Хто стане присяжним у справі вбивства Іринки Мукоїди, буде відомо вже 1 березня

  • Двоє суддів+троє присяжних: рішення ухвалюється більшістю голосів
  • Думка присяжного буде багато в чому залежати від думки більш досвідченого у галузі права судді.
  • З іншого боку, присяжні схильні піддаватись впливу красномовства адвоката або прокурора.
Хто стане присяжним у справі вбивства Іринки Мукоїди, буде відомо вже 1 березня

Голос присяжних має таку ж вагу, як і професійного юриста-судді. Присяжні на час слухання справи мають зарплату та соціальні гарантії, майже як у суддів.

Суд присяжних беззаперечно потрібен. Однак, не в такому форматі, в якому він зараз існує, переконана юрист Олена Степанова.

Нагадаємо, підозрюваного у вбивстві вишневецької випускниці Іринки Мукоїди 16-річного Василя Гнатюка судитиме суд присяжних. Фактично його доля у руках присяжних. Адже рішення прийматимуть більшістю голосів. Загалом з шести кандидатів мають обрати трьох основних і двох запасних. Визначатиме, хто саме стане присяжним у цій справі, автоматизована система. Тоді і призначать дату наступного засідання. 

Оплатять майже як суддям

Запровадження інституту суду присяжних в Україні пов’язано з тим, що Конституція України проголошує, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних. Статус присяжного, порядок його обрання та увільнення, його права та обов’язки, а також гарантії прав присяжних передбачені Законом України «Про судоустрій та статус суддів», пояснила юрист Олена Степанова.

  • Слід зазначити, що присяжним - за час виконання ними обов’язків у суді, - виплачується винагорода, розрахована, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду, з урахуванням фактично відпрацьованого часу в порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України, - пояснила Олена Степанова. – Присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові. 

Відовідно до чинного КПК, суд присяжних в Україні складається з двох професійних суддів та трьох присяжних. Рішення приймається суддями та присяжними колегіально.

  • З одного боку, це може призвести до того, що думка присяжного буде багато в чому залежати від думки більш досвідченого у галузі права судді, - припускає юрист. - Однак, з іншого боку, присяжні схильні піддаватись впливу красномовства адвоката або прокурора.

Як приклад, Олена Степанова навела справу з практики США. У 1995 році О. Джей Сімпсона звинуватили у вбивстві дружини та її приятеля. За допомогою адвокатів Сімпсон домігся виправдувального вердикту, підібравши з допомогою адвокатів присяжних, які були схильні до маніпулювання. Однак, через декілька років під час дослідження тих самих обставин, але в рамках вже цивільної справи, Сімпсона було визнано винним у вчиненні двох вбивств.

- Відповідно до чинного законодавства в Україні, присяжні повинні відповісти на всі ті питання, на які мав би дати відповідь професійний судя, - пояснює юрист.

Тобто, під час наради суду присяжних на обговорення головуючим, а він є обов’язково професійним суддею, послідовно ставляться на обговорення питання, серед яких чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа, чи винен обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення та чимало подібних.

Питання, відповіді на які даватимуть присяжні

1) чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа;

2) чи містить це діяння склад кримінального правопорушення і якою статтею Закону України про кримінальну відповідальність він передбачений;

3) чи винен обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення;

4) чи підлягає обвинувачений покаранню за вчинене ним кримінальне правопорушення;

5) чи є обставини, що обтяжують або пом’якшують покарання обвинуваченого, і які саме;

6) яка міра покарання має бути призначена обвинуваченому і чи повинен він її відбувати, які обов’язки слід покласти на особу в разі її звільнення від відбування покарання з випробуванням;

7) чи підлягає задоволенню пред’явлений цивільний позов і, якщо так, на чию користь, в якому розмірі та в якому порядку;

7-1) чи є підстави для застосування до юридичної особи заходів кримінально-правового характеру;

8) чи вчинив обвинувачений кримінальне правопорушення устані обмеженої осудності;

9) чи є підстави для застосування до обвинуваченого, який вчинив кримінальне правопорушення у стані обмеженої осудності, примусового заходу медичного характеру, передбаченого ч. 2 статті 94 Кримінального кодексу України. 

10) чи слід у випадках, передбачених ст. 96 Кримінального кодексу України, застосувати до обвинуваченого примусове лікування;

11) чи необхідно призначити неповнолітньому громадського вихователя;

12) що належить вчинити з майном, на яке накладено арешт, речовими доказами і документами;

13) на кого мають бути покладені процесуальні витрати і в якому розмірі;

14) як вчинити із заходами забезпечення кримінального провадження.

- Особливо хочу звернути увагу, що у випадку, коли серед більшості складу суду, яка ухвалила рішення, відсутні судді, головуючий зобов’язаний надати допомогу присяжним у складенні судового рішення, що, на мою думку, є нічим іншим, як приниження суддівської честі, - переконана Олена Степанова. – Адже суддя повинен допомогти скласти вирок, який, на його думку, є завідомо неправосудним. Суд присяжних беззаперечно потрібен. Однак, не в такому форматі, в якому він зараз існує.

Кандидати у присяжні у справі вбивства Ірини Мукоїди

1. Віталій Когут, лікар-хірург, завідуючий операційним відділенням Тернопільської міськлікарні №2.

2. Петро Левицький, директор-головний лікар КП «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр».

3. Олександр Петльований, професіонал з фінансово-економічної безпеки КП «Міськавтотранс».

4. Світлана Балук, заступник директора з питань виробництва КП «Еней».

5. Ольга-Марія Чорна, оператор комп’ютерного набору 2 категорії КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».

6. Ігор Лебідь, приватний підприємець.

Читайте також Кандидатом у присяжні, які судитимуть Василя Гнатюка, був отець-депутат Гринда
 

0
0
0
0
Новини за темою
Коментарі (1)
  • Ігор

    То є цікава практика суд присяжних буде дуже цікаво подивитись що то з того вийде
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

21:30 На Східному відкрили спортмайданчик за кошти громадського бюджету. Батьки не задоволені роботою 20:00 У Тернополі відбувся турнір з футболу "Кубок Чемпіонів" 19:30 Театр-студія «Сузір'я» представить комедію про розлучених 19:00 Енергетики: "за" чи "проти". Як ці напої впливають на здоров'я, розповів медик Від читача 18:29 У Тернополі відбулася акція до Дня Миру 18:30 На конгрес до Тернополя з'їхалися лікарі-українці зі всього світу 18:23 Близько 200 чоловік отруїлись на Борщівщині 18:00 “Тут роками ніхто не прибирає”. Мешканці Орлика скаржаться на купи сміття біля будинку 17:46 Біля "Берегині" поліцейське авто потрапило в ДТП. На дорозі затори 17:30 Спортсменка з Бережан перемогла на чемпіонаті України з легкої атлетики 17:00 Масштабна аварія на Будного: чотири побиті автівки і двоє травмованих photo_camera 16:30 Тернопільські пенсіонери за один день віддали аферистам 120 тисяч гривень 16:00 Сюрприз від Максимка Лихолата, або Чому хлопчик примусив плакати дорослих 15:41 Агрохолдинг «МРІЯ» щиро запрошує! (прес-служба) 15:34 У Шумському районі виявили аж 350 артилерійських снарядів 15:00 Через “нове” покриття на дорозі Тернопіль-Львів водії нищать автомобілі. Хто відшкодує витрати? 14:30 Водія з Тернопільщини спіймали на кордоні з Польщею. Чоловік перевозив картини 1910 року photo_camera 14:00 Фото дня: пошкоджений батут на новому дитмайданчику в парку Шевченка закрили дошками 13:26 Перший іноземний студент в педуніверситеті готовий до навчання 12:54 На Закарпатті чоловіки із Запорізької, Дніпропетровської та Тернопільської областей грабували людей photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up