У холодну пору пташкам важко знайти їжу, тому про синичок, горобців, граків, сойок треба піклуватися. Годівничка, крихти хліба та насіння, - і ми врятуємо пташку від голодної смерті!
- Годівничка може бути виготовлена як з дерева чи фанери, так і з простіших матеріалів – коробок з під соку, пластикових пляшок, - розповідає методист обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Мирослава Березіцька. Єдине, що такі годівнички дуже легкі і їх потрібно добре прикріплювати до дерева дротом чи цвяхом, щоб вітер не хитав і насіння не розсипалося.
Для підгодівлі пташок підійде практично все, що залишилося з обіднього столу, продовжує методист. Приміром, птахи добре смакують кашею. Єдине, що під час морозу вона замерзає, тому дрібній пташці їсти її важко. Але крупніші птахи з великими дзьобами, як от круки та галки, з цим легко впораються. Найкращий варіант – сухі корми. Це можуть бути різні крупи, насіння, крихти білого хліба. Саме білого, адже чорний хліб птахам давати не бажано. Він важко перетравлюється, що може зашкодити пташці, наголошує пані Березіцька. До речі, різне насіння та зерно можна сипати на купку і кожна пташка вибере собі те, що їй до вподоби. Приміром, сойки полюбляють кукурудзу, гарбузове насіння, соняшник, але він не має бути смажений. Також підійдуть для пташок яблучні зерна.
- Для синичок бажано підготувати сало, воно має бути несоленим, - каже вона. - Цей продукт заміняє пташкам тваринну їжу, адже влітку вони харчуються комахами. Сало потрібно прив’язувати на ниточці на тоненькій гілочці, щоб туди не змогла добратися кішка. До речі, пара синичок може очистити 40 дерев від шкідників.
Загалом у Тернополі можна спостерігати синичок, горобців, граків, сойок, розповідає пані Мирослава.
- Зустрічаються й снігурі, - каже вона. - Але це мігруючі пташки, вони не живуть на одному місці, а перелітають час від часу на територію, де є корм. Приміром, є горобина, її поїдають і далі летять.
Взагалі птахів у нас поменшало за останніх 20 років, підсумовує методист. Це пояснюють тим, що пташка хоче спокою, який в умовах міста знайти важко. Тому тепер пернаті переміщаються кудись за місто.
А ви годуєте пташок взимку? У коментарях до статті завантажуйте фото своїх годівничок.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер