Наразі територію сміттєзвалища орендує фірма ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР Т». У 2019 році рішенням Тернопільської міськради ділянку, площею понад 17 гектарів, віддали цій фірмі в оренду на 49 років для «будівництва сміттєпереробного об’єкта, впорядкування та утримання сміттєзвалища».
Стороннім на даний об’єкт заходити не можна. Тому дозвіл на знімання та фотографування ми просили у представників фірми ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР Т».
– Зараз сенсу в зйомці та фото немає, журналісти були 12 квітня, – відповіли нам в телефонній розмові.
Ми відправили офіційний запит, аби пройти на територію сміттєзвалища. Поки відповіді не отримали. Тож сфотографували те, шо могли побачити.
Села від сміттєзвалища знаходяться неподалік, всього за два кілометри від Івачева Горішнього та два з половиною від Малашівців.
Дорога від Малашівців в жахливому стані. А ще жахливішу картину ми побачили на його підступах. Мертві лелеки просто посеред дороги. Їх ніхто не прибрав, а машини просто оминають їх.
Ще здалеку від Малашівців видно темні гори відходів. Чим ближче наближалися до них, тим більш вражаючою була їхня висота.
Розпочали свій шлях журналісти від станції дегазації. Біля неї ще небагато сміття. Та й сама станція виглядає досить сучасно і потужно. Територія за кілька метрів чиста, а далі все більше і більше відходів.
Оскільки дозволу на вхід всередину не мали, фотографували за межами самого сміттєзвалища.
Із західної його сторони, через 60-70 метрів, відійшовши від станції дегазації, гори сміття зростають. Навколо сміттєзвалища викопали глибокий рів, глибина якого різниться від метра до трьох і щораз збільшується, чим далі від дороги до сміттєзвалища.
У рову також є сміття, ймовірно, те, що скочується з вершин сміттєвого валу, який огинає сміттєзвалище по його периметру.
Виникло враження, що викидають все – від целофанових пакетів і покришок до матраців, меблів та одягу. За роки гори зростали, а сміття все більше спресовувалося.
У сонячну та безвітряну погоду сморід страшний, навіть відійшовши від рову за 30 метрів.
Що далі йшли, огинаючи сміттєзвалище, то більшою ставала одна суцільна гора попри рів. Місцями її висота становила орієнтовно 12-15 метрів. Та й рів також глибшав і наповнювався чорною водою з дуже відразливим запахом, у якій плавали пакети, покришки та інші відходи.
Окремої згадки вартують птахи, яких тут дуже багато. Постійно чути їхній крик. Здебільшого це лелеки та чайки. Птахи не тільки харчуються на купах сміття, але й розносять його на поля.
Пройшовши орієнтовно 150 метрів, яму, куди зсунулася гора сміття. Іти через неї, або оминати не ризикнули, тому повернулися.
Чи можуть шкідливі речовини із сміттєзвалища через стокові води потрапити до навколишніх сіл, як щодо птахів чи можуть птахи разом зі сміття розносити хвороби? Ці питання ми задали начальнику управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА Оресту Сінгалевичу.
– Зробити відповідні висновки можна тільки на підставі оцінки впливу на довкілля. Фірма, яка орендує сміттєзвалище, повинна провести дану оцінку, але вони її не зробили. Тож точно не можу сказати, наскільки сильно сміттєзвалище впливає на ґрунт, підземні води, тощо, – відповів пан Сінгалевич.
А як вважаєте ви, чи потрібне Тернополю нове сміттєзвалище? Пишіть в коментарях.
Співавтор: Остап Грицишин.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер