Глину ліпили, ще не володіючи вогнем

Гончарство — одне з найстаріших ремесел людини. Зародилось воно ще в кам’яному віці. Люди почали формувати з глини предмети, потрібні для вжитку, ще ще до оволодіння вогнем.

Перші глиняні вироби сушили під сонцем. Так вони набирали певну міцність. У перший глиняний посуд складали сухі пожитки. Воду в глеках почали зберігати вже з освоєнням вогню – тоді глиняні вироби почали після ліпки випалювати. З глини ліпили не тільки посуд, але й різноманітні культові вироби – фігурки божеств, схожих на людей.

Трипільці ліпили без круга

На території України сліди гончарства археологи датують VII-VI тисячоліттям до н.е. Значного розвитку воно набуло за часів Трипільської культура V-III тисячоліття до н.е. У цей час на території України від Дніпра до Карпат були поширені гончарні вироби, що робилися вручну, без гончарного круга. Трипільці розмальовували поверхні і робили на них рельєфний малюнок. При розписі вживали білий колір по сірому, чорний, червоний і коричневий.

З початком використання гончарного круга на Україні у ІІ ст.. гончарство стає промислом. З використанням круга і гончарного горна виготовлялася основна маса керамічного посуду в Київській Русі, де гончарне ремесло досягло високого рівня. У XIV-XV ст. на Україні почали застосовувати досконаліший і продуктивніший ножний круг.

Відео дня
>Українські гончарі виробляли різноманітний посуд для приготування, зберігання й подачі на стіл тих чи інших страв (горшки, миски й полумиски, глечики, макітри, ринки, гладишки, тикви, барильця, довжанки, баньки, куманці), а також декоративний посуд, кахлі, черепицю, цеглу, дитячі іграшки тощо. Розквіту гончарства в Україні сприяла наявність в її надрах покладів високоякісних червоних, червоно-бурих і світло-сірих глин. Це зумовило виникнення значних осередків керамічного виробництва по всій країні за місцем залягання глин.

Волиняки прикрашали сосонками

Вироби всіх гончарських центрів мали спільні риси, але водночас і локальні особливості. Так, славнозвісний опішнянський посуд вирізнявся тонкими стінками, дво-трикольоровим розписом у вигляді кривулин, рисочок, крапочок тощо. Опішня славилася також декоративною скульптурою та дитячою іграшкою. Для Волині є характерною кераміка сірого, чорного, синьо-чорного кольорів — сиваки. Їхній декор складався з різноманітних ліній, що утворювали своєрідні візерунки, — сосонки, стовбики, ялинки, клітини. Подільська кераміка відзначалася вогнево-червоним тлом та оригінальною орнаментикою — пишні квіти, гілки з плодами, грона винограду. Посуд деяких чернігівських майстрів оздоблювався специфічною технікою бризок. Майстри Косова створили високохудожню техніку гравійованого розпису, оригінальної формі кахлі, світильники, розписні миски і багато інших неповторних виробів.

Продавали, вигукуючи у селі

Процесу виготовлення керамічних виробів передувала заготівля глини, яку копали у місцях її залягання — глинищах. Привезену глину гончарі зсипали звичайно або на подвір’ї у спеціально відгороджене місце, або у кутку хати і залишали на певний час “дозрівати”, перемішуючи час від часу лопатою та поливаючи водою. Потім глину збивали спеціальним молотом (довбнею чи веслом), стругали стругом або дротом, щоб зробити її мілкою й вилучити домішки. Для одержання матеріалу необхідного кольору, вогнетривкості тощо майстри змішували різні сорти глин. Через один-два дні глину місили руками або ногами і формували у балабухи, кожен з яких був розрахований на виготовлення окремої посудини.

Після виготовлення виробу його ставили на спеціально влаштовані у хаті попід стелею дошки для підсихання. Потім його розписували та наносили емаль — поливу. Після цього посуд для міцності обпалювали у горні.

Реалізація гончарних виробів здійснювалася звичайно самими майстрами, які роз’їжджали селами і вигуками: “По горшки!” запрошували селян до торгівлі. Вартість тієї чи іншої посудини найчастіше визначалася кількістю зерна, яку вона могла вмістити. Гончарі вивозили свій товар на ярмарки та базари: розташовані у гончарному ряду просто на землі різноманітні керамічні вироби — одна з характерних рис українських ярмарків.

На сьогодні гончарство, як й інші кустарні промисли, суттєво занепало, більшість його центрів припинили своє існування. Керамічні підприємства у Косові, Опішні та деякі інші здебільшого спеціалізуються на виготовленні декоративного посуду і скульптури.

Зараз навчитися гончарству молодь може у різноманітних гуртках і секціях, що діють при школах мистецтв, станціях юних техніків, центрах народної творчості та різноманітних молодіжних креативних установах.

Традиційно гончарські майстерні влаштовують і на етнофестивалях, що проходять у літній сезон у різних місцях України.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:59 Якскраве дитинство: як у Збаражі допомагають адаптуватись вимушеним переселенцям 21:05 За 1000 доларів допомагав ухилитися від армії: тернополянин сяде у тюрму 20:13 Пішов у гості: знайшовся14-річний Ромчик Роман, якого шукала тернопільська поліція 20:00 «Мій тато переможе лаву і повернеться»: історія 7-річного Азіза Арутюняна з Маріуполя Від читача 17:12 У сфері дошкільної освіти Тернопільщини є вакансії! 19:08 На Тернопільщині шукають 14-річного хлопця 18:12 Вчительку із Тернопільщини засудили на 6 років вʼязниці за збут наркотиків 17:13 Збільшіть витрати з бюджету на ЗСУ: біля міськради влаштували акцію протесту photo_camera 16:40 Новинки Дії: незабаром у додатку можна буде сплатити адміністративні штрафи 15:53 Водій вантажівки із Волині потрапив у ДТП на Тернопільщині 15:12 Чортківʼянин представлятиме Україну на чемпіонаті світу 14:46 Чортківські поліцейські більше двох років шукають чоловіка, якого підозрюють у скоєнні тяжкого злочину 14:16 На Тернопільщині два ЦНАПи трансформували у Дія.Центри. Де і за скільки 13:40 Перші 125! Як у Тернополі відзначили ювілей Української гімназії ім. Франка photo_camera 13:16 Який стан енергосистеми після нічного масованого обстрілу 12:43 У парку Національного Відродження частково демонтували самовільний літній майданчик 12:08 У Ланівцях чоловік перевозив у машині гранати та набої 11:40 Відійшла у вічність завучка 24-ї школи Тернополя Оксана Захарченко 11:05 Тернополянам можуть приходити запізнілі сповіщення про оплату транспорту. Що це означає? 10:29 Риють під офісом нотаріуса в кількох сантиметрах від газової труби. Жінка боїться, аби не вибухнуло
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up