Жінки повинні планувати вагітність, - наголошує співрозмовниця. - Якщо вони лікуються або стоять на обліку з приводу певних захворювань, наприклад, серцевих недуг, цукрового діабету, хвороб нирок, хребта, то повинні, перш ніж завагітніти, порадитися з акушером-гінекологом та іншими лікарями. Адже виношування дитини - надзвичайно складне та відповідальне завдання.
Органи й системи працюють за двох
Вагітність - подвійне навантаження на жіночий організм. Тоді всі органи й системи працюють у посиленому режимі: за матір і за дитину.
Нині медики дозволяють вагітніти жінкам із такими патологіями, за наявності яких ще років 15-20 тому про дітонародження навіть не йшлося. А це - дуже великий ризик. Він вимагає уважності і величезних зусиль - як з боку лікарів, так і з боку самої жінки.
Тож, якщо в жінки є якісь недуги, потрібно обов'язково порадитися з профільним спеціалістом з приводу хвороби, - зауважує лікар. - Якщо це цукровий діабет - з ендокринологом, недуги крові - з гематологом, проблеми з нирками - нефрологом.
Одна з пацієнток Людмили Флентей, 28-річна тернополянка, перенесла складну операцію на серці. Через дев'ять років завагітніла.
Ми дуже переживали, - пригадує співрозмовниця. - Адже одна справа, коли жінка береже себе і уникає навантажень. І зовсім інша - вагітність, коли всі органи й системи працюють за двох.
Вагітність у пацієнтки протікала дуже важко. Тернополянка лежала в стаціонарі і весь час перебувала під наглядом кардіолога. На щастя, все обійшлося, пологи минули нормально. Жінка народила здорового малюка.
Але потім в молодої мами погіршилося самопочуття. “Далося взнаки” навантаження на серце, - продовжує гінеколог. - Зараз жінка перебуває під наглядом у кардіолога, підліковується. Вона усвідомила, що їй категорично заборонено народжувати другу дитину. Інакше може бути біда.
Спершу - порадитися з лікарем
Усім дівчатам після 16-ти років, які хочуть у майбутньому стати матерями, необхідно пройти повне терапевтичне обстеження. Особливо зважати на захворювання серця, щитоподібної залози, легень, нирок і шкіри. І за потреби - пройти лікування.
- При певних недугах, наприклад, важких формах цукрового діабету чи вадах серця, медики вагітніти не радять, - застерігає пані Флентей. - Пам'ятаю жінку, яка прийшла ставати на облік пізно, на 16-17-му тижні вагітності. Виявилося, що у неї вроджена вада серця. Одразу після пологів вона померла. А новонароджена дівчинка залишилася сиротою.
Жінки, які планують завагітніти, повинні знати, які у них є недуги і розповісти про них гінекологу. Інакше можуть бути проблеми. А інколи - навіть загроза для життя.
Хворим на цукровий діабет треба обов'язково пройти обстеження в ендокринологічному відділенні, - каже гінеколог. - Лише після цього лікар зможе вирішити, чи жінці вдасться виносити дитину.
Жінки з первинним діабетом повинні порадитися з лікарем ще до настання вагітності, з метою контролю рівня цукру в крові. Це украй важливо. Адже найсерйозніші вади розвитку, які пов'язані з діабетом, формуються вже у перші тижні вагітності, ще до того, як жінка дізнається про вагітність.
Протипоказом до вагітності є деякі вроджені вади серця. А також - злоякісні пухлини і важкі захворювання крові, - продовжує медик. - Вагітність несприятливо впливає на стан крові. Тому це може призвести до погіршення самопочуття жінки і навіть її смерті. Тоді, щоб врятувати вагітну, доводиться переривати вагітність.
Враховують безліч нюансів
Не меншу загрозу несуть і захворювання нирок. Тому, перш ніж планувати вагітність, такі пацієнтки повинні неодмінно проконсультуватися з нефрологом, пройти УЗД-обстеження, здати аналізи і визначити ступінь ниркової недостатності.
Якщо нирки не повністю виводять з організму продукти обміну речовин, вагітніти ні в якому разі не можна, - наголошує гінеколог. - Тоді в організмі накопичуються шкідливі речовини. Вони призводять до незворотніх змін в усіх органах і тканинах. А інколи - навіть до смерті плоду і самої жінки.
Окремий випадок - жінки, в яких видалили одну нирку. Перш ніж дозволити народжувати таким пацієнткам, лікарі враховують безліч нюансів. Дають “добро” лише якщо та нирка повністю здорова і компенсує роботу видаленої, а після операції минуло не менше одного-двох років.
Бувають загострення
На ранніх термінах вагітності жінці треба звернутися в жіночу консультацію. Майбутня мама повинна весь час перебувати під наглядом, неодноразово лягати в стаціонар для контрольного обстеження і лікування.
Під час вагітності бувають загострення хронічного пієлонефриту, гломерулонефриту, сечокам’яної хвороби, - додає співрозмовниця. - Інколи вони виникають на ранніх термінах - у 15-16 тижнів.
При цьому жінки відчувають болі в поясниці, під час сечовипускання, помічають затримку і зменшенням кількості сечі. А також - появу набряків на руках і ногах.
- У таких випадках вагітній необхідно терміново лягати в лікарню, - продовжує Людмила Флентей. - Проте найчастіше загострення виникає між 26 і 30 тижнями. Тоді матка, яка інтенсивно росте, починає давити на сечовивідні шляхи. Через це порушується відтік сечі і активізується інфекція в нирках.
Якщо у жінки є захворювання нирок, вагітність часто ускладнюється токсикозом другої половини. Він протікає значно важче. Часто розвивається анемія вагітних, порушується функція плаценти.
У 36 тижнів жінка повинна лягти в пологовий для підготовки до пологів, - каже гінеколог. - Медики проводять профілактичне лікування для поліпшення стану плоду, попередження ускладнень у матері уже після народження дитини.
Наостанок Людмила Флентей застерігає: не варто, бажаючи за будь-якої ціни народити малюка, нехтувати небезпекою для життя і здоров′я. Якщо протипоказання для виношування дитини виявлять вже під час вагітності, доведеться її переривати. А це призводить до загострення захворювання. Інколи наслідки бувають вкрай важкими.
Добова потреба в йоді під час вагітності зростає
Аномалії плоду у жінок з хворобами щитоподібної залози зустрічаються значно частіше, ніж у інших, каже лікар-гінеколог жіночої консультації №2 Людмила Флентей. Діти, яких народили такі матері, нерідко страждають на енцефалопатію - важке захворювання головного мозку.
Щоб такого не сталося, необхідно подбати про це заздалегідь, - наголошує співрозмовниця. - Перш ніж вагітніти, жінки повинні проконсультуватися в ендокринолога, пройти ультразвукове обстеження і перевірити рівень гормонів щитоподібної залози. Особливо це стосується тих, хто живе в районах де є дефіцит природного йоду. Зокрема, на Тернопіллі.
Якщо ендокринолог виявив якісь відхилення в роботі щитоподібної залози, необхідно пройти курс лікування, який нормалізує рівень гормонів цієї залози. Інакше під час вагітності можуть бути ускладнення. У таких жінок виникає загроза викидня, зростає ризик передчасних пологів. Може бути звичне невиношування вагітності.
Гормони щитоподібної залози матері впливають на перебіг вагітності, - веде далі Людмила Флентей. - Так, на ранніх термінах виношування вони сприяють збереженню вагітності. Пізніше беруть активну участь в розвитку центральної нервової системи плоду, у формуванні механізмів його адаптації, впливають на фізичний розвиток і ріст.
За рекомендаціями, доросла людина повинна споживати 150 мкг йоду в добу. Для вагітних ця норма дещо вища - 200 мкг.
В однієї з моїх пацієнток, яка мала уже одну дитину, були проблеми зі щитоподібною залозою, - розповідає гінеколог. - Через декілька років після пологів у неї погіршилося самопочуття. Жінку прооперували. Тепер вона чекає другу дитину і перебуває під постійним наглядом ендокринолога.
Якщо жінка не потребує спеціального лікування, лікар радить вживати йодовану сіль. А також додати в раціон морепродукти: морську рибу, креветки, кальмари, мідії, салат із морської капусти. Не варто забувати, що йод міститься також у м’ясі і молокопродуктах: молоці, домашньому сирі і сметані.
Вагітним дуже небезпечно захоплюватися вегетаріанством, - додає лікар. - Така дієта призводить до дисбалансу білків в організмі, спричинює дефіцит йоду і як наслідок - розростання щитоподібної залози - зоб.
Якщо жінка дбає про своє здоров′я і здоров′я майбутньої дитини, вона не повинна зволікати з візитом до ендокринолога і проконсультуватися з ним заздалегідь, коли тільки планує вагітність.
Нестача йоду та інших мікроелементів позначається на внутріутробному розвитку дитини, - каже гінеколог. - Тому лікарі й призначають вагітним йодомарин, фолієву кислоту. Останню, до речі, бажано приймати впродовж декількох місяців перед настанням вагітності — як один із засобів профілактики вроджених вад розвитку плоду.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер