Голос присяжних має таку ж вагу, як і професійного юриста-судді. Присяжні на час слухання справи мають зарплату та соціальні гарантії, майже як у суддів.
Суд присяжних беззаперечно потрібен. Однак, не в такому форматі, в якому він зараз існує, переконана юрист Олена Степанова.
Нагадаємо, підозрюваного у вбивстві вишневецької випускниці Іринки Мукоїди 16-річного Василя Гнатюка судитиме суд присяжних. Фактично його доля у руках присяжних. Адже рішення прийматимуть більшістю голосів. Загалом з шести кандидатів мають обрати трьох основних і двох запасних. Визначатиме, хто саме стане присяжним у цій справі, автоматизована система. Тоді і призначать дату наступного засідання.
Оплатять майже як суддям
Запровадження інституту суду присяжних в Україні пов’язано з тим, що Конституція України проголошує, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних. Статус присяжного, порядок його обрання та увільнення, його права та обов’язки, а також гарантії прав присяжних передбачені Законом України «Про судоустрій та статус суддів», пояснила юрист Олена Степанова.
Відовідно до чинного КПК, суд присяжних в Україні складається з двох професійних суддів та трьох присяжних. Рішення приймається суддями та присяжними колегіально.
Як приклад, Олена Степанова навела справу з практики США. У 1995 році О. Джей Сімпсона звинуватили у вбивстві дружини та її приятеля. За допомогою адвокатів Сімпсон домігся виправдувального вердикту, підібравши з допомогою адвокатів присяжних, які були схильні до маніпулювання. Однак, через декілька років під час дослідження тих самих обставин, але в рамках вже цивільної справи, Сімпсона було визнано винним у вчиненні двох вбивств.
- Відповідно до чинного законодавства в Україні, присяжні повинні відповісти на всі ті питання, на які мав би дати відповідь професійний судя, - пояснює юрист.
Тобто, під час наради суду присяжних на обговорення головуючим, а він є обов’язково професійним суддею, послідовно ставляться на обговорення питання, серед яких чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа, чи винен обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення та чимало подібних.
Питання, відповіді на які даватимуть присяжні
1) чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа;
2) чи містить це діяння склад кримінального правопорушення і якою статтею Закону України про кримінальну відповідальність він передбачений;
3) чи винен обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення;
4) чи підлягає обвинувачений покаранню за вчинене ним кримінальне правопорушення;
5) чи є обставини, що обтяжують або пом’якшують покарання обвинуваченого, і які саме;
6) яка міра покарання має бути призначена обвинуваченому і чи повинен він її відбувати, які обов’язки слід покласти на особу в разі її звільнення від відбування покарання з випробуванням;
7) чи підлягає задоволенню пред’явлений цивільний позов і, якщо так, на чию користь, в якому розмірі та в якому порядку;
7-1) чи є підстави для застосування до юридичної особи заходів кримінально-правового характеру;
8) чи вчинив обвинувачений кримінальне правопорушення устані обмеженої осудності;
9) чи є підстави для застосування до обвинуваченого, який вчинив кримінальне правопорушення у стані обмеженої осудності, примусового заходу медичного характеру, передбаченого ч. 2 статті 94 Кримінального кодексу України.
10) чи слід у випадках, передбачених ст. 96 Кримінального кодексу України, застосувати до обвинуваченого примусове лікування;
11) чи необхідно призначити неповнолітньому громадського вихователя;
12) що належить вчинити з майном, на яке накладено арешт, речовими доказами і документами;
13) на кого мають бути покладені процесуальні витрати і в якому розмірі;
14) як вчинити із заходами забезпечення кримінального провадження.
- Особливо хочу звернути увагу, що у випадку, коли серед більшості складу суду, яка ухвалила рішення, відсутні судді, головуючий зобов’язаний надати допомогу присяжним у складенні судового рішення, що, на мою думку, є нічим іншим, як приниження суддівської честі, - переконана Олена Степанова. – Адже суддя повинен допомогти скласти вирок, який, на його думку, є завідомо неправосудним. Суд присяжних беззаперечно потрібен. Однак, не в такому форматі, в якому він зараз існує.
Кандидати у присяжні у справі вбивства Ірини Мукоїди
1. Віталій Когут, лікар-хірург, завідуючий операційним відділенням Тернопільської міськлікарні №2.
2. Петро Левицький, директор-головний лікар КП «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр».
3. Олександр Петльований, професіонал з фінансово-економічної безпеки КП «Міськавтотранс».
4. Світлана Балук, заступник директора з питань виробництва КП «Еней».
5. Ольга-Марія Чорна, оператор комп’ютерного набору 2 категорії КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».
6. Ігор Лебідь, приватний підприємець.
Читайте також Кандидатом у присяжні, які судитимуть Василя Гнатюка, був отець-депутат Гринда
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
Ігор