Ремінець чи таки поговорити: чому тікають з дому діти і що з цим робити?

Ремінець чи таки поговорити: чому тікають з дому діти і що з цим робити?
 • Ми можемо дати нашим дітям модні гаджети і дорогі іграшки та одяг, водночас, не чути їх і не помічати їхніх проблем, - кажуть у поліції. – В кінцевому результаті дитині бракуватиме елементарного спілкування з батьками.
 • Дитина завжди робить спроби отримати те, чого їй не вистачає. Якщо можливість проявляти свої емоції відсутня - одним з рішень може стати відхід від самої ситуації. Буквально - втеча з дому, переконана психолог.

Іринку, яка утекла, за однією з версій, через нібито тиранію батька, шукали всім світом три доби. Далі, зазначили правоохоронці, з нею працюватимуть психологи. Що стало причиною її втечі, з’ясовуватимуть фахівці.

Нагадаємо, 15-річну Іринку Дзецюх з с. Котузів, що на Теребовлянщині, розшукували три доби. Дівчинка ще 6 серпня пішла з дому. Три дні тому про її оголосили в розшук.

Матеріал про зникнення дитини, а потім про те, що її знайшли, прочитали понад 50 тисяч читачів. Кілька сотень – перепостили на власні сторінки у соцмережах – аби допомогти у пошуку дитини. Коли з’явилась інформація про те, що Іринку знайшли – більшість людей просто дякувала Богові, що вона жива-здорова. Дехто заговорив і про «ремінець, який за нею плаче».

Тож, чи стане у пригоді ремінець, чому діти утікають з дому, в якому віці і що з цим робити – ми поцікавились у психолога. Як карають батьків – розповіли у поліції.

Футбол і борщ - чи дитина?

Понад сотня дітей утікає з дому щороку, кажуть у поліції. Більшість з них – дівчата підліткового віку. Батькам частини юних втікачів довелось, за рішенням судів, сплатити 850 грн штрафу – за неналежне виконання батьківських обов’язків. Проте більшість відбулась профілактичними бесідами, повідомив начальник відділу ювенальної превенції ГУНП в Тернопільській області Петро Тихович.

 • Чому вони тікали? Як на мене, причиною у більшості випадків була відсутність елементарного спілкування між дітьми і батьками, - каже Петро Тихович.

У дитини виникла проблема, вона намагається про неї розповісти, але батьки відмахуються, мовляв, почекай, в мене футбол саме зараз по телевізору, чи я варю борщ. Дитина робить другу, третю спробу – її не чують. Тоді вона починає самотужки шукати відповіді на свої питання чи вирішувати проблему – на вулиці чи в Інтернеті, кажуть у поліції.

Батьки не хочуть чути і розуміти, що навіть мала проблема – для дитини може здаватись катастрофою, хоча її можна легко вирішити разом.

 • Ми можемо дати нашим дітям модні гаджети і дорогі іграшки та одяг, водночас, не чути їх і не помічати їхніх проблем, - каже Петро Тихович. – В кінцевому результаті дитині бракуватиме елементарного спілкування з батьками.

З яких сімей тікають діти?

Які діти найчастіше тікають з дому, чому і як цьому зарадити, пояснила психолог Оксана Бількевич.

 • Дім - це територія, на якій ми відчуваємо себе як мінімум безпечно, як максимум комфортно, - пояснила психолог. - Дорослий має більше можливостей і влади для того, щоб змінити, що йому не підходить. Дитина в цьому обмежена та залежна від рішень дорослих. Діти намагаються справлятися з якимись труднощами в рамках своїх можливостей. Дитина завжди робить спроби отримати те, чого їй не вистачає, відреагувати на щось, що викликає сильні почуття. Якщо можливість проявляти свої емоції в повному обсязі відсутня - одним з рішень може стати відхід від самої ситуації. Буквально - втеча з дому...

Так чому вони тікають? Раніше цей факт говорив про неблагополучну родину, де не задовольняються не те що інтереси, а звичайні базові потреби дитини – турбота, піклування, родинне тепло, матеріальне забезпечення. Сьогодні ми бачимо, що втечі відбуваються і в цілком забезпечених та інтелігентних сім'ях.

Найбільш поширеним періодом, коли дитина вирішує втекти з дому, є вік 10-15 років. Це складний психологічний період для дитини з багатьох причин, а втеча  з дому може бути способом:

 • звернути увагу на себе (якщо її бракує);
 • уникнути відповідальності або зіткнень з батьківською позицією (коли дитина намагається відчути себе дорослою);
 • впоратися з нестерпними почуттями (злості, агресії, образи, болю, приниження);
 • саботувати контроль або встановлений в будинку режим і порядок;
 • помститися за щось (нехай батьки попереживають, пошукають);
 • продемонструвати свою самодостатність та самостійність.

Один з основних мотивів - нерозуміння в сім'ї. Наприклад, коли батьки в конфліктній ситуації стають на бік вчителя. Діти гостро сприймають несправедливість по відношенню до себе і своїх друзів. І якщо дитина, зіткнувшись з неправотою дорослого в школі, не знаходить підтримки у своїх батьків, для неї це може стати причиною втечі.

Старші тікають, бо вдома на них тиснуть

 • Діти також біжать, коли бояться покарання, - каже Оксана Бількевич. - Якщо дитину сильно лають за зіпсовані або втрачені речі. І в цьому випадку висновки треба робити батькам, а не дитині - всі ми щось б'ємо, ламаємо.

Діти часто тікають, якщо їх карають за погані оцінки. Всім хочеться, щоб дитина була відмінником, але не у всіх виходить. Чому замість того, щоб допомогти, її залякують? Навіщо?

 • Старші діти, років 13-15, тікають через те, що вдома на них тиснуть, а їм хочеться свободи, у них з'явилася жага пригод, хочеться спробувати інше життя, - пояснила психолог. – На жаль, підліток часто не вміє сказати «Ні!». Для нього страх від наслідків скоєного не такий сильний, як страх втрати прихильність друзів.

Чим менше впевнений у собі підліток, чим гірше він ставиться сам до себе, тим більш значуща для нього симпатія однолітків, і тим менше він здатний мислити і діяти всупереч їхній думці. У таких випадках підліток часто підкорюється вимогам неформального лідера.

 • Буває, таким чином дитина намагається налагодити сімейне життя батьків, - каже Оксана Бількевич. - Наприклад, батьки посварилися, а дитина переживає, часом беручи на себе вину за те, що сталося.

Єдиний варіант протесту

Ще одна причина втечі з дому для дітей такого віку - неприйняття батьками їхніх друзів,  ранню «дорослу» поведінку. У цьому віці діти часто вчаться відстоювати любов, дружбу, бути вірними своїм друзям і коханим, вони роблять це з юнацьким максималізмом, і ці прояви слід поважати. Це не означає відпустити дівчинку 15 років на ніч до колежанок, бо «іншим дозволили». А розмовляти з дитиною про важливі для неї речі, про відповідальність, про те, чому в неї таке  рішення.

Нерозуміння змін, що відбуваються з дітьми, призводить до нашого прагнення зберегти жорсткий контроль і владу над ними. Ми починаємо помічати нові якості підлітка і бажаємо повернути старі, дитячі: слухняність, лагідність. І тоді втеча з дому стає для них єдиною можливістю висловити свій протест.

 • Досить часто причиною нашої сильної тривоги при появі різких змін в поведінці підлітка є загроза руйнування уявлення про себе, як про хороших батька чи матір, - каже Оксана Бількевич. - Тому ми часто неадекватно реагуємо на поведінку підлітка тільки тому, щоб не зруйнувати свою позитивну самооцінку.

