Від 32 до 73% дітей різного віку, як свідчить статистика, не доходять до кабінету щеплень і не мають жодної дози вакцини від кору. Медики б’ють на сполох і закликають до співпраці освітян, аби спільно переконувати батьків у необхідності вакцинувати дітей
У пані Ірина на кір захворіла 9-місячна донечка. Дитину лікують в інфекційному відділенні міської дитячої лікарні.
Найбільше на кір хворіють діти – 68,8% проти 31,2% дорослих. Найбільше хворіють діти у віці 5-9 і 10-14 років, тобто це є школярі, розповідає експерт управління охорони здоров’я держадміністрації з епідеміології Марія Павельєва.
- Якщо подивитися статус щеплення дітей, які захворіли, тут ситуація така: серед дітей 1-4 років - а ці діти мали б мати одне щеплення - то 73% з них його не мали, - зазначає експерт. - Серед дітей 5-9 років одні повинні мати одне щеплення, але багато мають мати два щеплення – то 53,4% отримали 0 доз. Ці діти не дійшли до кабінетів щеплення або батьки відмовилися від щеплень. Діти 10-14 років повинні в цьому віці уже мати два щеплення, але знову ж - з них 32% не мають жодного щеплення. Це говорить про те, що наші діти нещеплені, незважаючи на те, що в нас уже який рік проводиться додаткова імунізація від кору. Всі ми переглянули списки, вибрали дітей, а ситуація залишається такою ж. Ось це є реальна картина того, що є насправді.
Сьогодні найактуальніше питання – це вакцинація, наголосила вона. Хоча не треба забувати і про інші протиепідемічні заходи – про певні обмеження, бо для кору характерне те, що дитина заразна майже 10 днів. Не тільки коли з’явилася висипка, а і перед тим, коли є катаральний період, і останні два дні інкубації. Всі дні людина є заразна і вона поширює збудник серед інших. Враховуючи це, треба думати і про певні заходи обмеження, щоб зменшити контактність.
- Але якщо при грипі ми можемо призупинити навчання на кілька днів і таким чином розмежувати потоки, то при кору, коли ми враховуємо інкубаційний період 21 день, відповідно ніхто не може призупинити навчання на 21 день. Та й нема доцільності це робити, бо діти можуть контактувати на гуртках, вдома, є гості, сусіди, навіть проїхавшись в транспорті. Тому на першому місці стоїть вакцинація. Коли дитина захищена, навіть спілкуючись з хворим вона не захворіє на кір, - наголосила Марія Павельєва.
Cитуацію з кором медики оцінюють як неблагополучну. Щодня в області реєструють по 40-50 випадків, показники перевищують цифри по державі і крім того реєструються спалахи серед організованих колективів.
- Для захворюваності на кір на Тернопільщині характерна циклічність, - зазначає пані Павельєва. - Піки захворювання були в 2001, 2006, 2012, 2017 роках. Спалах почався з 2017 року, проте пік сягнув в 2018 досить високих цифр і наші показники в області втричі перевищували показники в державі. В Вкраїні цифри також ростуть в геометричній прогресії, якщо в 2017 було 4 тисячі, в 2018 – 53 тисячі, то станом на 13 травня в україні є 47 тисяч населення, яке захворіло на кір.
В 2019 році буде піковий рівень захворюваності по Україні по кору. Хворих буде в кілька разів більше порівняно з тим, що на зараз. В області ситуація починалася з дуже малих цифр: 2017 – 298 осіб, 2018 рік – 3,5 тисячі. І тільки за 4 місяці цього року маємо 2900 випадків.
За оперативними даними з початку травня вже є 438 випадків. Кількість випадків зростає. І якщо такими темпами будемо йти далі, то враховуючи епідемічні прогнози, можемо сягнути 7-8 тисяч хворих.
Навіть якщо і трапляються випадки захворювання на кір, то щеплена дитина перенесе кір в легкій формі, лікуватися можна амбулаторно, вдома, коли в інших випадках 70% дітей потребують госпіталізації. Кір страшний ускладненнями і випадками смерті.
За статистикою, важкі складні реакції на вакцину трапляються один на мільйон. У той же час на тисячу тих, хто захворів на кір, буде один смертельний випадок, кілька випадків енцефаліту, 50 випадків бронхолегеневих ускладнень, а решта – інші ускладнення. Тобто із тисячі хворих на кір 40-60% мають важкі ускладнення, які дуже важко піддаються лікуванню і можуть призвести до смерті або інвалідності. Тому щеплення треба проводити, наголосила експерт.
Згідно з наказами МОЗ щодо проведення щеплень від кору є чотири проти покази: якщо в момент щеплення є будь-яке гостре захворювання; вагітність; якщо пацієнт приймає гормонотерапію або хіміотерапію; і коли є серйозна алергічна реакція на попередні щеплення. У всі інші моменти щеплення проводити можна, наголосила Майя Голяк.
Діти, які мають хронічні захворювання – чи це бронхіальна астма, вроджені вади, чи це будь-які хронічні захворювання – захворювання шлунково-кишкового тракту, нервової системи, дихальної системи, навпаки – особливо потребують щеплення. Тому що в момент, коли така дитина захворіє на кір, наслідки того захворювання для дитини будуть дуже небезпечні – геть до летальних випадків.
З 2002 року профілактичні щеплення не проводяться в дитсадках, школах, а тільки на педіатричних дільницях. Зараз тільки дільничний педіатр визначає проведення щеплення.
Вакцина на дільницях бельгійська, в одному флаконі є дві дози.
Крім того батьки мають право подивитися, як зберігається в холодильнику вакцина, мають право затребувати сертифікат на цю вакцину – це все в кабінетах профілактичних щеплень є.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер