Історії тернополянок, які різними способами відлучали діток від грудей, коментує лікар-гінеколог жіночої консультації №2 Людмила Флентей.
Найкраще відлучати у два роки
Тернополянка Світлана (28 р.) під час вагітності часто нервувала, а згодом чоловік покинув її з шестимісячним малям на руках. Невдовзі жінка була змушена вийти на роботу. Її син Михайлик ріс вразливою і неспокійною дитиною. Заснути міг, лише напившись вдосталь маминого молока.
- Щотри години впродовж ночі малюк прокидався, перевіряв, чи я поруч, а тоді засинав, «цьмокнувши» груди лише кілька разів, — пригадує пані Світлана. — Я постійно недосипала, але годувати груддю не припиняла, аби не травмувати дитину.
Михайликові вже три роки, проте він навідріз відмовляється засинати без маминих грудей, навіть під час обіднього відпочинку. Втім, у дитсадку проблем не виникає — хлопчик засинає, як і решта діток.
Жінка може годувати дитину грудьми до двох з половиною-трьох років. І що довше вона це робить, то краще, наголошує Людмила Флентей.
- Материнське молоко — це найкраща їжа для маляти, — зауважує гінеколог. — Воно засвоюється дуже легко і є “природним щепленням” для дитини, адже захищає її від інфекцій, алергії та хвороб, сприяє формуванню власної імунної системи.
Трапляються навіть такі випадки, що матері годують дітвору грудьми до чотирьох років. Однак тут усе залежить від можливостей жінки. Втім, оптимальний термін як для матері, так і для дитини, — це таки два роки.
- Всіх матерів непокоїть питання: а як же відлучити дитину від грудей? — веде далі лікар. — Основе правило — поступовість, аби не травмувати малечу. Спочатку слід замінити одне грудне годування сумішшю — дати дитині скуштувати її і простежити реакцію: чи немає алергії, блювоти, проносів. Якщо малюк нової їжі не сприймає, варто порадитися з педіатром і підібрати іншу.
Для початку пані Флентей радить заміняти сумішами грудні годування в першій половині дня. Якщо малюк нормально на це реагує, робити це і по обіді.
— Мамам варто запастися терпінням і пам’ятати, що суміші можна давати діткам тільки вдень! — наголошує лікар.
Впродовж усього періоду відлучення від грудей гінеколог радить уникати зайвих стресів для дитини, наприклад, тривалих мандрівок, переїзду на нове місце проживання або початку привчання до горщика.
— Якщо мати ще годує малюка грудьми, віддавати його в дитсадок не слід, — зазначає Людмила Флентей. — Малюк це дуже болісно сприйме.
Розуміла, що таке «буба»
Донечку Діану тернополянка Оксана (27 р.) відлучила від грудей, змастивши їхи зеленкою. Дитині тоді вже було два з половиною роки.
— Я змушена була наважитися на цей крок, хоча молока у мене було ще достатньо, — пригадує жінка. — Справа в тому, що донька сильно кусала груди, інколи аж сльози виступали на очах.
Малеча вже розуміла, що таке «буба», тож лише першої ночі трохи «попхинькала», коли мама сказала, що ссати молоко не можна, бо від дитячих зубок на грудях робляться ранки.
Дійсно, деякі жінки стикаються з такою ж проблемою, як і пані Оксана, каже лікар. Відлучати дітей від грудей, хоча молока є достатньо, змушують обставини.
- Є такі дітки, які під час годування можуть наносити мамі ранки. Таке трапляється зазвичай після семи-восьмимісячного віку, коли прорізаються зубки, — пояснює медик. — Деяким жінкам навіть доводиться на певний період відмовлятися від годування і лікуватися: робити різні примочки та змащувати мазями, аби ранки зажили.
Зазвичай саме тоді жінки й стараються взагалі припиняти грудне вигодовування. Тоді дітей повністю переводять на суміші.
Особливо люблять груди вночі
Тернополянка Богдана (24 р.) відлучила півторарічну донечку Мар’яну від грудей, і дівчинка почала спокійніше спати. Раніше вона прокидалася пити молоко тричі впродовж ночі. Пані Богдана знала, що донька не любить кислого, і намастила груди вишневим сиропом.
- Мар’янка спробувала ссати з обох грудей, але присмак їй був не до вподоби, — пригадує жінка. — Вона проплакала годинку-другу, але все-таки заснула.
Вночі, за звичкою, донька прокинулася знову. Але спробувала, що їй кисло і заснула, потягуючи з пляшечки теплий чай, який мама приготувала завчасно.
- Відлучати діток від грудей слід поступово, призвичаюючи їх до сумішей — в них містяться мікроелементи й вітаміни, необхідні малечі. Іншого виходу немає, — пояснює гінеколог. — Особливо малеча полюбляє ссати груди вночі. Коли дитя пробуджується, одразу шукає маму. Трохи поссе і засинає.
Деякі діти хочуть їсти вночі кожні три години. У такому випадку, за словами пані Флентей, матері потрібно звикнути і запастися терпінням.
- Діти на грудному молоці добре ростуть, розвиваються, вони дуже розумні, зрештою, з них виростають великі люди. Я читала, що багато президентів США пили грудне молоко до трьох років, — посміхається лікар.
Сина заколисував чоловік
Тернополянка Лариса (33 р.) залишала звечора синочка поруч з чоловіком, аби той вкладав дитину спати. Сама ж ішла до іншої кімнати, аби малеча думала, що матері немає. Впродовж перших кількох вечорів чоловік заколисував синочка, але вночі Лариса продовжувала годувати його грудьми. Згодом жінка спала декілька ночей в іншій кімнаті.
- Коли синочок прокидався після опівночі, аби отримати чергову порцію маминого молока, чоловік його заколисував, — пригадує тернополянка. — Так тривало доти, поки хлопчик не зміг повністю обходитися без грудного молока.
Натомість малеча, за словами мами, полюбляла випивати перед сном до 300 грам коров’ячого молока.
- Справді, на останньому етапі відлучення від грудей дуже добре, якщо дитина хоча б першу половину ночі спить не біля мами, а наприклад, біля тата, — стверджує Людмила Флентей. — Якщо малюк проснеться серед ночі, його заколисує батько. Лише тоді, коли дитина «не витримує», до неї береться мама.
Ліда ВІТРЯННА, Ірина ПРОЦИК
Коли не можна відлучати від грудей
1. Коли дитина хвора або може захворіти (епідемія грипу, кишкових інфекцій тощо).
2. В сильні морози, у спекотну пору року.
3. При переїздах.
4. При раптовій зміні оточення.
5. При раптовій зміні ситуації в сім’ї, яка викликає стрес у дитини.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер