Опілля, Товтровий кряж, Кременецькі гори, Дністровський каньйон — найцікавіші об’єкти для відпочинку та екскурсій на Тернопіллі
Щоб встигнути помандрувати до кінця літа, можна не виїжджати за межі Тернопілля. Зрештою, і сезон відпусток уже наближається до завершення.
До місцевих історичних, культурних, природних та релігійних пам’яток можна досить швидко добратися автомобільними дорогами або залізницею (див. карту — прим. ред.).
І. Бережанське горбогір’я (Опілля)
Бережанщина входить до географічного району Опілля, яке є найвищою частиною Подільського плато. Бережанські краєвиди своєю красою можуть змагатися з найкращими куточками природи Європи. З якого горба ви не оглядали б місцевість, не помітите одноманітності. У регіоні є геологічні пам’ятки природи, наприклад, посеред лісу на околиці села Куряни височіє велетенський “Чортів камінь” (вапняковий останець). Унікальною є й вертикальна печера “Опільська”.
ІІ. Подільські Товтри (Медобори)
Товтровий кряж — залишки коралового рифу — вкриті рідкісними травами та дубовими пралісами. Вони простяглися з північного заходу на південний схід більш як на 190 км. Інша назва гір — Медобори, бо там ростуть рослини-медоноси. Окремі ділянки Подільських Товтрів — під охороною як важливі пам’ятки природи. А на найбільш цінній з них, від села Вікно до річки Збруч, створено Медобірський державний заповідник.
У Медоборах були столиці руських удільних князівств і укріплені замки родовитих магнатів. Скажімо, чотири ошатні башти Скалатського замку, побудованого у 1630 р. польським магнатом Віхровським, видно вже здалеку, коли ви лише під’їжджаєте до міста, минаючи великий став. У селі Личківці замок (ХІХ ст.), як і костел, були розміщені на горі в центрі села. Нині від фортеці залишилися руїни. Можна оглянути також замок ХVІІ ст. у смт. Гримайлів. Найкраще зберІгся Збаразький замок. Розташований він у парку, на так званій Замковій горі. Замок реставрований, у ньому діє музей.
ІІІ. Кременецькі гори
Кременецькі гори — гряда вкритих лісом мальовничих пагорбів, висотою 100-200 м. Це залишки старих гір зі скелями, обривистими карнизами, ущелинами, печерами та нішами. Ще у 1963 році Кременецькі гори були оголошені пам’яткою природи республіканського значення.
У Кременецьких горах відпочивати добре і в холодну пору року, адже там чудові умови для занять зимовими видами спорту. В урочищі Гниле озеро споруджена перша в Україні траса швидкісного спуску на санях. А в урочищі Хрестова гора — комплекс трамплінів. Три з них мають штучне покриття.
IV. Дністровський каньйон
Дністровський каньйон — найбільший в Україні і один з найбільших в Європі. Це річкова долина з прямовисними скелястими берегами висотою 100-250 м. Північні схили каньйону густо помережені ущелинами, якими стікають до Дністра ліві притоки. За визнанням туристів, Дністровський каньйон — одне з наймальовничіших місць України. Він не поступається красою Карпатам та Криму.
У межиріччі Серету, Збруча і Дністра розташовані гіпсові печери: “Оптимістична” (довжина ходів до 210 км), “Озерна”, або “Голубі озера” (116 км), “Млинки” (більше 28 км), “Кришталева” (23 км), “Вертеба” (9 км).
Ці печери утворилися 20 млн років тому через розмивання гіпсових порід підземними водами. Там абсолютно відсутні шкідливі організми. Протягом усього року температура — 10-12 градусів тепла. Вологість — 92-100%.
У межах Дністровського каньйону — найбільший у рівнинній Україні водограй “Червоногородський”. Його висота — 16 м. Також тут є найбільш водоспадистий струмок Русилівський, на якому аж 15 водоспадів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.