Зазвичай вагітні не знають, що інфіковані. Адже в Україні не прийнято обстежуватися просто так.
Для них це стає шоком. Більшість навіть не можуть припустити, де заразилися, - продовжує співрозмовниця. - Виняток - ВІЛ-інфіковані жінки, які народжують другу або третю дитину.
Народили здорових дітей
Усіх вагітних обстежують на ВІЛ двічі. Перший раз - під час взяття на облік, другий - на 30-му тижні. Якщо ВІЛ-статус - позитивний, жінкам призначають антиретровірусні препарати. Тривалість і початок лікування залежить від імунітету. Якщо на момент обстеження він - у задовільному стані, тобто хвора є просто носієм вірусу і жодні симптоми її не турбують, препарати призначають з 24-26-го тижнів вагітності.
Жінка продовжує приймати їх аж до пологів, - каже Наталія Ковальова. - Це потрібно для того, щоб малюк народився здоровим.
Після пологів антиретровірусну терапію припиняють. Через місяць жінку обстежують повторно. Лише так вдасться з'ясувати, як на її здоров'я вплинули пологи і чи потрібне їй подальше лікування.
Якщо під час вагітності у жінки виявили низький рівень клітин імунітету, вона одразу починає лікування і продовжує його після пологів, - додає медик.
ВІЛ-інфіковані вагітні народжують, як і решта жінок, в індивідуальних пологових залах.
Медики завжди повинні бути на сторожі, - наголошує лікар. - Інфікованою може бути будь-яка вагітна, адже є так званий період “вікна”. Ймовірність зараження тоді найвища.
Обстежували у період “вікна”
Всі жінки, які пройшли лікування, народили здорових дітей. Вони серйозно поставилися до проблеми і старанно приймали препарати. Новонароджені до півтора року залишалися на обліку у Центрі СНІДу. Адже до цього часу у малечі є материнські антитіла.
Зараз на Тернопіллі ростуть двоє ВІЛ-інфікованих дітей. Одне маля народилося в 2004 році, друге - в 2008-му.
В одному з цих випадків провини матері немає. Під час вагітності жінку обстежували двічі. Але це сталося в період “вікна”. Тобто тоді, коли лабораторно діагностувати ВІЛ ще неможливо. В середньому “вікно” триває три місяці після інфікування, - каже співрозмовниця. - Потім дитинка почала часто хворіти, і мама забила на сполох. Виявилося, що в малюка - ВІЛ.
Чоловік приховав, що хворий
Наталія Ковальова наголошує, що ВІЛ-інфекція зараз - далеко не вирок. З нею можна прожити повноцінне життя. Головне - вчасно почати лікування. Тоді вірусне навантаження знизиться майже до нуля. Хворі повинні вести здоровий спосіб життя: не вживати алкоголю, не палити, не перевтомлюватися і добре харчуватися. Адже їхній імунітет - дуже вразливий.
Все залежить від ставлення людини до свого здоров'я, пояснює медик. Наразі хворі повністю забезпечені антиретровірусними препаратами. Ліки можна безкоштовно отримати у Центрі СНІДу.
У країнах Західної Європи, перш ніж одружитися, пари добровільно проходять обстеження на ВІЛ. Звучить, звісно, зовсім не романтично. Але в цьому є здоровий глузд, - додає акушер-гінеколог. - Запровадити таку практику колись намагалися і у нас. Обстежитися на ВІЛ пропонували усім молодятам, які подавали заяви на одруження у РАЦС. Але цю ідею не підтримали. На жаль, кількість добровільних обстежень не зросла.
Лікар пригадала випадок, який стався декілька років тому. Під час обстеження у вагітної виявили ВІЛ-інфекцію. Та жінка пізно вийшла заміж. Це була її перша, дуже бажана вагітність.
Потім з'ясувалося, що її чоловік - ВІЛ-інфікований, - каже Наталія Ковальова. - Він знав про свій статус, проте приховав його. Його перша дружина померла від СНІДу.
ВІЛ-інфекція - не вирок
Ризикує кожен, хто хоча б раз у житті мав статеві контакти. Проблема ВІЛ-інфекції давно перетворилася з медичної на соціальну.
Для прикладу візьмемо ідеальну ситуацію. Людина має одного статевого партнера і в нього вона також одна, вони не мали жодних контактів з кров'ю і раптом десь на відпочинку хтось із пари мав статевий зв'язок з іншою людиною, - продовжує лікар. - Це вже привід обстежитися.
Перед кожним обстеженням на ВІЛ проводять дотестове консультування. Це - обов'язкова процедура.
Ми пояснюємо людині, що якщо на даний момент у неї буде негативний результат, це ще не означає що вона - здорова. Адже є період “вікна”, - каже гінеколог. - Через три місяці потрібно обстежитися знову. За цей період не має бути інших ризикованих ситуацій.
Мета дотестового консультування - не лише пояснити людині, що таке ВІЛ і підготувати її до будь-якого з можливих результатів, а зміна її поведінки.
Звісно, ми не всесильні і не можемо змусити когось змінитися, якщо він цього не хоче, - підсумовує Наталія Ковальова. - Людина повинна прийняти правильне рішення сама.
Довідка
Обстежитися на СНІД можна в будь-якій поліклініці в кабінетах інфекційних захворювань, в будь-якому лікувально-профілактичному закладі, а також у спеціалізованих закладах: в обласному наркологічному та шкірно-венерологічному диспансерах, в обласному Центрі СНІДУ (вул. Купчинського, 8, тел. 23-18-65). Для обстеження потрібно здати 5-7 мл крові з вени. Попередній результат можна отримати наступного дня. Якщо він позитивний, слід негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста в поліклініку за місцем проживання для уточнення діагнозу та призначення лікування (воно безкоштовне). Консультації можна отримати в обласній санепідстанції за тел. 25-38-89 та в обласному центрі Здоров'я за тел. 0-83.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер