Всі ми з насолодою згадуємо про безтурботне дитинство, коли збиралися з друзями у дворі ще вранці, а поверталися пізно ввечері, і то лише через докори мами. Ігри в хованки, карти, пікніки біля дому, казки Disney, які нам читали на ніч батьки — усе це викликає світлі почуття, чи не так?
Тепер погляньте на свого молодшого брата, племінницю чи власну дитину: чим зайнята у свої 10 років вона? Цілком впевнена, що замість “Маленького принца” у руках у неї планшет або смартфон. А це ніщо інше, як новітній спосіб позбутися своєї дитини на кілька годин. Адже набагато легше включити серію недолугого мультфільма і зайнятись своїми справами, аніж зацікавити своє чадо книжкою.
Зараз майже кожне чотирирічне дитя з легкістю зможе увімкнути забавку на батьківському гаджеті і гратися. Старші піднімаються “рівнем” вище: реєструються у “Вконтакті”, Facebook та інших соцмережах і потрапляють у полон віртуального життя.
Часто у школі я бачу учнів молодших класів, які ходять коридорами, не випускаючи свої мобільні телефони з рук. А потім, коли прощаються, перекидаються фразами на кшталт: “ Напиши мені у ВК”. Очевидно, банальне “Гей, Сашко, виходь гуляти!”, стоячи під домом, уже не модне. Може, хтось скаже, що разом з таким стрімким розповсюдженням Інтернету діти дізнаються море корисної інформації. Але разом з тим у їхні голови потрапляють і гори сміття. Хіба позначка 18+ зупиняє когось?
Розумні люди привчають своїх дітей до читання книг. Що ж робити, коли, піддавшись впливовій думці оточення, ваш син чи донька навідріз відмовляється читати? Сьогодні можна знайти багато красивих, вартих уваги дитячих книг, які зацікавлять вашого малюка з першої сторінки. Десятки кольорових ілюстрацій, невелика кількість тексту на сторінці — можна почати і з такого. Якщо ще п’ять років тому діти із захопленням читали “Гаррі Поттера”, то чому не можна заохотити їх зараз? Я змогла без особливих зусиль виховати любов до книг у свого брата: він не відривається від читання фентезі із дев’яти років. Читайте книги й ви! Кожен член моєї родини — фанат цієї справи, тому й молодшому поколінню не хочеться відступати від традиції.
Майбутнє — у руках дітлахів, а їхнє виховання — у наших. Тому, коли будете йти на день народження до своєї племінниці, не даруйте їй черговий смартфон чи iPad. Нехай у подарунковому пакеті лежить маленький магічний Всесвіт.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер