розвиватися, навіть незважаючи на лікування. Все залежить від організму людини. Не останню роль відіграє харчування, а також своєчасне лікування інших хвороб.
Тому єдиний вихід — операція.
Не можна зволікати з лікуванням катаракти. Якщо недуга - задавнена, кришталик поступово збільшується. Він стає щільним, наче камінь, і порушує відтік внутріочної рідини, - розповідає офтальмолог. - В результаті може виникнути вторинна глаукома, тобто підвищується внутріочний тиск.
Це ускладнення катаракти є вкрай небезпечним: починає відмирати зоровий нерв, і око потроху сліпне. Зір можна втратити назавжди.
Торік до нас звернувся пацієнт, в якого була катаракта. До неї якраз почала приєднуватися глаукома, - пригадує лікар. - Чоловіка одразу прооперували, і зір частково відновився.
Втім, так буває не завжди. Якщо люди приходять надто пізно, коли глаукома прогресує, шанси відновити зір — мізерні.
Один із наших пацієнтів, 55-річний чоловік, декілька років тому став погано бачити на одне око. Проте до лікаря не поспішав — мовляв, ще не таке в житті буває, - розповідає офтальмолог. - Прийшов, коли майже осліп на ліве око. Адже до катаракти приєдналася глаукома
Наталія Черник направили пацієнта на лікування в обласну лікарню. Там чоловіка прооперували. У нього нормалізувався внутріочний тиск, однак відновити зір на ліве око не вдалося. Вторинна глаукома встигла вже зробити свою “чорну” справу - зоровий нерв у чоловіка відмер.
Після операції жінка бачить добре
Якщо в людини — катаракта, відновити зір можна лише завдяки операції. Інколи навіть на 100%. Основна умова - що інші частини ока здорові, а сітківка не зазнала жодних змін.
Наталія Черник  пригадала, як у 2007 році до неї звернулася 44-річна тернополянка.  Жінка поскаржилася, що віднедавна стала гірше бачити одразу на обидва ока. Лікар виявила в неї катаракту.
Я порадила жінці зробити операцію. Пояснила: “Жодних змін у задній частині ока немає Тому шанси, що після операції зір відновиться, високі”, - каже лікар.
Однак лягти в лікарню тернополянка не змогла. Тому офтальмолог призначила їй краплі.
Торік пацієнтка зважилася на операцію. Поїхала для цього в Чернівці, - каже фахівець. - Тепер вона бачить досить добре. Зір на прооперованому оці складає  50%. Через декілька місяців жінка планує прооперували інше око.
Розріз не потребує накладання швів
Під час операції, за словами офтальмолога, забирають передню капсулу кришталика, виводять за допомогою зонда мутний вміст і на його місце ставлять штучний — так звану інтраокулярну лінзу. Людина повертається до повноцінного життя вже з відновленим зором.
Якщо катаракта вразила обидва ока, то спершу операцію роблять на тому оці, на яке пацієнт бачить гірше. З іншим слід зачекати.
Робити одночасно операцію на двох очах не бажано, хоча в деяких клініках це практикують, - зауважує співрозмовниця. - Потрібен час, щоб око відновилося. Як мінімум — три місяці.
Зараз застосовують два методи — екстракапсулярне видалення катаракти і факоемульсифікацію. Такі операції в офтальмології не з найскладніших, тому боятися їх не варто, зазначає лікар.
Факоемульсифікція - найефективніша та найбезпечніша методика відновлення зору. Її широко застосовують в розвинутих країнах світу.
Усі маніпуляції під час такої операції здійснюють через мікроскопічний розріз розміром 2-2,5 мм, - пояснює офтальмолог. - Він затягується самостійно і не потребує накладання швів. Тривалість процедури - близько 10 хвилин.
Якщо з пацієнтом все гаразд , його того ж дня можуть виписати додому. Через 1-2 дні після операції можна дивитися телевізор, писати, читати, шити.
Інший метод, який застосовують у нас, - екстракапсулярне видалення катаракти, - продовжує Наталія Черник. - Така операція триває довше, на рогівці роблять більший надріз — 10-12 мм.
У післяопераційний період людям заборонено піднімати тягарі, не можна нахилятися над парою.
Треба дотримуватися режиму: жодних перевантажень, важкої роботи, - наголошує лікар. - А наші люди себе не бережуть. Вони б одразу йшли на город і щось там робили. Це категорично заборонено!
Після операції око залишається точнісінько таким, як і раніше. “Новий” кришталик зовсім непомітний. Людина його не відчуває.
На огляд до офтальмолога - раз на пів року
Є три стадії розвитку катаракти: початкова, незріла і зріла, - каже офтальмолог. - Добре, якщо люди звертаються на першій стадії,  — зір ще більш-менш нормальний. Якщо катаракта — зріла, око майже не бачить.
Якось до лікаря звернувся 75-річний чоловік. Він повністю осліп на праве око, бо одночасно з катарактою там розвинулася глаукома. На жаль, у таких випадках відновити зір вже неможливо.
Ми завжди кажемо пацієнтам: 90% усієї інформації, яку отримує людина — через очі, - зауважує Наталія Черник. - Це не той випадок, коли можна зволікати. Раз на пів року слід обов'язково  приходити на огляд . Бо ще сьогодні все може бути нормально, а через пів року — розвинутися початкова катаракта.

Ознаки катаракти:

1.Зниження зору.
2.Затуманення ока.
3.Перед очима стоять “мушки”.
4.Хочеться потерти око.

Що сприяє розвитку катаракти:
генетична схильність;
травми ока;
різні захворювання очей;
ендокринні порушення (порушення обміну речовин, цукровий діабет, авітаміноз);
променеве та ультрафіолетове опромінення;
тривалий прийом певних медикаментів;
підвищена радіація;
несприятлива екологічна обстановка;
токсичне отруєння (нафталіном, динітрофенолом, талієм, ртуттю);
куріння

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    Для покращення зору і відмовитись від окулярів можна використовувати метод Бейтца. Американський лікар офтальмолог минулого століття. Багато інформаціі про цей метод можна знайти в інтернеті.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:00 Війна забрала життя Героїв з Тернопільщини Олександра Камінського та Олександра Баботи 08:00 Передепідемічний рівень: на Тернопільщині росте кількість хворих на грип та ГРВІ 22:00 Наводить гармату, мріє про дім: історія навідника артбригади 21:00 Євробачення-2025: де дивитися, як голосувати і які прогнози play_circle_filled Від читача 16:49 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини: 20:03 М’ясо дорожчає: скільки коштує у супермаркетах Тернополя та де дешевше photo_camera 19:00 У День матері в Теребовлі ярмаркували заради пам’яті, підтримки і віри в Перемогу photo_camera 18:00 Кабмін спростив оформлення паспортів для чоловіків за кордоном 17:25 15-річний водій мотоцикла та 20-річна дівчина постраждали в аварії на Тернопільщині 16:50 Уряд виплатив українцям рекордний кешбек за березень — 443 млн грн 16:05 У поліції розповіли деталі скандалу з 18-річною няненю, яку звинуватили в образах дитини 15:46 Суд вдруге скасував рішення щодо будівництва на Слівенській-Малишка. Але вартість нерухомості росте 15:10 На Тернопільщині затримали чоловіка, який за тисячі доларів відправляв військовозобов'язаних за кордон 14:40 Де не буде світла у Тернополі 13 травня — адреси 14:09 Автомобілі ввезені, як допомога для ЗСУ, продавали онлайн: поліція про затримання трьох осіб на Тернопільщині 13:45 В аварії на Чортківщині загинув чоловік 13:30 Нічні заморозки і дощі: прогноз погоди на 13-15 травня 13:00 «На щиті» повертається до рідного дому Герой зі Збаражчини Іван Тимків 12:35 Банки зріжуть ліміти: скільки можна буде переказати за карткою з 1 червня 12:35 Смертельна ДТП у Збаражі. Збили жінку
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up