Ляльки-мотанки здавна відомі українському народу. Беруть вони свій початок ще з дохристиянських часів. Тоді ляльки-мотанки відігравали функції оберегів житла та людей. Оберегом їх вважають і тепер. Люди вірять, що мотанки, зроблені з любов’ю, щирістю та добром, подаровані близьким, приносять удачу та радість.
Щоправда, майстри народної творчості переконані, що силу мають лише ті ляльки, які виготовлені за традиційною технологією: з певною кількість вузлів, намоток зі спеціальних матеріалів. Зробити таку важко, тож ми під час нашого майстер-класу навчимось робити звичайні ляльки-мотанки. Вони, до слова, також можуть принести комусь вдачу, головне - вірити. Крім того, такі вироби можуть бути просто іграшкою, окрасою інтер'єру, хорошим подарунком.
- Завжди хотіла навчитися робити мотанки, - каже тернополянка Галина Семко. - Не раз бачила такі в продажу на різних фестивалях та етновиставках. Проте віддавати 100-150 гривень шкодувала. Хоча вони того вартують: в яскравих національних одежах, акуратно зроблені... Щось у них зачаровує.
Для роботи необхідно: лляний шпагат – 15 грн, клаптики тканин, стрічки та намистини. Такий дріб'язок для декорування можна знайти в магазинах, де торгують художніми матеріалами, або там, де продають біжутерію й матеріали для її створення. Витратити доведеться не більше 10 гривень. Також нам знадобляться: горішок, голка, нитка та ножиці.
Беремось за роботу. Основу нашої ляльки виготовляємо з лляного шпагату.
Нам потрібно дві картонки висотою 20 та 12 см. На них ми будемо намотувати шпагат. Спочатку робимо руки ляльки. Для цього меншу картонку обмотуємо сім разів шпагатом. Обрізаємо край шнура. Тепер фіксуємо краї. Із шпагату робимо петельку, обмотуємо ручку мотанки п’ять разів, обрізаємо край шнура та перепихаємо через петельку. Тепер тягнемо за інший край шпагату, так, щоб петелька затягнулася і зафіксувала обрізаний край. Аналогічно робимо і з другого боку.
Більшу картонку обмотуємо 14 разів, обрізаємо край та знімаємо отриманий моток. Зверху між намотаним шпагатом фіксуємо горішок – це буде голова. Тепер поперек фіксуємо руки. Основа для ляльки готова.
Клаптиком білої трикотажної тканини обмотуємо горішок – це буде обличчя. Тепер з інших кольорових тканин робимо одяг для ляльки. Для цього, до речі, можна використати тканину із зображенням вишиваних орнаментів. Також можна взяти й стару вишивану тканину. Прикрашаємо ляльку стрічками та намистинками. Це творчий процес, тож у кожного вийде своя індивідуальна неповторна лялька.
Для волосся ми також намотуємо шпагат на більшу картонку та пришиваємо до голови. Тепер можна красиво заплести ляльку-мотанку - і все готово.
Робимо руки ляльки. Для цього меншу картонку обмотуємо сім разів шпагатом. Обрізаємо край шнура
Фіксуємо краї. Із шпагату робимо петельку, обмотуємо ручку мотанки п’ять разів, обрізаємо край шнура та перепихаємо через петельку. Так само й з іншого боку
Більшу картонку обмотуємо 14 разів, обрізаємо край та знімаємо отриманий моток. Зверху між намотаним шпагатом фіксуємо горішок – це буде голова. Тепер поперек фіксуємо руки
Клаптиком білої трикотажної тканини обмотуємо горішок – це буде обличчя. Тепер з інших кольорових тканин робимо одяг для ляльки
Автор публікації Христина РУДЬ
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер