Сьогодні часто можна почути, що вода у чайнику довго закипає. Містяни кажуть, що виною всьому неякісний газ, який “спритні” чиновники розбавляють, для того, аби зробити його дешевшим. Як результат - калорійність газу нижча. Лічильники почали намотувати більше кубів газу, ніж було у попередні роки. Тому збільшилися рахунки в платіжках. У ПАТ “Тернопільгаз” пояснюють, що докачувати в газ інші речовини на герметичних магістральних лініях - технічно неможливо. Натомість радять перевірити газове обладнання і провітрювати помешкання.
“Пляцки” на газі вже не ті
Чоловік каже, що через такі перебої, газовий лічильник накручує в два рази більше кубів.
Незадоволений якістю газу і Руслан Жаровський.
Нарікає на якість газу і тернополянка Валентина Хрущ..
Якість газу контролюють ретельно
Тернопільські газовики кажуть, що природний газ під тиском понад 50-70 кілограм сили на квадратний сантиметр, подають у місто магістральними газопроводами. Проте, у квартирах тернополян він вже у 20 разів менший, становить - 2,5. Зменшення тиску відбувається на газорозподільчих станціях. За словами працівників Тернопільського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів філії УМГЛ Львівтрансгаз (далі Тернопільське ЛВУМГ), тут ретельно слідкують за якістю природного газу. Часто проводять проби, які потім аналізують в спеціально обладнаних та акредитованих лабораторіях.
Розбавлений газ може вибухнути
Весь газ, який надходить до нас, подається виключно через магістральні газопроводи, каже начальник виробничо-технічного відділу ПАТ “Тернопільгаз” Володимир Гутий.
За даними державного стандарту України, калорійність природного газу, що надходить споживачам повинна бути не меншою 7600 ккал/м3. Калорійність палива, що надходить в домівки мешканців Тернопільскої області, в середньому складає 8205 кілокалорій, зазначено на сайті ПАТ “Тернопільгаз”. У жителів нашого міста у домівках середній показник калорійності газу приблизно такий же - 8247 ккал/м3. Ця інформація також є розміщена на сайті ПAT "Тернопільміськгаз".
Жовто-червоне полум’я - бракує кисню
Газ горить червоним чи жовтим полум'ям через несправний газовий прилад або ж через поганий повітрообмін на кухні, пояснює Володимир Гутий.
А щодо довгого закипання води чи сирих пляцків у духовці, то фахівцю було важко однозначно прокоментувати нарікання тернопільських господинь.
Брак кисню - ще одна причина, чому довго закипає вода, каже фахівець.
В Україні газ, як у Європі
Якість природного газу для споживачів в Україні відповідає якості газу у країнах Європи, зазначено на сайті Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”. Згідно з аналізом норм, за якими працюють газотранспортні компанії Європи, мінімальні допустимі значення теплоти згоряння природного газу (з приведенням до стандартних умов України) наступні: в Угорщині (6528 ккал/м3), Італії (7387 ккал/м3). Тобто ці показники є меншими, ніж допустимі значення стандарту в Україні. У той же час у Польщі, Словаччині, Австрії, Болгарії та Німеччині вони дещо більші ніж у нас.
До слова, в Україні фізики-хімічні показники природного газу регламентуються чинним стандартом ГОСТ 5542 “Газы горючие природные для промышленного и коммунально-бытового назначения. Технические условия”. Цим стандартом встановлено, що нижча теплота згоряння природного газу повинна бути не нижчою за 31,8 МДж/м3 (7600 ккал/м3).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер