Пилові кліщі викликають алергію

Пилові кліщі викликають алергію
Від алергії страждають багато людей. Її причини — дуже різні. Одна із них - домашній пил. Так, в 1 грамі пилу може міститися від 200 до 15 тис. кліщів. Алергія на цих паразитів проявляється у вигляді кон’юнктивіту, чхання, нежитю, свербіння певних ділянок шкіри. Найважча недуга, яку вони викликають, - бронхіальна астма.

Близько 65-98% людей у тій чи іншій мірі реагують на пил. Якщо подивитися на нього через мікроскоп, можна побачити лупу, шерсть і волосся, лусочки шкіри, пилок, бактерії, грибки, різні синтетичні матеріали і навіть... кліщів, - пояснює ентомолог міської санепідстанції (СЕС) Галина Лемешко.
Викликають навіть бронхіальну астму
Пилові кліщі - дуже крихітні, невидимі неозброєним оком комахи. Вони живуть у наших матрацах, подушках, постільній білизні та м'яких меблях. Живляться лусочками відмерлої людської шкіри.
Щодня кожен із нас втрачає до мільйона мікрочастинок шкіри, - продовжує ентомолог. - Навіть чверті цього досить, аби кілька тисяч кліщів були ситі місяць!
Паразити не можуть самотужки перелізти з одної квартири в іншу. У цьому їм допомагають протяги і... люди. Ми переносимо їх на одязі, взутті, а також із меблями.
На перший погляд може видатися, що шкоди від таких кліщів немає. По-перше, вони не нападають на людину, по-друге, не смокчуть крові, - зазначає Галина Лемешко. - Насправді це зовсім не так. Є люди — і з кожним роком їх стає дедалі більше, - в яких вони можуть викликати алергію: кашель, сльозотечу, нежить, навіть бронхіальну астму.
Цікаво, що кількість пилових кліщів у квартирі різна. Найбільше їх можна знайти у спальні. Так, у двоспальному ліжку, за підрахунками учених, “живе” близько двох мільйонів кліщів. Менше — у вітальні і ще менше — у ванній кімнаті.
Найпоширеніший — постільний кліщ
Пилові кліщі почуваюся комфортно при температурі +20-30 град. Цельсія і вологості 80%, - каже ентомолог. - Якщо людина поспала вночі не менше семи годин, такий мікроклімат буде в її ліжку. Особливо, якщо матрац і подушка з ватою чи пір'ям. Вони добре вбирають вологу і зберігають тепло.
Є близько 130 видів кліщів. На Україні зареєстрували п'ять. Найпоширенішим у нас є так званий постільний кліщ.
За результатами досліджень Інституту імунології, якщо чисельність кліщів перевищує 100 особин на 1 грам пилу, існує ризик, що людина захворіє, - додає співрозмовниця. - І що більше таких паразитів у квартирі, то серйозніші прояви алергії. Хворі страждають від загострень: більше кашляють, чхають.
Власне, небезпека полягає не в самих кліщах, а в їхніх екскрементах.
За день один кліщ виділяє до 15 фекальних часточок, - пояснює спеціаліст. - Вони мають виняткову здатність викликати алергію.
Спершу ці часточки піднімаються в повітря, де надовго зависають і змішуються з домашнім пилом. Коли людина вдихає повітря, вони потрапляють в її дихальні шляхи разом із пилом.
Раптом може з'явитися нежить, приступи багаторазового чхання або кашлю, сльозотеча чи свербіння носа, - зазначає Галина Лемешко. - У важких випадках, якщо кліщів у помешканні дуже багато, навіть приступи задухи аж до розвитку бронхіальної астми.
Допоможе електрична грілка
Щоб позбутися алергічних захворювань, які спричинює побутовий пил, необхідно знищити в приміщенні кліщів, а також виділити усі алергени.
Схильні до алергії люди повинні перебувати в сухих, прохолодних приміщеннях, які добре провітрюються, - наголошує ентомолог. - За можливості відмовитися від пухнастих килимів і м'яких меблів. 
Для повного знищення паразитів достатньо, щоб вони провели добу при температурі +40 град. Втім, це смертельно лише для живих кліщів. Інша річ - фекальні часточки.
Аби позбутися кліщів і їхніх небезпечних екскрементів, слід робити сухе прибирання пилосмоктувачем сантиметр біля сантиметра, - наголошує ентомолог. - Зібрати сміття в мішечок і одразу винести його надвір. Інакше паразити розповзуться по квартирі.
Фахівець радить обробляти пиловсмоктувачем м'які меблі і регулярно просушувати постіль.  Знизити вологість у ліжку допоможе електрична грілка.
М'які іграшки бажано зберігати на полицях у шафах, які зачиняються, щоб там не осідало пилу, - додає Галина Лемешко. - Окрім того, їх можна знезаразити: ненадовго покласти у морозильну камеру, а після цього - випрати.
Не варто зберігати щось під ліжком
Кліщі, а особливо їхні яйця, як зауважили учені, гинуть від контакту з кухонною сіллю. Тому у воду для миття підлоги можна додати трохи цього мінералу.
Не слід заставляти меблями кімнати, особливо спальню. Під ліжком не варто зберігати якісь речі, адже там накопичується пил.
Теплий одяг слід провітрювати регулярно, - зауважує фахівець. - Хоча наші предки навіть не здогадувалися про пилових кліщів, вони просушували влітку зимовий одяг на сонці.
Галина Лемешко радить зберігати взуття в герметичних целофанових пакетах або пачках. Особливо - чоботи і черевики. А також - піддавати постільну білизну впливу вітру і морозу. Адже і висока, і низька температура для кліщів смертельна.
Алергени, що містяться у фекальних часточках кліщів, надзвичайно стійкі. Вони залишаються активними, навіть якщо їх годину кип'ятити, - розповідає фахівець. -  Натомість їх знищує ультрафіолетове проміння.
Подушки, перини й ковдри бажано не рідше разу в рік здавати в хімчистку, напірники — обов'язково кип'ятити.
Якщо людина користується однією ковдрою і подушкою роками, там заводиться багато кліщів, - каже ентомолог. - Паразитів треба знищити, потім ретельно поприбирати в квартирі і лише тоді застелити ліжко новим матрацом, ковдрою і подушкою.
Людям, які дуже чутливі до пилу, не варто спати на подушках і матрацах з ватою чи пір'ям. Краще замінити їх на синтепонові. Домашні тапки, взуття з ворсистою підкладкою необхідно раз на місяць прати з порошком і висушити на свіжому повітрі.
Для знищення кліщів також використовують інсектициди — спеціальні препарати, які знищують комах. Однак застосовувати їх у квартирах я не раджу, - підсумовує фахівець. - Ефект від цих засобів триватиме недовго, до того ж, вони шкідливі для здоров'я.

Визначити спадкоємця допоміг... пил
Дослідженням побутового пилу в Україні почали займатися нещодавно. Інша річ - США та країни Західної Європи.
За кордоном уже видали декілька сотень книг, які присвячені різним видам пилу, - розповідає ентомолог міської СЕС Галина Лемешко. - Зокрема, є така праця, як “Пил і закон”.
Там описують випадки із судової практики, пов'язані з пилом. Один із найцікавіших - про викриття самозванця.
Помираючи, один мільйонер заповів свій маєток синові, якого не бачив багато років, - продовжує спеціаліст. - Однак свої права на спадок пред'явили дві людини. Причому обидва показали документи, які викликали довіру.
Аби дізнатися, хто з них - справжній спадкоємець, розшукали педіатра, який лікував у дитинстві сина мільйонера.
Спершу медик не зміг визначити спадкоємця, - каже Галина Лемешко. - Лише згодом, після перегляду медичної картки дитини, йому спала на думку оригінальна ідея.
Педіатр послав двох претендентів у підвал згрібати вугілля. Коли вони повернулися, лікар одразу вказав на одного: “Ось законний спадкоємець”. Крізь шар вугільного пилу в того на обличчі проступали дрібні білі плямки.
В історії хвороби лікар знайшов запис, що в дитинстві хлопчик переніс вітряну віспу, - пояснює ентомолог. - Після недуги на його обличчі залишилися дрібненькі шрами. У цих місцях вугільний пил не причепився.
Так, за допомогою пилу, визначили справжнього спадкоємця.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
  • Анонім
    Які приймати від пилового кліща?
  • Анонім
    Технічні методи усунення кліщів з допомогою сучасної техніки є досить ефективними. Лише обирати треба техніку з сертифікатами і заключеннями лікарів. Знаю, що у Hyla вони є.
    Анонім reply Анонім
    Наскільки я знаю - Hyla підтверджена асоціацією алергологів України
    Анонім reply Анонім
    Чула про цей чудо-пилосос, тільки ціна трохи кусає. Але, якщо алергія не пройде, то прийдеться його купити.
  • Анонім
    Погодьтесь, що не дуже просто жити з усіма обмеженями, які приносить у життя алергія. Але на сьогодні є спеціальна техніка, яка допоможе у вирішення цієї проблеми. Це сепараторні пилососи з аквафільтром. Наприклад, ХЬЮЛЯ. Вона прибирає навіть микропил з усіх м"яких поверхонь і чудово очищує повітря.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:00 Нацбанк почав піднімати курс долара 22:00 Тернопіль, зустрічай! Незабутній ювілейний концерт Ірини Білик 21:00 У Тернополі створили футбольну команду ветеранів війни з ампутаціями photo_camera 20:39 Стало відоме ім'я нового Папи Римського Від читача 22:49 ВІДКРИТИЙ ФОРУМ ЄДНАННЯ ВЕТЕРАНСЬКИХ ТА ВОЛОНТЕРСЬКИХ СИЛ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ 20:03 Скільки коштує орендувати квартиру у різних мікрорайонах Тернополя: дивіться ціни! photo_camera 19:02 Врізався в комбайн на переїзді: загинув сусід, а співмешканка отримала травми. Як суд покарав водія 18:00 Виділили кошти на капремонти тернопільських шкіл та дитсадків 17:30 У Почаєві 35-річний чоловік пошкодив постер із зображенням героїв Небесної Сотні — поліція 17:03 У кременчанина відібрали і продали земельну ділянку, аби погасити понад 250 тисяч боргу за аліменти 16:30 Із 9 травня на Галицькій тимчасово перекриють рух автотранспорту 16:00 На мультитест зареєструвалися понад 10 тисяч учасників з Тернопільщини play_circle_filled 15:30 У Тернополі відбудеться благодійний захід, присвячений жінкам на війні 14:30 Контролюватимуть рекламу вакансій: Держпродспоживслужба отримала нові повноваження 14:25 Рада ратифікувала угоду зі США про надра 14:00 У Тернополі вшанували памʼять полеглих у Другій світовій війні photo_camera 13:15 У Вишнівці зіткнулися дві автівки 12:50 «Тернопіль не отримає статусу "прозорого міста" через надання міською радою недостовірних даних» 12:07 14-річний мотоцикліст потрапив в аварію неподалік Чорткова 11:34 Тернополяни палили автівки військових на замовлення ворожих спецслужб. Що сказав суд?
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up