Якщо ходити босоніж по мокрому піску чи сидіти на ньому, можна підхопити грибок, — каже дерматолог Галина Мілян. — Якщо в людини ослаблений імунітет, погане харчування, постійне недосипання і втома, то шанси захворіти зростають вдвічі.
“Оселяється” у поверхневих шарах
Різнокольоровий лишай привозять переважно з відпочинку. Захворювання проявляється не одразу, а через декілька місяців. На тілі з'являються рожеві або блідо-коричневі плямки з борошноподібним лущенням.
Лишай викликає грибок, що “оселяється” у поверхневих шарах шкіри, — розповідає лікар. — Ним можна заразитися через пісок, пляжну підстилку або лежак, рушник, губку, постільну білизну, особисті речі.
Минулого року до Галини Мілян звернулася 28-річна тернополянка. Пацієнтку стривожили білі плями, які з'явилися у неї тиждень тому на місці ледь помітних рожевих плям.
Жінка мала пізню стадію різнокольорового лишаю. З часом рожеві плямки в неї побіліли, бо шкіра втратила пігмент, який її забарвлює, — пояснює дерматолог. — Я призначила пацієнтці таблетки і попросила придбати спеціальну мазь. Порадила дотримуватися правил особистої гігієни, прати й прасувати одяг, не давати іншим у користування своїх особистих речей. За десять днів плями в жінки зникли.
Не довіряйте рекламі
Інколи люди самі беруться до лікування грибків. А медикаменти купують ті, про які чують з екранів телевізора чи від знайомих.
Реклама запевняє, нібито грибок можна вилікувати за два-три дні. Насправді ж має пройти два-три тижні, іноді – місяць, — наголошує Галина Мілян. — Все залежить від глибини і зони ураження.
Якось до неї на прийом прийшов 45-річний чоловік. У нього між пальцями розвинувся грибок. Інфекція почала руйнувати нігтеві пластини.
Близько року тому в чоловіка з'явилося свербіння у складках між пальцями ноги. Він пішов в аптеку, купив мазь, — пригадує дерматолог. — Мастив нею шкіру між пальцями ніг 2-3 дні. Дискомфорт пройшов, свербіння зникло. Однак за місяць чоловіку стало гірше. У складках між пальцями з'явилися тріщинки, а шкіра в цьому місті побіліла. Він знову почав лікуватися тією ж маззю. До мене він звернувся аж тоді, коли грибок поширився на нігті.
Грибки полюбляють вологість. Тому чи не найчастіше їх можна “підхопити” у душі та саунах.
Якщо в людини порушена цілісність шкіри, туди потрапляє інфекція. В ураженому місці виникає дискомфорт: свербіння, висипання, тріщини, — пояснює лікар. — Попри те, що зараз є багато препаратів, інфекція дуже підступна. Грибок звикає до медикаментів.
Аби не заразитися грибком, дерматолог радить мити ноги бактерицидним господарським милом, носити бавовняні шкарпетки, зручне відкрите взуття з натуральної шкіри, двічі на день мити ноги.
Довідка
Як вберегтися від “морських хвороб”:
приймайте “сонячні ванни” дозовано, не засмагайте в обід;
користуйтесь сонцезахисними засобами з SPF-фільтром;
не купайтесь у фонтанах, водоймах із брудною, застояною водою;
не лізьте у водойми, якщо на тілі є ранки, подряпини;
не відпочивайте на стихійних пляжах;
не засмагайте одразу після купання, хай спершу висохне шкіра;
періть частіше пляжні рушники;
обов’язково приймайте душ після купання у морі;
не ходіть босоніж по мокрому піску – можна підхопити грибок;
носіть зручне взуття з натуральної шкіри, в якому не пітніють ноги;
дотримуйтеся правил гігієни, не користуйтесь чужими речами.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер