Схуднути, зняти болі в суглобах і запалення в нирках можна за допомогою липи, каже лікар народної медицини Марія Тройчак
Щоразу, проходячи біля квітучої липи, хочеться стишити ходу, принюхатись і зірвати світло-салатовий цвіт. А потім вдихати його солодкавий аромат, який чомусь завжди асоціюється з дитинством. Тоді, коли мама чи бабуся варили липовий чай і приносили його мені в ліжечко.
Проте липовий цвіт помічний не лише при застудах. Його гріх не використовувати й при інших недугах.
Липою можна лікувати ожиріння, ревматизм і навіть запальні процеси у нирках і сечовому міхурі. І ще не менше 100 хвороб, розповіла лікар-фітотерапевт центру народної медицини “Барвінок” Марія Тройчак. До того ж використовувати для ліків не тільки цвіт, а й листя, кору і навіть... енергію липи.
Схуднув на 6 кг від порошку з липи
Замість пігулок для схуднення краще використовувати порошок з липи, радить пані Марія. Вона пригадала випадок, коли за тиждень тернополянин схуд на 6 кілограмів — після того, як щодня вживав порошок з перемеленого сухого цвіту липи. Він приймав його тричі на день по одній чайній ложці до їди, запиваючи водою.
— Цікаво, що чоловік не особливо переймався своєю вагою, — пригадує лікар. — Цим порошком він лікував підшлункову. Бо в нього ця залоза була збільшена. А коли помітив, що йому стало легше рухатися, зважився і побачив, що позбувся шести зайвих кілограмів.
А ще порошком з липи, за словами фітотерапевта, можна лікувати захворювання підшлункової, печінки чи шлунка.
Порошок, як і більшість інших народних ліків, треба приймати 14 днів. А потім після п’ятиденної перерви можна знову пройти той самий курс. Марія Тройчак переконана, що варто або братися за довготривале лікування, або взагалі його не починати. Бо несистематичний прийом ліків результату не дасть.
Після відвару позбувся камінців
Відваром з липи добре лікувати сечокам’яну хворобу, каже фітотерапевт. Якось вона порадила пацієнту з такою хворобою на ніч пити 2 склянки відвару липи. Для його приготування потрібно 2 столові ложки суцвіття липи залити склянкою окропу і кип’ятити на слабкому вогні 10 хвилин. Після двотижневого лікування сольовий обмін в чоловіка покращився і біль минув.
— Липа допомагає позбутися хронічних, задавнених захворювань, — стверджує Марія Тройчак. — Однак тільки не в період загострення. Біль чи гострі ознаки хвороби вона радить знімати медикаментами. І тільки наглядом лікаря.
А ще відваром з цвіту липи добре протирати жирну шкіру, вважає фітотерапевт. Бо липа трохи підсушує її.
Припарки з липи — від геморою
Інакше треба лікувати варикозне розширення судин прямої кишки — коли вони випадають з прямої кишки і кровоточать. У такому випадку можна робити липові припарки. Лікар зауважила, що після кількох гарячих компресів припиняється кровотеча та свербіж. А вузли з часом зникають.
Для приготування ліків потрібно 4 столові ложки свіжого листя без цвіту залити склянкою окропу. Дати настоятися кілька хвилин. А потім викласти листочки на марлю, складену в 3-4 шари, і накрити їх поліетиленовою плівкою. Прикласти до болючого вузла перед сном хоча б на годину. Таку процедуру треба повторювати кілька днів поспіль.
Лляні мішечки з розпареним цвітом липи, стверджує фітотерапевт, можна прикладати до хворих суглобів при ревматизмі й подагрі.
Лікувати липою можна навіть нервові розлади. Для цього наповнену свіжим цвітом пляшку залити горілкою і настояти 3 тижні. Приймати перед сніданком та обідом по одній столовій ложці.
До речі
Зрубати липу здавна було поганим знаком, каже лікар-фітотерапевт Марія Тройчак. Бо той, хто зробить це, за народним повір’ям, заблукає в лісі і ніколи не знайде дорогу додому.
Липа ще з давніх часів була священним деревом. До неї приходили як до богині. Особливо просили допомоги жінки, які не могли мати дітей.
— А з лика липи плели рогожки, кошики, личаки, — продовжує лікар. — Вважалось, що таке взуття з липи охороняє його власника від поробів і знімає прокляття. Бо липа вбирає в себе негативну енергію.
У народі помітили, що кора в липи вся вкрита горбиками. Ними, кажуть люди, вона й приймає цю негативну енергію. Навіть при головних болях чи стресах наші предки притулялися до липи і тим самим позбувалися болю, додає М.Тройчак.
Липу треба зривати на Івана Купала
Зривати цвіт липи потрібно тоді, коли більша частина квіток уже розкрилась, а менша в бутонах, радить фітотерапевт Марія Тройчак. Зазвичай у народі липу зривали на свято Івана Купала. Бо тоді подвоюються її цілющі властивості, вважали люди.
— Не варто зривати мокрі суцвіття чи ті, де частина квіток уже відцвіла, — каже М.Тройчак. — А ще не потрібно зривати гілки більш як 30 сантиметрів завдовжки.
Не радить лікар й зривати цвіт липи біля дороги, де щодня їздить транспорт. Бо тоді на листі й квітках осідають хімічні речовини від відпрацьованого пального. І замість того щоб зцілювати такі ліки можуть зашкодити.
— Зривати суцвіття бажано зі словами: “Отець небо, земля мати, благослови цю липку брати”, — каже пані Марія. — Тоді липа з цвітом віддаватиме й позитивну енергію.
Сушити цвіт липи потрібно в приміщенні з хорошою вентиляцією. Бажано знайти місце в затінку, щоб на суцвіття не потрапляли сонячні промені. На плоскій поверхні треба розкласти цвіт 3-5-сантиметровим шаром. Накрити тонким папером чи тканиною, щоб на цвіт не потрапляв пил. Щодня цвіт треба перевертати.
Зберігати сухий липовий цвіт Марія Тройчак радить у мішечках з тканини, щоб крізь неї проходило повітря. Цвіт липи, за її словами, не втрачає лікувальних властивостей 2 роки.
Не зловживайте липовим чаєм
У народній медицині липовим чаєм збивають температуру, його використовують як погогінний, сечогінний і відкашлюючий засіб.
Фітотерапевт Марія Тройчак розповіла, що чай потрібно готувати правильно. Для цього 2 столові ложки сухого цвіту залити склянкою окропу і настояти 10-15 хвилин. І пити при застуді по 3-4 склянки щодня.
— Якщо треба приготувати заспокійливий чай, потрібно додати, крім липи, 2 ложки сухого листя і цвіту меліси та 2 ложки подрібнених плодів шипшини. І залити півлітрою окропу, — радить фітотерапевт. — Проте здоровій людині щодня пити липовий чай не варто.
Справа в тому, що липа, як і інші трави, діє на організм як ліки, пояснює співрозмовниця. А якщо часто і без перерви їх приймати, то можна й нашкодити.
— Часто жінки дають маленьким дітям липовий чай, хоча причини для того немає, — зауважила Марія Тройчак. — Проте цього робити не слід.
Адже при тривалому безперервному використанні цвіт липи є сильним стимулятором нервової системи, пояснює лікар. І тому може негативно вплинути на роботу серця. Це стосується й дорослих. Тому без потреби не варто пити липовий чай кожного дня.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.