Майже 29 млн грн потрібно аби врятувати Тернопільський став та близько 200 млн грн на новий дощовий колектор, кажуть у міськраді. Водночас активісти з’ясували, що багато невідомих каналізаційних труб впадають у Став і скидають у воду нечистоти.
У критичному стані сьогодні Тернопільський став. За оцінками місцевих біологів водойма у фазі заболочення. Вже за 5-7 років Став почне перетворюватися на болото.
Нещодавно посадовці разом з екологами прийняти комплекс програм порятунку та розвитку Тернопільського ставу. За попередніми підрахунками, бюджету міста все це обійдеться аж у 29 млн грн.
Посадовці запевняють, що після втілення зазначених планів Став відновиться за декілька років.
Є проблема зі стоками
Місцеві активісти б'ють на сполох та переконують посадовців, що спершу потрібно вирішити проблему зі стоками, які з цілого міста вже десятки років потрапляють у Став. Інакше 29 млн. грн, передбачених на програму порятунку Ставу, просто “витечуть в трубу”. До представників громадськості прислухався мер міста Сергій Надал, і 4 квітня створив робочу групу, яка складається, як з посадовців, екологів, депутатів, так і представників громадськості.
Робоча група повинні вирішити проблему несанкціонованих скидів нечистот спрямованих у Тернопільський став. Вівторок 11 квітня комісія запрацювала, і вже є перші результати обговорень.
Дощові стоки забруднюють озеро
Перше і основне джерело забруднення Тернопільського ставу - дощові стоки, що потрапляють у нього практично з цілого міста, розповідає учасник комісії, заступник начальника управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Андрій Дроздовський.
Дива не буде
В те, що за три роки Тернопільський став буде чистий, не вірить головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Едуард Ференц.
Проблема стоків у місті існує вже давно, продовжує посадовець, тому про неї необхідно говорити голосно та відкрито. У місті є ціла мережа дощової каналізації, яку не прийняли на баланс жодні управління.
Для того аби вирішити проблему, продовжує еколог, необхідно, щоб міськрада доручила відповідному управлінню прийняти дощові каналізаційні мережі на баланс та контролювати їх експлуатацію, в тому числі несанкціоновані врізи. Необхідно розробити проектну документацію на технологічне обладнання, яке б забезпечувало попередню очистку усіх дощових стоків, які потрапляють у озеро.
Загалом у місті 12 дощових випусків, з яких 7 впадає у Тернопільський став. Окрім цього, місцеві активісти виявили багато невідомих труб, які ведуть у Став і крізь які, за їхнім припущення, витікають нечистоти.
Залповий скид нечистот у озеро
Минулого місяця у одному із місцевих ЗМІ інформація про витік каналізаційних вод у Тернопільський став. На це повідомленя відреагували місцеві активісти. Зокрема, представники ГО “Протидія корупції та моніторинг екології “Скеля" одразу ж дослідили частину прибережної території Ставу в районі пивзаводу на вул. Білецькій та знайшли трубу, з якої витікала рідина. Після цього активісти змусили водоканал перекрити каналізаційну трубу.
Активіст зауважує, що коли їм надали план-схему каналізацій, у представленому документі ці всі труби були позначені.
Відповідно до плану-схеми каналізацій, продовжує пан Об’єщик, на сто метрах прибережної зони, що навпроти броварні, окрім перекритої труби, є ще чотири труби. Активіст припускає, що через них також, можливо, потрапляють нечистоти у озеро.
До слова, робоча група, що проводить перевірку несанкціонованих скидів нечистот Став продовжує свою роботу. Перші результати будуть відомі вже після Великодніх свят.
Читайте також: "Місто може затопити через нові мікрорайони"
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Олег Кубіцький
David Starr
Олег Кубіцький reply David Starr