Як поводитись з підлітком:

- Не давайте підлітку надмірних навантажень, коли у нього не залишається часу навіть для того, щоб погуляти у дворі. Не забувайте - він ще дитина.

- Якщо хтось скаржиться на поведінку вашого сина чи дочки, не поспішайте відразу карати дітей, з'ясуйте мотиви їхніх вчинків.

- Вибирайте покарання, адекватне провині.

- Не карайте дитину через те, що у вас поганий настрій або «для профілактики».

- Будьте уважні і справедливі до своїх дітей, вирішуйте разом їхні проблеми, і тоді ваша дитина навряд чи втече з дому. 

Головне – залишитись у зоні дитячої довіри

1. Не робіть за дитину те, що вона може зробити сам. Не беріть на себе відповідальність там, де є зона відповідальності дитини. Поступово вчіться робити помилки та аналізувати їхні наслідки. Обговорюйте це та наводьте приклади з власного життя. Адже ви теж були і дитиною, і підлітком. Не завжди все відбувається так, як ви запланували. Говоріть та слухайте.

2. Навчіться отримувати задоволення від прийняття рішень дитиною. Слухайте ії міркування. Не завжди все вам може подобатися, але, проговорюючи все, ви більше станете близькими та зрозумілими один одному. Любить та радійте проявам любові вашої дитини.

3. Стовідсотково вірити у позитивні якості власної дитини. Якщо ви вірите у себе, якщо продовжуєте жити, незалежно від кількості помилок, то будьте впевнені, що і ваше «насіння» теж позитивне! Та з впевненістю усвідомлюйте, що вчинки вашої дитини у будь-який ситуації – це найкраща реакція, яку вона могла лише запропонувати. Помилки є у всіх. Головне - лишитися у зоні дитячої довіри.

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:20 На "Алясці" замінюють майже 200 метрів водогону: коли включать воду? (ФОТО) photo_camera 20:19 Ми пройшли ПЛР-тестування у трьох лабораторіях Тернополя. Який результат? ЕКСКЛЮЗИВ "20 хвилин" play_circle_filled photo_camera stars 19:05 Нажили чималі статки: за що звільняли і як живуть зараз колишні прокурори Тернополя stars 18:25 24 та 25 вересня частково перекриватимуть рух транспорту на вул. 15 Квітня Від читача 15:43 Подвійна історія успіху з Кременеччини: колишні швачки стали успішними кухарями 18:05 Фото дня: у Тернополі чистять аераційний фонтан 17:31 Майже чотири тисячі гривень чортківчанка заплатила невідомому за "допомогу" в оформленні віз 17:02 За схемою «ваш родич у поліції» видурили 12 тисяч доларів. Вирок суду шокує 16:25 В МОН пояснили, з яких предметів і коли вчителі можуть не ставити оцінки за 12-бальною шкалою 15:52 МОЗ оновило стандарти госпіталізації хворих з COVID-19 15:37 На ремонт санвузлів у медичних установах Тернополя з бюджету виділили майже 3 мільйони гривень 14:54 Знайшли чоловіка, якого підозрюють у вбивстві завучки 11-ої школи. Хто він? (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) stars 14:15 Житель Тернопільщини загинув в потрійній аварії на Львівщині 13:46 Хакери зламали сайт Нацполіції та поширили фейки 13:15 У лікарнях Тернополя — 149 хворих на COVID-19, серед них 12 дітей 12:35 Після ремонту дороги на вул. Генерала Тарнавського висадять акацію та червоний дуб 12:03 200 тисяч - на кисень, пробірки і тест-системи. На що перерозподілили кошти з місцевого бюджету 11:36 Володимир Зеленський вручив доньці загиблого бійця документ про присвоєння звання Героя України Юрію Горайському 11:03 За яких умов учні і студенти в Тернополі можуть їздити в автобусах і тролейбусах безкоштовно? 10:45 Через тверду позицію тернополян та міського голови Тернополя, уряд змінив принцип карантинного зонування України (політична позиція)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up