- Зараз проводяться дезінсекційні заходи в дитячих садочках та школах, але це відбувається з ініціативи керівників закладу на договірній основі з КП ТОР "Профілактична дезинфекція", – розповідає лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Тернопільского обласного лабораторного центру МОЗ України» Надія Годована. – Для прибудинкових територій цю послугу замовляють ОСББ або ЖЕКи, які є балансоутримувачами конкретної території. З настанням літа, коли кліщі найбільш активні, дезінсекція має проводитись регулярно.
Зазвичай обробку територій проводять на початку червня та у вересні. Робити оброки частіше можна, але це не є доцільним. Деякі препарати розраховані на одну обробку. Вони будуть ефективно діяти протягом всього сезону активності кліщів.
Як розповідає Надія Годована, обробка територій повинна була розпочатися ще в травні, але через дощі її відкладали, оскільки такі дії не принесли б належного результату.
- Для знищення кліщів біля дитячих садочків у нас є угода з відділом освіти, - пояснює директор обласного комунального об'єднання "Профілактична дезінфекція" Ігор Мяковський. - Ці території ми оброблятимемо після того, як завершимо з парками. Ще залишилось два парки. Біля садочків ми працюватимемо у вечірній час після 17-18.00.
Якщо з садочками у комунального обʼєднання є угода, то школи самі повинні писати заяву у "Профілактичну дезінфекцію", щоб їхні території теж обробили.
- Написати заяву можна, прийшовши за адресою: вулиця Опільського, 6 або за телефонами 25-09-94 та 25-46-92, - каже пан Мяковський. - Послуга оброблення території від кліщів платна. Сума залежить від території. Це може бути і 250, і 450 гривень.
Проте є школи, територію яких обробляти недоцільно, оскільки, як пояснює Ігор Мяковський, на їхній території немає зелених засаджень. Це наприклад, школи №3, 4 та 5.
Щоб обробити від кліщів прибудинкову територію, як пояснили в обласному комунальному об'єднанні "Профілактична дезінфекція", також потрібно написати заяву.
- Обслуговуюче підприємство має написати до нас письмове звернення з переліком будинків, - пояснює директор комунального обʼєднання Ігор Мяковський. - Ми працюємо за адресою вулиця Опільського, 6. Контактні телефони 25-09-94 та 25-46-92. В заяві також потрібно вказати площу прибудинкової території. Ми тоді укладаємо угоду і обробляємо прибудинкову територію, дитячі майданчики, зелені зони. Вартість такої послуги - 1,05 грн за квадратний метр.
Щодо питання, як себе вберегти від кліщів, то як пояснив завідувач Тернопільського міського відділу ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України" Анатолій Поліщук, для прогулянок потрібно вибирати місцини без заростей високої трави.
- Найкраще просто уникати таких місць, - каже пан Поліщук. - Для відпочинку варто вибирати відкриті ділянки. Тобто без заростей високої трави. Одяг повинен бути таким, щоб кліщ не зміг крізь нього пролізти. Для захисту ще можна використовувати спеціальні засоби від кліщів, які продаються в аптеках.
Після прогулянки чи відпочинку обовʼязково потрібно оглянути одяг та шкіру. Якщо вас всетаки вкусив кліщ і ви перебуваєте далеко від місця, де можна отримати медичну допомогу, потрібно самостійно його витягнути. Як це зробити правильно читайте тут: Вкусив кліщ? Що робити та куди йти
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер