“Аварійна” контрацепція краще, ніж аборт, але користуватися цим методом можна не більше двох-трьох разів на рік
Зазвичай, про наслідки бурхливого сексу турбується жінка. В основному вона переймається, що зробити “до того, як”, аби не завагітніти. Але трапляється, що секс відбувся спонтанно чи взагалі вперше. Про захист ані він, ані вона не потурбувалися, або презерватив подерся. У цих ситуаціях треба застосувати екстрені дії.
“Гарячі” уколи
не допоможуть
Жінки розповідають чимало “рецептів”, що вони роблять, якщо кохалися без захисту і, можливо, завагітніли. Кажуть, що треба сидіти до втрати свідомості в сауні, пити червоне вино і вдатися до бурхливого сексу.
— Деякі жінки не думають про наслідки для свого здоров’я і просто знущаються над собою, — каже керівник центру планування сім’ї Павло Кашуба. — Вони вводять у вену великі дози аскорбінової кислоти з хлористим кальцієм (у народі цю процедуру називають “гарячими” уколами) чи окситоцин (цей препарат використовують під час пологів чи після аборту для того, щоб зупинити кровотечу). Навіть додумалися до того, що використовують ветеринарний окситоцин — естрофан.
Так, колись, щоб не завагітніти, жінки вливали в порожнину матки розчин препарату для обробки ран, а в селах у вагіну вливали навіть розчин господарського мила. Як наслідок — запалення внутрішніх статевих органів, безпліддя. Траплялося, що треба було видаляти матку.
Лікар зазначає, що видно, якщо вводили якийсь препарат чи вливали якісь речовини, коли все-таки доводиться робити аборт. Потім виникають ускладнення. Є ділянки відторгнення плоду, згустки, стінка матки стає в’ялою та збільшується ризик її проколоти.
Це зробити
не завадить
— Одразу після статевого акту, якщо партнери ніяк не застерігалися, жінка може зробити спринцювання, — зазначив Павло Кашуба. — У всіх є вдома лимонна кислота. Достатньо розчинити 1 чайну ложку у 0,5 л кип’яченої води. Якщо немає лимонної кислоти, можна використати 3%-й розчин оцту. Тоді якась частина сперми вимиється, деякі сперматозоїди в кислому середовищі загинуть. Таку ж дію має скибка лимона, якщо її покласти у вагіну після інтимних стосунків.
Проте інколи можна нічого не робити. Якщо у жінки секс буває рідко і у неї регулярно проходять місячні, непоганий захист дає звичайний підрахунок днів. Відомо, що можна завагітніти, починаючи від першого дня менструації і до 17-18-го дня циклу. Потім, до початку наступної менструації, завагітніти не можна.
Проте ефективність спринцювання і календарного методу — лише 39%.
“Їдять,
як цукерки...”
Для екстреного захисту використовують гормональні протизаплідні таблетки, які багато жінок п’ють щодня. Наприклад, “Марвелон”, “Ригевідон”, “Діане-35”. Але щоб досягнути бажаного ефекту, доза повинна бути набагато більшою. Її призначає лікар. Наприклад, “Оврету” треба прийняти двічі по 20 таблеток.
Та таблетки підходять не всім. Наприклад, якщо жінка, старша 35 років, курить чи має проблеми з серцем, печінкою, нирками, хворіє на цукровий діабет, то від таблеток — варто відмовитися.
Комусь для негайної контрацепції підійде внутрішньоматкова спіраль (ВМС). Її треба ввести не пізніше, ніж через 5 днів після статевого акту. Хоча цей метод так само не універсальний. ВМС не підійде, якщо жінка ще не народжувала, якщо є запальні процеси вагіни, ерозії шийки матки.
— Як правило, для екстреного захисту використовують препарат “Постинор”, — зазначив Павло Кашуба. — Він практично не має протипоказань до застосування. 1 таблетку треба прийняти жінці не пізніше двох діб після статевого акту. Через 12 годин — другу таблетку. Чим швидше прийняти ці ліки, тим менша ймовірність вагітності.
За словами лікаря, цей препарат дуже популярний серед молодих жінок, які приймають його кілька разів на місяць чи навіть щомісяця, “їдять” його, як цукерки. А ці ліки не можна використовувати дуже часто, тому що вони високо дозовані (1 таблетка містить у 20 разів більше гормонів, ніж протизаплідна таблетка, яку приймають щодня). Від цього порушується гормональний фон, “місячні” проходять нерегулярно, і тоді доводиться надзвичайно довго приводити весь цикл до норми.
— Приймати “Постинор” можна 2-3 рази на рік, але не частіше. Для постійної контрацепції потрібно вибрати той спосіб, який найкраще підходить жінці, відповідно до стану її здоров’я, — підкреслив Павло Кашуба.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.