- Психолог - особа, яка має вищу освіту за напрямком «Психологія». Вона може надавати психологічну консультацію. Це, як правило, короткострокові заходи, спрямовані на підтримку, психологічну допомогу та орієнтування клієнта у випадку необхідності психотерапії, - розповідає психолог, психотерапевт Дмитро Шевченко.
Психотерапевт - це особа, яка окрім вищої освіти за напрямком «Психологія», пройшла спеціальну підготовку за окремим напрямом психотерапії. Окрім надання психологічних консультацій, може здійснювати терапію в тому напрямку, у якому спеціалізується. Серед найпоширеніших напрямків психотерапії можна згадати: когнітивний, поведінковий, динамічний, гуманістичний, екзистенційний. З кожного напрямку існує чимало шкіл, які об’єднанні за наслідуванням основних принципів.
Психіатр - це лікар, який спеціалізується в лікуванні психічних розладів.
Якщо в людини виникли симптоми, які впливають на її звичне життя, ускладнюють взаємодію із іншими, було пережито травмуючу подію, часто трапляються сильні переживання негативні емоції, то варто звернутися до психолога або психотерапевта. Якщо є прояв психічного розладу, варто звернутися до психіатра.
- Коли повсякденне життя для людини стає нестерпним – потрібно піти до психолога, - каже психологиня Ірина Ковалишин. - Людина має сама відчути потребу у тому, щоб їй допомогли. Скажу так метафорично: коли вас болить щось, то звертаєтесь до лікаря. Тому, якщо ви відчує тривогу чи високий рівень стресу, наприклад, то вам теж потрібно звернутись до психолога. На жаль, часто люди соромляться відвідувати психолога. Потрібно розуміти, що усі ми періодично потрапляємо у стресові ситуації – кінець світу від цього не настає. Але негатив накопичується, старі «таргани» в голові все більше дають про себе знати, зриви на близьких і нелюбов до себе – усе це гальмує у всіх напрямках. У таких випадках потрібно звернутись до спеціаліста, а не думати, що розмова із другом допоможе.
А от Євгенія Бренінг радить звернутись до спеціаліста, якщо ви не знаєте куди йти далі, вас все лякає, ви відчуваєте провину, вам постійно шкода себе, то це вже дзвіночки. Перелік проблем, при яких варто звертатися до психіатра або психотерапевта досить великий.
Пам'ятайте, що якщо у вас є затяжні негативні думки, вам постійно сумно або ви відчуваєте інші душевні проблеми, то краще піти на консультацію, додає фахівець.
- Можу умовно поділити звернення тернополян на дві частини: коли звертаються із дітьми та, коли звертаються самі дорослі, - пояснює тернопільська психологиня Наталя Міхеєва. - Із дітьми молодшого шкільного віку звертаються, коли вони проявляють агресію, найчастіше. Або ж, коли у них є страхи чи фобії різні. Також батьки звертаються, коли мають проблемні стосунки із підлітками. Кажуть, хочуть, щоб їх діти почувались щасливішими, бо у підлітків бувають депресивні настрої. До речі, варто зазначити, що останнім часом з’являються у моїй практиці випадки, коли молодь сама просить батьків відвести їх до психолога. У них вже з’являється розуміння того, що проблеми можна вирішити і це обнадіює.
Також звертаються і дорослі. Зазвичай, приходять із бажанням покращити стосунки у сім’ї чи в парі молодих людей. А також із питаннями особистісного розвитку.
- Насамперед потрібно звернути увагу, чи психолог дипломований, - каже психологиня Міхеєва. - Бо зараз є багато різноманітних курсів, і люди, пройшовши їх, називають себе психологами. Зверніть увагу на рекомендації людей, яким довіряєте.А також у спеціалістів зазвичай відкриті сторінки у Facebook: почитайте, що вони пишуть у статтях та професійних замітках, поставте запитання. Ну і особиста зустріч із спеціалістом. Просто перевірте, чи вам комфортно із цією людиною.
А от Дмитро Шевченко радить перед тим, як обирати психолога, задати йому кілька питань: рік завершення ВНЗ за напрямом «Психологія» (подивитися копію, перевірити на сайті МОН). Напрямок спеціалізації в психотерапії? Кількість годин підготовки? Інтервізія, супервізія? В яких питаннях спеціалізується психотерапевт? Не буває спеціалістів з усіх питань, пояснює фахівець.
- Моя рекомендація - між терапевтом та клієнтом має виникнути довіра, відкритість та повага. Без них ні напрям терапії, ні дипломи та сертифікати особливо не допоможуть.
Якщо виникла складніть - не відкладайте та не ігноруйте. Спробуйте різних спеціалістів та знайдіть свого, - додає психолог.
- Тривалість психотерапії залежить від підходу і проблеми, з якою звернулась людина. Найдовшим вважається психотерапія в рамках психаналізу, яка може тривати і більше десяти років. Загалом психотерапія дуже рідко триває менше трьох місяців, - коментує Олександр Равчев. - Частота візитів також може змінюватись залежно від проблеми. Зазвичай це 1-2 рази на тиждень, проте в інколи і частіше. Також існує підтримуюча терапія, коли клієнт продовжує ходити до психотерапевта з меншою періодичністю, але довгий час, для того щоб проблема не повернулась. У процесі терапії ключовим є розмова між клієнтом та психотерапевтом. Проте можуть бути додаткові речі, залежно від підходу. В арт-терапії використовується малювання, в тілесно-орієнтованій спеціальні фізичні справи, які роблять в спортивному залі. Деякі підходи можуть виглядати як театральна постановка.
Сьогодні у Тернополі прийом психолога вартує від 400 гривень, середня ціна 400-500. Початківці беруть від 200 грн. Ціну вони визначають самостійно, на власний розсуд. Вартість залежать від досвіду на компетентності спеціаліста.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 21 від 24 травня 2023
Читати номер
Zorawar Marwat
пішли в баню
Анонім
Хтось
Zorawar Marwat reply Хтось
Наталия Бурлаку reply Хтось
гср reply Наталия Бурлаку
Коля reply Наталия Бурлаку
Анонім reply Коля