Своїми руками: лялька-мотанка

Своїми руками: лялька-мотанка
У планшет-версії "20 хвилин" ми продовжуємо рубрику "Своїми руками". Щотижня розповідаємо, як самостійно і з незначними затратами створити ексклюзивні елементи декору чи оздобити звичні речі. Творити – неважко, головне – мати знання і бажання

Ляльки-мотанки здавна відомі українському народу. Беруть вони свій початок ще з дохристиянських часів. Тоді ляльки-мотанки відігравали функції оберегів житла та людей. Оберегом їх вважають і тепер. Люди вірять, що мотанки, зроблені з любов’ю, щирістю та добром, подаровані близьким, приносять удачу та радість.

Щоправда, майстри народної творчості переконані, що силу мають лише ті ляльки, які виготовлені за традиційною технологією: з певною кількість вузлів, намоток зі спеціальних матеріалів. Зробити таку важко, тож ми під час нашого майстер-класу навчимось робити звичайні ляльки-мотанки. Вони, до слова, також можуть принести комусь вдачу, головне - вірити. Крім того, такі вироби можуть бути просто іграшкою, окрасою інтер'єру, хорошим подарунком.

- Завжди хотіла навчитися робити мотанки, - каже тернополянка Галина Семко. - Не раз бачила такі в продажу на різних фестивалях та етновиставках. Проте віддавати 100-150 гривень шкодувала. Хоча вони того вартують: в яскравих національних одежах, акуратно зроблені... Щось у них зачаровує.

Відео дня
> Та всі перераховані тернополянкою якості неважко отримати й в ляльці-мотанці, яку будемо створювати своїми руками. Ми зупинимося на технології виготовлення невеличкої й простої ляльки, такої, що й діти подужають зробити. Проте кожен, знаючи технологію, може з часом зробити більшу, пишнішу і складнішу мотанку.

Для роботи необхідно: лляний шпагат – 15 грн, клаптики тканин, стрічки та намистини. Такий дріб'язок для декорування можна знайти в магазинах, де торгують художніми матеріалами, або там, де продають біжутерію й матеріали для її створення. Витратити доведеться не більше 10 гривень. Також нам знадобляться: горішок, голка, нитка та ножиці.

Беремось за роботу. Основу нашої ляльки виготовляємо з лляного шпагату.

Нам потрібно дві картонки висотою 20 та 12 см. На них ми будемо намотувати шпагат. Спочатку робимо руки ляльки. Для цього меншу картонку обмотуємо сім разів шпагатом. Обрізаємо край шнура. Тепер фіксуємо краї. Із шпагату робимо петельку, обмотуємо ручку мотанки п’ять разів, обрізаємо край шнура та перепихаємо через петельку. Тепер тягнемо за інший край шпагату, так, щоб петелька затягнулася і зафіксувала обрізаний край. Аналогічно робимо і з другого боку.

Більшу картонку обмотуємо 14 разів, обрізаємо край та знімаємо отриманий моток. Зверху між намотаним шпагатом фіксуємо горішок – це буде голова. Тепер поперек фіксуємо руки. Основа для ляльки готова.

Клаптиком білої трикотажної тканини обмотуємо горішок – це буде обличчя. Тепер з інших кольорових тканин робимо одяг для ляльки. Для цього, до речі, можна використати тканину із зображенням вишиваних орнаментів. Також можна взяти й стару вишивану тканину. Прикрашаємо ляльку стрічками та намистинками. Це творчий процес, тож у кожного вийде своя індивідуальна неповторна лялька.

Для волосся ми також намотуємо шпагат на більшу картонку та пришиваємо до голови. Тепер можна красиво заплести ляльку-мотанку - і все готово.

Робимо руки ляльки. Для цього меншу картонку обмотуємо сім разів шпагатом. Обрізаємо край шнура

Фіксуємо краї. Із шпагату робимо петельку, обмотуємо ручку мотанки п’ять разів, обрізаємо край шнура та перепихаємо через петельку. Так само й з іншого боку

Більшу картонку обмотуємо 14 разів, обрізаємо край та знімаємо отриманий моток. Зверху між намотаним шпагатом фіксуємо горішок – це буде голова. Тепер поперек фіксуємо руки

Клаптиком білої трикотажної тканини обмотуємо горішок – це буде обличчя. Тепер з інших кольорових тканин робимо одяг для ляльки

Автор публікації Христина РУДЬ

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    Very good...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:00 Долар і євро подорожчали: НБУ встановив офіційні курси на 5 травня 21:01 На території середньовічного замку у Скалаті тривають реставраційні роботи 20:40 Затоплена вулиця в Саранчуках, град на Підгаєччині: наслідки негоди на Тернопільщині play_circle_filled 19:34 Шестеро потерпілих в аварії на дорозі Теребовля-Кровинка Від читача 11:22 Концерт BAH.ROMA 19:03 Як у Тернополі проходили паради випускників: дивіться відео! play_circle_filled 18:30 На території колишнього села Пужники на Тернопільщині віднайшли останки понад 30 осіб 18:00 Рік умовно дали уродженцю Кременця за поширення комуністичної символіки 17:01 Як знизити ризик укусу змії та як надати першу допомогу 16:00 Футбол: збаразький «Галич» припинив співпрацю зі своїм головним тренером 15:10 День пам'яті Героя України Сергія Коновала відкрили у парку Шевченка 14:00 У Шумській громаді створили нову прийомну сім’ю 13:03 «Змагання — це для мене свято». За 14 хвилин подолав «Легенькі 5 км» переможець забігу у Тернополі 12:02 Тернополянка опубліковала унікальні фото будівництва церкви Св. апостола Петра: в памʼять про тата play_circle_filled 11:05 Як приготувати соковите м'ясо в горщиках: три рецепти 10:00 Частина вулиці 15 Квітня буде без води 09:37 Ворог вночі атакував дронами Київ, Черкаси, Харківщину. Серед постраждалих — двоє дітей (ОНОВЛЕНЕ) play_circle_filled 09:00 Тернопіль втратив захисника Анатолія Бараховича
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up