- Оцінка епідеміологічної ситуації в Тернопільскій області є нестійкою, – розповідає заступник директора з дослідження біологічних факторів ДУ «Тернопільського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України» Володимир Паничев. – По окремих інфекційних захворюваннях наш район є неблагополучним. Це кір, сальмонельоз, туберкульоз та вірусний гепатит А.
Захворювання Лайм-бореліозу викликається життєдіяльністю певної групи борелій. Їх можуть переносити кліщі. Хвороба Лайма є найпоширенішою серед всіх кліщових інфекцій.
- Існують упередження, що при укусі потрібно кліща заливати олією чи якось висмикувати, – розповідає лікар-інфекціоніст інфекційного відділення КНП «Тернопільської комунальної лікарні швидкої допомоги», головний позаштатний міський спеціаліст-інфекціоніст Світлана Сніцаренко. – Не можна кліща притискати та здавлювати, щоб не відбувалось додаткового потрапляння борелій в організм. Лікар в травм-пункті його акуратно дістане. Якщо не має можливості швидко звернутися в лікарню – потрібно обережно витягнути кліща за допомогою звичайного пінцету. Після цього треба обробити місце укусу антисептичним засобом.
Лікарі радять залишити кліща живим і помістити його в будь-який контейнер, щоб потім віднести в лабораторний центр, де його обстежать на наявність збудників. Тоді лікар зможе призначити потрібні антибіотики.
Існують спеціальні набори для витягання кліщів. Вони продаються в звичайних аптеках. Їх спеціалісти радять брати з собою на природу.
Для того щоб виявити наявність збудників інфекції в крові після укусу – можна звернутися в «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України», який знаходиться на вулиці Федьковича 13.
- Ми проводимо забір біологічного матеріалу не тільки для виявлення хвороби Лайма, - розповідає лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Тернопільского обласного лабораторного центру МОЗ України» Надія Годована. – Ми також проводимо дослідження матеріалу на наявність гельмінтів, лямблій та різних інфекційних захворювань. До нас звертаються як з направленням від лікаря-терапевта чи педіатра, так і самостійно.
Спеціалісти радять бути обачним гуляючи в парку чи інших зелених зонах. Особливу увагу потрібно приділяти маленьким дітям.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер