Аритмія спонукає зупинитись і послухати своє серце

Аритмія спонукає зупинитись і послухати своє серце
Коли серце занадто часто або довго тріпоче у грудях, то краще звернутися до лікаря.

Завмирання серця ми відчуваємо, коли хвилюємося чи радіємо, а іноді воно болить, плаче і навіть збивається зі звичного ритму. Лікарі цей збій називають аритмією і радять не зволікати з візитом до кардіолога. У чому ж небезпека цієї недуги і як уберегтися від ускладнень, розповідає кардіолог ПІТ університетської лікарні Лідії Орищин.
Звернулася до лікарів
Аритмія - це порушення діяльності серця, а саме розлад ритму, зміна частоти або послідовності серцевих скорочень, каже лікар.
- Зазвичай людина у спокійному стані відчуває лише слабке биття серця, але не відчуває його ритм. При аритмії ж людина відчуває явні перебої в його роботі, - пояснює фахівець. - Це можуть бути різкі завмирання, почастішання або хаотичні скорочення. Також можливі відчуття слабкості, стомлюваності, задишки, людина блідне, з’являються болі в серці і навіть запаморочення; відчуття тиску в грудях.
Статистики людей, які мають аритмію, в Україні немає. Але за даними європейських країн і деяких регіонів Росії, це захворювання в середньому фіксують у 12-ти із тисячі осіб.
Пані Орищин пригадує випадок, коли до неї звернулася тернополянка, яка помітила перебої у роботі серця. Спочатку не звернула уваги. Проте тривожні симптоми не відступали, тож вона пішла до лікарів.
- Ми провели обстеження та виявили у пацієнтки миготливу аритмію, - каже лікар. - Під час ультразвукового дослідження побачили розширення лівих камер серця, яке й викликало прояви серцевої недостатності. А головною винуватицею цих бід була аритмія.
Інфекції, гормони і просто емоції
Цікаво, що аритмія не є самостійним захворюванням, а радше проявом багатьох інших. Буває, вона може зникнути так швидко, як і з’явилась. Але якщо зберігається протягом декількох годин або виникли ускладнення, слід негайно звертатися до лікарів, каже Лідія Орищин. Втім, навіть якщо симптоми зникли, не варто відкладати візит до кардіолога. Повторне порушення ритму може статися будь-коли і навіть закінчитися трагічно.
Аритмії найчастіше виникають при серцево-судинних хворобах – артеріальній гіпертензії, ішемічній хворобі серця, інфаркті міокарда, атеросклерозі.
- Хвороба може з'явитися після перенесених інфекцій, через порушення гормонального статусу, підвищення чи зниження функції щитоподібної залози, вроджені вади, - перелічує кардіолог. - Прикро, але від аритмії не застрахована навіть здорова людина. Її можуть спричинити і стреси, яких у нашому бурхливому житті вистачає. Аритмія також є супутницею людей, що потерпають від захворювань центральної нервової системи.
Схильність до аритмій може передаватися у спадок, а може бути і ускладненням після операції на серці. Ще вона буває симптомом захворювань печінки, може супроводжувати недуги, спричинені впливом зовнішніх забруднень, особливо солей важких металів.
Визначити аритмію допоможе звичайна електрокардіограма. Саме вона записує біоелектричні потенціали серця і дає змогу побачити збій у його роботі.
- Я проводжу й ультразвукове дослідження, - продовжує пані Орищин. - Це потрібно, аби встановити, в якій мірі уражене серце, як це було у випадку із нашою пацієнткою.
Поділяють на різновиди
Залежно від порушень серцевого ритму кардіологи виділяють декілька різновидів аритмії: тахікардія, брадикардія, пароксизмальна тахікардія та екстрасистолія.
- При тахікардії серцеві скорочення пришвидшуються до понад 90 ударів на хвилину, - каже лікар. – Вона виникає здебільшого через фізичну напругу, негативний чи навіть позитивний стрес, підвищення температури, у разі міокардитів, недокрів’я та інших хвороб.
Натомість брадикардія – це уповільнення пульсу дорослої людини до менш ніж 60 ударів на хвилину. Такий ритм небезпечний тим, що слабкий кровообіг у всіх внутрішніх органах погано відбивається на роботі всього організму. Ознаками брадикардії є слабкість, підвищена стомлюваність, запаморочення і навіть повна втрата свідомості.
- Брадикардія може виникати при неврозах, ендокринних захворюваннях, підвищеному рівні калію в крові, при патології органів травлення, - каже фахівець.
Екстрасистолія – це передчасне скорочення серця або його окремих частин. Симптоми – „завмирання” серця, слабкість і запаморочення, відчуття перебоїв у серцебитті.
- Цей вигляд аритмії є найпоширенішим. Екстрасистолія – наслідок не лише серцевих хвороб, але і неправильного функціонування інших органів, - додає Лідія Орищин. - Це можуть бути порушення у шлунково-кишковому тракті, сечостатевій системі тощо.
Часто екстрасистолію викликає дія тютюну, кофеїну або алкоголю, а також стреси.
Натомість при миготливій аритмії хаотично скорочується передсердя. Наш „мотор” вкрай неефективно викидає кров, що послаблює весь кровообіг, викликаючи відчуття нерівномірного серцебиття. Далі - задишка і швидка стомлюваність.
- Інколи хворий може навіть не відчувати хворобу. Виявляємо її лише при профілактичному огляді, - підсумовує кардіолог. - Часто причинами є вроджені вади серця, низький рівень калію в крові, серцева недостатність або гіпертонія. Це може бути навіть неправильне функціонування щитоподібної залози.
Треба їсти біле м’ясо та нежирну рибу
Для того, щоб призначити правильне лікування аритмії, дуже важливо встановити, від чого саме вона виникла.
- Як я вже говорила, аритмія – це симптом певної хвороби. З’ясувавши причини змін ритму серця, слід лікувати основне захворювання. Так можна нормалізувати роботу серця, - говорить кардіолог Лідія Орищин.
Протиаритмічні засоби, за її словами, поділяють на дві групи – для корекції брадикардії та для корекції тахікардії. Лікар-кардіолог допоможе підібрати потрібний засіб.
- Щоб ваш внутрішній мотор був у доброму стані, потурбуйтеся про раціональне харчування, їжте продукти, збагачені калієм та кальцієм, - каже фахівець. - Надавайте перевагу не смаженій та гострій їжі, а тушкованим овочам та м’ясу білих сортів. Це може бути тушкований кролик, індичатина чи курка. Добре зарекомендувала себе у дієтичному харчуванні хворих з аритмією й риба нежирних сортів, але також тушкована чи відварена.
Аби серце добре працювало, не забувайте й про щоденні фізичні вправи, прогулянки лісом чи набережною Ставу. Вони не тільки допоможуть відновити ваш серцевий ритм, а й підбадьорять, додадуть приємних емоцій.
- Своєю поведінкою, харчуванням, ставленням до життя та своєчасно пролікованим захворюванням, що спричинило аритмію, ви посприяєте тому, аби ваше серце працювало, як годинник, у здоровому ритмі, - підсумовує кардіолог.

Лариса ЛУКАЩУК, [email protected]

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    Товариші журналісти , зробіть добру спрау .Підкажіть адреси де можна висококваліфіковани пройти медобстеження на серце .Думаю люди будуть Вам вдячні.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області photo_camera 21:03 Яким було кафе Чайка на острівці у парку Шевченка: дивіться відео! play_circle_filled 20:01 «Бабусю, коли вже обіймемо татка?» — 8-річний Богданчик дочекався батька з полону 19:23 На Донеччині загинув 28-річний поліцейський з Тернопільщини Василь Паньків Від читача 01:57 Продаж нирок 19:01 Традиції, що не згасають: десятки тернополян долучилися до «Молодіжних гаївок» play_circle_filled photo_camera 18:00 З липня Україна переходить на напругу в розетках за євростандартами 17:20 У лікарні від важких поранень помер 38-річний Герой з Тернопільщини Анатолій Водовіз 16:50 Де була руїна — знову буде храм: селяни почали відбудову згорілої церкви 16:10 У Козівському ліцеї, де напередодні Великодня вирувала пожежа, надалі вчитимуться онлайн 15:37 Долар суттєво зріс: актуальний курс валют в обмінника 15:07 Майже 1,4 млн гривень на ремонт тротуарів біля будинків можуть витратити у Тернополі: дивіться адреси photo_camera 14:35 На Тернопільщині розпочали ексгумацію жертв Волинської трагедії 14:03 Затор — на кілометри: на Микулинецькій через обрив електромережі зупинився транспорт 13:20 Дві перемоги на Всеукраїнських олімпіадах здобула школярка з Тернополя Уляна Гербут 12:45 Михайло Яцина через суд повернув собі посаду головного податківця Тернопільщини 12:35 Штормове повідомлення оголосили на Тернопільщині: прогнозують грози та град 12:05 Сім іноземців-нелегалів виявили у тернопільському готелі 11:30 Шестеро молодих тернопільських митців отримали стипендії від Президента України 11:25 Четверо людей постраждали в аварії на Шумщині: зіштовхнулись Nissan та Peugeot
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up