Фільм “Ціна правди” — історія про журналіста Ґарета Джонса, який у 1933 році вирушив до Радянського Союзу, щоб викрити правду про злочини сталінського режиму та Голодомор в Україні. Стрічка спільного виробництва України, Польщі та Великої Британії. Режисером виступила номінантка на премію Оскар Аґнєшка Голланд.
Стрічку знімали в Україні, Польщі та Шотландії. В Україні зйомки проходили на найбільшій площі Європи у Харкові, яку на деякий час спеціально закрили для жителів та гостей міста. Зйомки історичного трилера «Ціна правди» відбувалися в Україні на початку весни минулого року.
- Проєкт дуже великий і знімали ми фільм в Україні у дуже складних умовах, - розповідає продюсер зйомок з українського боку Сергій Демидов. - За сюжетом дії відбувають в Москві і, звісно, ми шукали локації, які були б схожі на тогочасну Москву.
Режисер розповідає, що вони намагались відтворити все максимально точно, аби зачіпити глядача.
- Шукали людей із сильною худобою було досить складно, - каже Сергій Демидов. - Звичайно, перед початками зйомок ми досліджували цю тему. Я особисто навіть у своєї бабусі питався, що вона пам’ятає про Голодомор. Моя бабуся із Києва і вона казала, що була проблема із посухою, але її посилили тим, що відбирали продукти і люди реально голодували. Це дуже лячно і сумно. Насправді ж багато десятків років ця трагедія ніким не висвітлювалась і тому багато даних було загублено. Ми знайшли чимало світлин у архівах, щоб дослідити, як це справді було.
Фільм на цю проблему дивиться очима Гарета Джонса, реального журналіста, який заплатив за те, що говорив про цю проблему, своїм життям, додає режисер.
На офіційній сторінці у Facebook режирка Аґнєшка Голланд також зазначала, що зйомки проходили дуже важко.
- Найскладніший виклик нам кинула погода, – пише режисерка Аґнєшка Голланд. - Ми знімали у березні, саме в ті дні, що і Ґарет Джонс мандрував Україною. Мені сказали, що у березні погода досить м’яка, вже не холодно і майже немає снігу. Тож ми уявляли собі кольорову палітру у таких собі іржавих тонах, а потім приїхали – і було десь -15, а то й -20 градусів! Ще й сніг досі лежав. Тож це був найбільший сюрприз – у фізичному сенсі.
У фільмі розповідається історію репортера Ґарет Джонса, який у 1933 році шукав свою наступну велику історію. Останні новини привели його до Москви, де він знайомиться з журналісткою Адою Брукс. Ада відкриває йому очі на «радянську утопію», яка не має нічого спільного з реальністю.
Постать Ади є уособленням всіх журналістів, які допомагали Ґарету в його роботі, проте у неї був свій прототип.
Сценаристка та продюсерка Андреа Халупа на офіційній сторінці у соцмережах фільму розповідає:
- Така жінка дійсно існувала: її звали Реа Клайман, вона була канадською журналісткою, ровесницею Гарета. Вона дійсно працювала на Дюранті, але потім пішла від нього. Після репортажу Гарета про голод в Україні вона додала свій голос і, ризикуючи життям, допомогла історії поширитися.
І Ґарет, попри смертельні погрози, розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про трагедію українського народу: Голодомор, жорстку цензуру, змову та масові репресії. Саме його викриття згодом стануть підґрунтям для роману «Колгосп тварин» Джорджа Орвелла.
Прем’єра в Україні: 28 листопада 2019.
Дистрибутор: MMD UA та FILM.UA Distribution.
Слоган: Нерозказана історія Гарета Джонса.
Автор сценарію: Андреа Халупа.
Продюсер: Клаудія Смея, Станіслав Дзідзіч, Єгор Олесов, Ангус Ламонт, Андреа Халупа.
Виробництво: Польща (Film Produkcja за підтримки Polish Film Institute), Україна (Kinorob за підтримки Державного агентства України з питань кіно) та Велика Британія (Jones Boy Film).
Промо-кампанія фільму в Україні базується на масштабному соціально-просвітницькому проекті компанії FILM.UA Group за підтримки генерального медіапартнера каналу «Україна», метою якого є популяризація персони Гарета Джонса в Україні і світі, та збереження пам’яті про Голодомор в Україні 1932-1933 років.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер