Заяви на відпустку за власний рахунок змушує писати керівництво школи № 3, йдеться в листі до мера, копію якого отримали і ми.
У школі журналісту підтвердили те, що написано в листі. Проте - не називаючи імен. Натомість директор наполягає - у відпустку вчителі пішли добровільно.
Вчителі не працюють
“Пане Сергію Надал, звертаємось до Вас відкритим листом від колективу СШ №3 з приводу ущемлення наших прав на працю директором школи Дудяком С.І.... шляхом відправлення нас, працівників школи, у відпустку без збереження зарплати на 5 днів з 26.10 по 30.10.2011 під час шкільних канікул. Як роз’яснив нам директор школи Дудяк С.І. на нараді, яка відбулася 25.10.2011 о 10.00, що ви зобов’язали його виплатити зарплату працівникам школи за рахунок економії. Її він бачить шляхом написання заяв без збереження зарплати в добровільно-примусовій формі...” Лист підписаний: “Від колективу СШ №3”. Однак ані прізвищ, ані підписів - немає.
Аби перевірити інформацію, 27 жовтня в дообідню пору йдемо в школу. Зараз канікули, проте педагоги повинні бути на місці. У холі нас зустрічає чергова. Пояснюємо, що нам – до директора, і проходимо, пройшовшись перед цим поверхами. Проте зачинені і класи, і учительська, а у коридорах порожньо. Проте одну працівницю таки знайшли.
Нема нікого. У нас канікули. Вчителі всі в отпусках, - посміхається жінка. - Людина в отпуску, то чого на роботу піде? Вчителів заставили за свій рахунок написати...
Розказувати деталей жінка не стала, так само як і не назвалася. Більше працівників ми не бачили. Йдемо до директора. Він - на робочому місці.
Так це ж анонім, - перше, що сказав директор школи № 3 Степан Дудяк, коли глянув на копію листа. - Вчителі дійсно не працюють. Але ніхто нікого не відправляв.
Директор говорить, що на педагогічній раді, яка відбувається раз у квартал, дійсно говорили про відпустки за свій рахунок. Але - без жодного примусу і з достатніми аргументами. Ініціативу узгодили з профкомом.
Педрада відбулася під час канікул, - пояснює пан Дудяк. - У мене відпросилися 14 працівників. Скільки ще не прийшло, я поки не рахував. Усі відкладають особисті справи на період канікул і вважають, що можуть бути вдома чи займатися своїми справами і одночасно бути на роботі. Це - неправильно. Я це говорив на педраді. Наводив і приклад. У серпні під час відпустки прийшов у школу. На роботі мали бути 53 людини, а було 9. Люди вважають, що можуть не ходити на роботу і отримувати зарплату.
Відпустка для економії
Тож директор порадив тим працівникам, які мають особисті справи, оформляти відпустки на три дні. Його дивує, що окрім твердження про змушування писати заяви, є й інформація про п’ятиденну відпустку.
Якщо люди мають роботу, хочуть бути в школі, то про жодні заяви мова не йде, - каже чоловік. - На педраді я запитував працівників - ніхто нічого не сказав. А зараз - лист без імен і прізвищ. У кожному колективі є один-двоє людей, яким завжди щось не так. Але нащо писати від колективу?
Директор зізнався, що економія – одна з причин пропозиції про неоплачувані відпустки.
У нас по зарплаті недофінансування на 311 тисяч, - каже він. - Тому й вирішили з профкомом запропонувати працівникам, які під час відпустки в школу не ходитимуть, добровільно написати заяви на три дні. Це ж також економія. Що ж тут поганого?
Жодне європейське підприємство не дозволить собі платити працівнику, якого немає. Скільки людей написали заяви - не знаю, бо здавали їх і в бухгалтерію, і в профком, і завучам.
Зацікавились і в мерії
У мерії звернення теж отримали. Надійшло воно, як повідомили у відділі зв’язків із громадськістю, на електронну скриньку міської ради. Лист анонімний, однак мер із його змістом все ж ознайомився. Сергій Надал дав вказівку перевірити інформацію заступникам з економічного та гуманітарного напрямків, а також начальнику управління освіти і науки.
У період відпусток люди часто не мають що робити в школі, - пояснює начальник міського управління освіти і науки Ольга Похиляк. - Натомість мають свої плани і задуми. Тому директори дійсно рекомендують йти в відпустку за свій рахунок, але жодним чином не змушують. Офіційних скарг щодо таких проблем у нас немає. Проблеми з коштами справді є, але питання про економію шляхом змушування когось не працювати - взагалі не стоїть. Приміром, на оплату за енергоносії кошти заплановано у 100%-му обсязі. Зараз канікули і плюсова температура, тож у школах відключили опалення. Так зекономимо кошти, які можна буде “перекинути” на зарплати. Це логічно і нормально.
Тож працівникам, на яких тиснуть, Ольга Похиляк радить звертатися у міську раду. Посадовець запевняє, що людям нічого боятися - переслідувати їх ніхто не буде. Натомість всі факти розглянуть, обіцяє пані Похиляк.
Я вважаю, що на анонімні звернення не варто реагувати. Нехай би люди підписались, - каже начальник управління. - Проте цією ситуацією ми поцікавимося. Хоча у нас усе під контролем - як у цій школі, так і в інших навчальних закладах міста. У школі № 3 директор - на своєму місці. Він людина відповідальна і дисциплінована. Скарг на нього ні від батьків, ні від вчителів не було жодної.
Працівники управління проведуть у школі перевірку. Яку ж відповідальність може понести директор, якщо подібні факти виявлять і підтвердять, в управлінні не кажуть. Мовляв, рішення прийматимуть по факту.
Просимо працівників навчальних закладів звертатися до нас на електронну адресу [email protected], якщо стикалися з фактами примусу. Аби звинувачення не були голослівними, просимо називатись та залишати свої контакти. Нам потрібно впевнитися, що проблеми - справжні, а люди - реальні. В публікаціях, за потреби, обіцяємо не розкривати імені та прізвища особи, яка до нас звернулася.
Текст звернення
Матеріал для розгляду журналістів від колективу СШ№3 у вигляді зверення до міського голови
Від колективу СШ№3
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер