На 40 фігурах написані історії жертв сучасного трудового рабства. Це - історії жінок та чоловіків, над якими знущалися роботодавці за кордоном, яким не виплачували зарплати, тримали у жахливих умовах чи заставляли працювати у борделях. А також історії дітей, яких заставляли працювати жебраками. Ці фігури виготовив колишній постраждалий від торгівлі людьми, який пройшовши програму реінтеграції МОМ, відкрив власну справу.
Організатори хочуть привернути увагу до арт-інсталяції якомога більшої кількості людей різного віку. Адже постраждати від торгівлі людьми може кожен. Так, наймолодшій постраждалій, якій надали допомогу було 3 роки, найстаршій 73. В історіях, які написані на фігурах, кожен може впізнати своїх родичів та знайомих, які перебувають на заробітках за кордоном. І саме в містах Західної України проект знаходить найбільше відгуків. Адже ця проблема найбільше пов’язана з нашими родинами.
- 19 серпня, коли вже була виставлена інсталяція, я йшла з роботи додому. Тут було надзвичайно людно, я дивилася на реакцію людей, слухала їхні розмови, спілкувалася з ними, дивилась на молодь, яка читала силуати, - розповідає голова правління громадської організації ТМЖК "Відродження нації" Галина Кравець. - І я звернула увагу на двох жінок, які дуже ретельно читали кожну історію. Вони мовчки читали і переходили до другого силуету. І коли вони наблизились до мене, одна з жінок почитала цю історію і заплакала. Вона сказала: "Ти знаєш, це все про мене, але в мене було ще страшніше". А її подруга каже: "Як? Коли це було? А чому я не знаю, ми з тобою 100 років дружимо, чому я цього не знаю? Чому ти мені про таке не говорила?" А жінка каже: "А хіба про таке говориться?" І далі розповідає, що це було давно, коли вона повернулася з-за кордону:" А пам’ятаєш був період, коли я з чоловіком мало не розлучилася, а пам’ятаєш, коли у мене були проблеми з дітьми, коли вони йшли з дому і не розуміли мене. Це було після мого приїзду. Я старалася все забути, я думала, що стерла це з пам'яті. Але ні, воно сидить в моєму серці і заливається болем. Це шрами, які з'явилися на серці після перебування за кордоном."
Організатори арт-інсталяції сподіваємось, що всі ті люди, які будуть проходити повз і прочитають історії, ніколи не потраплять у подібні ситуації. І вони впізнають свою історію, вони будуть знати, куди звернутися за допомогою - а це громадські організації, правоохоронні органи, місцева влада. Адже допомога є!
Довідка
Телефони національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 – безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні
527 – безкоштовно з номерів Київстар, МТС, life :) та Beeline.
(пн-пт з 10:00 до 21:00, суб з 10:00 до 18:00)
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер